Correll_Dohlmann

Dorethea Jensdatter WiemoseAge: 3 months17941795

Name
Dorethea Jensdatter Wiemose
Birth about October 1, 1794 24
Alias
Dorthea Jensdatter Wiemose

Christening October 7, 1794 (Age 6 days)
Death about January 7, 1795 (Age 3 months)
Burial January 9, 1795 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 23, 1792Sønder kirkeby kirke
21 months
herself
Dorethea Jensdatter Wiemose
Birth: about October 1, 1794 24Nykøbing Falster sogn
Death: about January 7, 1795Nykøbing Falster
3 years
younger brother
Hans Michel Jensen Wiemose
Birth: about May 8, 1797 26Nykøbing Falster sogn
Death: about January 15, 1807drukner i Nykøbing Falster
Mother’s family with Hans Christian Meltofte - View this family
step-father
mother
Marriage: August 15, 1800Nykøbing Falster kirke
3 months
half-sister
Else Maria Meltofte
Birth: about November 13, 1800 45 30Nykøbing Falster
Death: about March 5, 1801Nykøbing Falster sogn

Shared note
ID 123-1a1: Dorethea Jensdatter Wiemose alias Dorthea Jensdatter Wiemose Født: ca. 01-10-1794 i Nykøbing Falster sogn og døbt 07-10-1794 i Nykøbing Falster kirke - datter af væver Jens Nielsen Wiemose, og hustru (ID 123-1a) Marie Dorthe Sørensdatter (Lund). Kilde: KB-opslag 43, nr. 28. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1771-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205143#205143,38922516 Død ca. 07-01-1795: Væver Jens Wiemose's datter, Dorethea, dør ca. 07-01-1795 i Nykøbing Falster, 12 uger gl. Hun bliver begravet 09-01-1795 på Nykøbing Falster kirkegård. Kilde: KB-opslag 134, nr. 1, side 67. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1771-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205143#205143,38922607