Correll_Dohlmann

Thomas PedersenAge: 63 years16851748

Name
Thomas Pedersen
Birth about 1685

Alias
Thomas Feldbereder

MarriageFru_Thomas PedersenView this family
about 1715 (Age 30 years)

Birth of a son
#1
Peder Thomasen
about October 1716 (Age 31 years)
Occupation
Feldbereder

Christening of a sonPeder Thomasen
December 3, 1716 (Age 31 years)
Marriage of a childPeder ThomasenAnna Maria KnudsdatterView this family
October 13, 1738 (Age 53 years)
Death before April 1748 (Age 63 years)

Shared note
ID 996: Thomas Pedersen alias Thomas Feldbereder Født: ca. 1685 Erhverv: Feldbereder (garver) Gift ca. 1715: (ID 996) Thomas Pedersen, feldbereder, gifter sig med (ID 997) Fru_Thomas Pedersen (ukendt pigenavn). Kilde: Ud fra søn (ID 498) Peder Thomasen's fødsel i 1716. Død: Thomas Pedersen dør sandsynligvis før hustruen, dvs. før april 1748. Hustruens død: Fru_Thomas Pedersen dør ca. 5. april 1748 i Kerteminde og bliver begravet den 9. april 1748. Kilder: KB-opslag 184. side 361. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1719-1761. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179750#179750,30483690. Se også: Kerteminde sogn - Register over døde (og vielse): AO-opslag 187, side 95. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17129072#174272,29315641 Citeret fra Birgit Djurhuus Wendelboe Jeppesen's hjemmeside: "Peder Thomasen (1749-62) var Felbereder (Garver) ligesom Faderen * Thomas Pedersen * og drev sit Haandværk i en 12 Fags Gaard paa Langegade (nu omtrent No. 59-64), hvor hans Svigersøn Chr. Brachard fortsatte Bedriften..... Da han døde i 1768, blev han 4. Juni jordet "om Natten" bag Kirkens Østgavl; man maa derfor antage, at han selv har berøvet sig Livet." Kilde: Birgit Djurhuus Wendelboe Jeppesen's hjemmeside http://birgitfamily.dk/getperson.php?personID=I5893&tree=Birgit ------------------------------------------------------------------------------- ID 996: Thomas Pedersen er Lise-Lone's 6 x tipoldefar -------------------------------------------------------------------------------