Correll_Dohlmann

Hans Hansen GredstedAge: 59 years17821841

Name
Hans Hansen Gredsted
Birth about 1782

Alias
Hans Christian Gredsted

EngagementLeene AndersdatterView this family
January 17, 1807 (Age 25 years)
MarriageLeene AndersdatterView this family
March 15, 1807 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Peter Vilhelm Gredsted
April 23, 1823 (Age 41 years)
Occupation
pranger

Christening of a sonPeter Vilhelm Gredsted
December 5, 1823 (Age 41 years)
Death December 8, 1841 (Age 59 years)
Burial December 14, 1841 (6 days after death)
Shared note
Hans Hansen Gredsted alias Hans Christian Gredsted Født: ca. 1782 Gift: Hans Hansen Gredsted trolovet 17-01-1807 med Helene Andersdatter. Viet: 15-03-1807 i Bogense kirke. Forlovere var Anders Hansen, kromand og Hans Andersen, skomager. Kilde: KB-opslag 162. Bogense, Skovby herred. År 1795-1813. KB_O170_A_003_K03-44-A. Død 08-12-1841: Hans Christian Gredsted dør 08-12-1841 i Odense, 59 år gl. og begravet 14-12-1841 fra Odense Vor Frue kirke. Kilde: KB-opslag 193, nr. 28. Odense, Vor Frue. År 1825-1843. KB_O114_A_007_07d05d06. Folketælling: FT-1834: Odense Købstad, Paaske Stræde venstre side no 662a, fam.nr. 645, KIlde: ddd.dda.dk, FT-1834, B0287: Hans Gredsted, 53, Gift, pranger, f. ca. 1782 Helene Andersen, 52, Gift, hans kone, f. ca. 1782 Jens Gredsted, 14, Ugift, deres barn Peter Gredsted, 11, Ugift, deres barn - alias Peter Vilhelm Gredsted f. 23-04-1823 i Bogense Kirstine Gredsted, 9 år, Ugift, deres barn, f. ca. 1825