Correll_Dohlmann

Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer Meyer1846

Name
Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer Meyer
Birth July 23, 1846 31 26
Alias
Frederikke Vilhelmine Angelica Meÿer

Christening September 20, 1846 (Age 59 days)
Birth of a sisterCharlotte Sophie Meÿer
August 5, 1848 (Age 2 years)
Christening of a sisterCharlotte Sophie Meÿer
October 8, 1848 (Age 2 years)
Death of a fatherCarl Heinrich Alexander Meyer
March 29, 1853 (Age 6 years)
Birth of a brotherCarl Heinrich Meÿer
April 7, 1853 (Age 6 years)
Christening of a brotherCarl Heinrich Meÿer
April 12, 1853 (Age 6 years)
Death of a brotherCarl Heinrich Meÿer
October 12, 1855 (Age 9 years)
Burial of a brotherCarl Heinrich Meÿer
October 16, 1855 (Age 9 years)
Marriage of a parentJohan Peter RungwaldtEmilie Wilhelmine Frederikke RasmussenView this family
August 9, 1857 (Age 11 years)
Death of a sisterCaroline Amalia Tugendreich Meÿer
August 6, 1875 (Age 29 years)
Burial of a sisterCaroline Amalia Tugendreich Meÿer
August 12, 1875 (Age 29 years)
Death of a motherEmilie Wilhelmine Frederikke Rasmussen
after February 1, 1880 (Age 33 years)

Death of a sisterEleonora Henriette Alexandrina Meyer Meyer
October 31, 1908 (Age 62 years)
Burial of a sisterEleonora Henriette Alexandrina Meyer Meyer
November 9, 1908 (Age 62 years)
Death of a sisterCaroline Dorothea Emilie Meyer
July 24, 1911 (Age 65 years)
Burial of a sisterCaroline Dorothea Emilie Meyer
July 30, 1911 (Age 65 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 14, 1838Frederiksberg kirke
15 months
elder sister
21 months
elder brother
Carl Emil Meÿer
Birth: October 29, 1841 26 21Middelfart sogn, Odense amt
Death: November 27, 1841Middelfart sogn, Odense amt
13 months
elder sister
23 months
elder sister
21 months
herself
2 years
younger sister
5 years
younger brother
Carl Heinrich Meÿer
Birth: April 7, 1853 38 33Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh.
Death: October 12, 1855Vor Frelsers sogn, Kbh.
Mother’s family with Johan Peter Rungwaldt - View this family
step-father
mother
Marriage: August 9, 1857Vor Frelsers kirke, Kbh.

Shared note
ID 25-3e: Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer alias Frederikke Vilhelmine Angelica Meÿer Født: 23-07-1846 i Maribo Domsogn, Maribo amt og døbt 20-09-1846 i Maribo kirke - datter af (ID 25-3) toldbetjent / komsumptionsbetjent Carl Heinrich Alexander Meyer i Maribo og hustru Emilie Wilhelmine Frederikke f. Rasmussen. Faddere: Moderen bar barnet, Madam Petersen og faderen. Konen indledt den 9. aug. 1846. (Forældrene viet 14-10-1838 i Frederiksberg kirke). Kilde: KB-opslag 591, nr. 17. side 630. Maribo Domsogn, Maribo amt. K.M. År 1823-1849 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153581#153581,25590915 Konfirmeret 30-09-1860 i Vor Frelsers kirke, Kbh.: Frederikke Vilhelmine Angelica Meÿer: Født 23-07-1846 i Maribo Domsogn, Maribo amt og døbt 20-09-1846 i Maribo kirke, datter af afdøde toldbetjent Carl Heinrich Alex. Meÿer og hustru Emilie Vilh. Fredr. Rasmussen. Kilde: KB-opslag 161, nr. 12, side 320. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1852-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158847#158847,26688419 Folketælling: FT-1850: København, København (Staden), Amagerbro Kvarter, Christianshavn III - Amagerbro, Prindsensgade 301, anden bagsal, 196, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1885 ID 25-3: Carl Meier, 35, Gift, Møllesw., huusfader, Do. - alias Carl Heinrich Alexander Meyer. f. i Kbh. Emilie Meier, 30, Gift, hans kone, Do. - alias Emilie Wilhelmine Frederikke Rasmussen, f. i Kbh. ID 25-3a: Caroline Meier, 11, Ugift, deres börn, Kolding - alias Caroline Amalia Tugendreich Meÿer, f. i Assens ID 25-3c: Dorthea Meier, 7, Ugift, deres börn, Do. - alias Caroline Dorothea Emilie Meyer, f. I Kolding ID 25-3d: Leonora Meier, 5, Ugift, deres börn, Do. - alias Eleonora Henriette Alexandrina Meyer, f. i Kolding >> ID 25-3e: Mine Meier, 3, Ugift, deres börn, Do. - alias Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer, f. i Maribo ID 25-3f: Sophie Meier, 2, Ugift, deres börn, Do. - alias Charlotte Sophie Meyer ********************************************************************** Relation: ID 50: Bygmester Johann Andreas Meyer og ID 51: hustru madame Christina Dorothea Amalie Meyer f. Luckey (Luckay) er Lise-Lone's 2 x tipoldeforældre (i.e. the 3rd great grandparents of Lise-Lone). Og de er farforældre til (they are the grandparents of): ID 25-3e: Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer is the 1st cousin 3x removed of Lise-Lone Correll Dohlmann. Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer er kusine til Ernst Victor Dohlmann, der er Lise-Lone Correll Dohlmann's oldefar. Og Frederikke Wilhelmine Angelika Meyer er Anna Sophia Henriette Meyers niece. Anna Sophia Henriette Dohlmann f. Meyer var gift med Frederik August Dohlmann. Ægteparret er Lise-Lone's tipoldeforældre.