Correll_Dohlmann

Carl Heinrich MeÿerAge: 2 years18531855

Name
Carl Heinrich Meÿer
Birth April 7, 1853 38 33
Alias
Carl Henrik Meÿer

Christening April 12, 1853 (Age 5 days)
Death October 12, 1855 (Age 2 years)
Burial October 16, 1855 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 14, 1838Frederiksberg kirke
15 months
elder sister
21 months
elder brother
Carl Emil Meÿer
Birth: October 29, 1841 26 21Middelfart sogn, Odense amt
Death: November 27, 1841Middelfart sogn, Odense amt
13 months
elder sister
23 months
elder sister
21 months
elder sister
2 years
elder sister
5 years
himself
Carl Heinrich Meÿer
Birth: April 7, 1853 38 33Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh.
Death: October 12, 1855Vor Frelsers sogn, Kbh.
Mother’s family with Johan Peter Rungwaldt - View this family
step-father
mother
Marriage: August 9, 1857Vor Frelsers kirke, Kbh.

Shared note
ID 25-3g: Carl Heinrich Meÿer alias Carl Henrik Meÿer Født: 07-04-1853 på Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh. og døbt 12-04-1853 i Den Kgl. Frederiks Hospitalskirke. Søn af (ID 25-3) afskediget toldbetjent Carl Heinrich Alexander Meyer og hustru Emilie Wilhelmine Frederikke f. Rasmussen. Kilde: KB-opslag 299, side 295, barn nr. 139, mor nr. 139. Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse (sogn), Kbh., K.M. År 1843-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148967#148967,24622521 Død 12-10-1855: Carl Henrik Meÿer dør 12-10-1855 i Vor Frelsers sogn, Kbh., 2½ år gl. Død af skalagensfeber. Han bliver begravet 16-10-1855 på Fattig kirkegård, Kbh. Søn af toldbetjent Meÿers enke: Vilhelmine, St. Torvegade. Kilde: KB-opslag 63, nr. 148. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1851-1857. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158854#158854,26690166 ********************************************************************** Relation: ID 50: Bygmester Johann Andreas Meyer og ID 51: hustru madame Christina Dorothea Amalie Meyer f. Luckey (Luckay) er Lise-Lone's 2 x tipoldeforældre (i.e. the 3rd great grandparents of Lise-Lone). Og de er farforældre til (they are the grandparents of): ID 25-3g: Carl Heinrich Meÿer Carl Heinrich Meÿer is the 1st cousin 3x removed of Lise-Lone Correll Dohlmann. Carl Heinrich Meÿer er fætter til Ernst Victor Dohlmann, der er Lise-Lone Correll Dohlmann's oldefar. Og Carl Heinrich Meÿer er Anna Sophia Henriette Meyers nevø. Anna Sophia Henriette Dohlmann f. Meyer var gift med Frederik August Dohlmann. Ægteparret er Lise-Lone's tipoldeforældre.