Correll_Dohlmann

Camilla Wilhelmine Eriche Dorthea Dorthea BorckAge: 27 years18341862

Name
Camilla Wilhelmine Eriche Dorthea Dorthea Borck
Birth August 21, 1834
Alias
Camilla Vilhelmine Ericha Dorothea Borck og Camilla Vilhelmine ErikaDorthea Borck

Christening April 10, 1835 (Age 7 months)
EngagementChristreich Lebrecht SteinessView this family
1861 (Age 26 years)

Birth of a son
#1
Christreich Charles Steiness
June 18, 1862 (Age 27 years)
DivorceChristreich Lebrecht SteinessView this family
1862 (Age 27 years)
Christening of a sonChristreich Charles Steiness
June 24, 1862 (on the date of death)
Death June 24, 1862 (Age 27 years)
Family with Christreich Lebrecht Steiness - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1862Ophørt
6 months
son
Christreich Lebrecht Steiness + Caroline Amalia Tugendreich Meÿer - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: June 7, 1863Vor Frelsers kirke, Kbh.
9 months
step-son
2 years
step-son
3 years
step-son
2 years
step-son
2 years
step-son
22 months
step-daughter
Christophine Vilhelmine Amalia Steiness
Birth: July 31, 1875 46 35Bernstorffsvej 13, Frederiksberg sogn
Death: August 14, 1875Bernstorffsvej 13, Frederiksberg sogn
Christreich Lebrecht Steiness + Anne Marie Simonsen - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: April 7, 1848Garnisonskirken, Kbh.
1 month
step-daughter
Hedevig Lovise Christine Steiness
Birth: May 5, 1848 18 29Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh.
Death: April 27, 1849Sølvgadens Kaserne
9 years
step-son
Christreich Lebrecht Steiness
Birth: November 27, 1856 27 37Garnisons sogn, Kbh.
Death: March 26, 1874Sankt Annæ Plads 2, Kbh.
Christreich Lebrecht Steiness + Emma Emilie Florentine Munkeboe - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: November 10, 1876Sankt Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Camilla Wilhelmine Eriche Dorthea Dorthea Borck alias Camilla Vilhelmine Ericha Dorothea Borck og Camilla Vilhelmine Erika Dorthea Borck Født: 21-08-1834 på Borgergade 147, 1. sal, Kbh. og døbt 10-04-1835 i Vor Frelsers kirke, Kbh. - datter af sproglærer Peter Stephan Borck og hustru Richardine Caroline f. Touscher, Store Kongensgade 76, 2. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 135, nr. 33. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1834-1840. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158839#158839,26686375 Konfirmeret 15-04-1849 i Vor Frelsers kirke, Kbh.: Camilla Vilhelmine Ericha Dorothea Borck, boende Lille Kongensgade 62. Datter af sproglærer Borck. Kilde: KB-opslag 134, nr. 8. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1840-1851. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158846#158846,26688239 Kæresteforhold i 1861: Brigadeskriver, Christreich Lebrecht Steiness, er i 1861 kæreste med Camilla Wilhelmine Eriche Dorthea Dorthea Borck, f. 21-08-1834. Frugten af deres forhold er sønnen: Christreich Charles Steiness alias Charles Christian Steiness Født: 18-06-1862 på Den Kgl. Fødselsstiftelse og døbt 24-06-1862 i Den Kgl. Fødselsstiftelses kirke - søn af ukendt mor på 25 år (læs: Camilla Wilhelmine Eriche Dorthea Dorthea Borck) ugift. - Barnefaderen er brigadeskriver Steiness (alias Christreich Lebrecht Steiness), der har givet skriftligt samtykke til at barnet måtte få hans efternavn. Moderen blev den 22-06-1862 indlagt i Almindelig Hospital hvor hun ved døden afgik den 24-06-1862). Kilde: KB-opslag 119, side 234. barn nr. 269. Mor nr. 273. Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse (sogn). K.M. År 1859-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148968#148968,24622826 Christreich Charles Steiness alias Charles Christian Steiness Født: 18-06-1862 på Den Kgl. Fødselsstiftelse og døbt 24-06-1862 i Den Kgl. Fødselsstiftelses kirke - søn af Camilla Vilhelmine Erika Dorthea Borck, ugift Barnefaderen er brigadeskriver Steiness (alias Christreich Lebrecht Steiness), der har givet skriftlig samtykke til at barnet måtte få hans efternavn. Moderen blev den 22-06-1862 indlagt i Almindelig Hospital hvor hun ved døden afgik den 24-06-1862. Barnet udleveret: den 26-06-1862 til Hansen, Nørre Fælledvej 11, 5. opgang, 3. sal. den 13-06-1863 til madam Larsen, Strandgade nr. 5, 2. sal. den 19-09-1863 til væver Rundvald (Rungwaldt), Strandgade nr. 5. den 30-04-1864 til 1. sted indenfor Lygtekroen. NB! Ønskes hemmeligholdt. Kilde: Udsætterprotokol, nr. 308. Opslag 135. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=29#29,22417 Folketællinger: FT-1845: København, København (Staden), Christianshavn Kvarter, Lille Kongensgade 62, 2. sal, 62, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2161: Peter Borch, 53, Gift, Sproglærer, Ringkøbing Ricardine Borch, 43, Gift, Hans kone, København, f. ca. 1801 Caroline Borch, 15, Ugift, Deres børn, København William Borch, 11, Ugift, Deres børn, København Camille Borch, 9, Ugift, Deres børn, København Carl Borch, 7, Ugift, Deres børn, København FT-1850: København, København (Staden), Christianshavn kvarter I, Lille Kongensgade 61, 1ste etage, 436, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1881 Steffen Borch, 57, Gift, Sproglærer, huusfader, Ringkjø. Reaardine Borch 47, Gift, hans kone, Kjøbenhavn Caroline Borch, 20, Ugift, hans børn, Do. William Borch, 17, Ugift, hans børn, Do. Camilla Borch, 15, Ugift, hans børn, Do. Carl Borch, 13, Ugift, hans børn, Do. FT-1855: Lille Kongensgade 62, Kbh. på Christianshavn, Optegnelse side 86: Peter Steffen Borch, 63 år, gift, f. i Ringkøbing Ricardine Caroline Touscher, 53 år, gift, f. i København Camilla Borch, 21 år, ugift, f. i København, deres datter Carl Richard Borch, 18 år, ugift, f. i København, deres søn FT-1860: København, København (Staden), Udenbys Klædebo Kvarter, 2330, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D9751: Richardine Caroline Borch, 59, E, Husmoder. syning, Kjøbenhavn Camilla Vilhelmine Borch, 59, U, Datter. syning, Kjøbenhavn (løs: 31 år)