Correll_Dohlmann

Leene Andersdatter1782

Name
Leene Andersdatter
Birth about 1782
Alias
Helene Andersdatter og Helene Andersen

Christening July 28, 1782
EngagementHans Hansen GredstedView this family
January 17, 1807 (Age 25 years)
MarriageHans Hansen GredstedView this family
March 15, 1807 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Peter Vilhelm Gredsted
April 23, 1823 (Age 41 years)
Christening of a sonPeter Vilhelm Gredsted
December 5, 1823 (Age 41 years)
Death of a husbandHans Hansen Gredsted
December 8, 1841 (Age 59 years)
Burial of a husbandHans Hansen Gredsted
December 14, 1841 (Age 59 years)
Marriage of a childPeter Vilhelm GredstedJuliane Frederikke HesselView this family
November 5, 1854 (Age 72 years)
Death of a sonPeter Vilhelm Gredsted
April 20, 1875 (Age 93 years)
Burial of a sonPeter Vilhelm Gredsted
April 26, 1875 (Age 93 years)
Death

Shared note
Leene Andersdatter alias Helene Andersdatter og Helene Andersen Født 1782 i Bogense: Den 28-07-1782 blev Anders Hansens datter døbt (i Bogense kirke) og kaldet Leene. Hr. Henr. Hansens kone bar barnet. Lars Blangsteds gik hos. Bendt Reebslager; Peder Rasm.-skræder og Rasmus Lund muurmester var faddere. Kilde: KB-opslag 22. Bogense, Skovby herred. År 1772-1795. KB_O170_A_002_K01-22-A. Fornyet sin dåbspagt = konfirmeret: Leene Andersdatter konfirmeret 1797 i Bogense kirke. Kilde: KB-opslag 144, side 177. Bogens. Skovby herred. År 1795-1813. KB_O170_A_003_K03-26-A. Forældre: Kromand Anders Hansen og Kirstine Jørgensdatter. Gift: Hans Hansen Gredsted trolovet 17-01-1807 med Helene Andersdatter. Viet: 15-03-1807 i Bogense kirke. Forlovere var Anders Hansen, kromand og Hans Andersen, skomager. Kilde: KB-opslag 162. Bogense, Skovby herred. År 1795-1813. KB_O170_A_003_K03-44-A. Folketælling: FT-1834: Odense Købstad, Paaske Stræde venstre side no 662a, fam.nr. 645, KIlde: ddd.dda.dk, FT-1834, B0287: Hans Gredsted, 53, Gift, pranger, f. ca. 1782 Helene Andersen, 52, Gift, hans kone, f. ca. 1782 Jens Gredsted, 14, Ugift, deres barn Peter Gredsted, 11, Ugift, deres barn - alias Peter Vilhelm Gredsted f. 23-04-1823 i Bogense Kirstine Gredsted, 9 år, Ugift, deres barn, f. ca. 1825