Correll_Dohlmann

Marie NielsenAge: 39 years18911931

Name
Marie Nielsen
Birth November 15, 1891
Alias
Marie Steiness f. Nielsen

Christening December 13, 1891 (Age 28 days)
Death May 7, 1931 (Age 39 years)
Burial May 12, 1931 (5 days after death)
Family with Ejnar Emil Steiness - View this family
husband
herself
Marie Nielsen
Birth: November 15, 1891Svanninge Mark og sogn, Sallinge herred, Svendborg amt
Death: May 7, 1931Korsvejen, Svanninge Mark og sogn, Sallinge herred
daughter
Private
daughter
Private
Ejnar Emil Steiness + Ragna Thestrup Andersen - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Private

Shared note
Marie Nielsen alias Marie Steiness f. Nielsen Født: 15-11-1891 i Svanninge Mark og sogn, Sallinge herred, Svendborg amt og døbt 13-12-1891 i Svanninge kirke - datter af husmand Mads Christian Nielsen og hustru Anne Johanne Hansen af Svanninge Mark. Kilde: KB-opslag 13, nr. 25. Svanninge sogn, Sallinge herred. Svendborg amt. K.M. År 1890-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181336#181336,30787018 Gift 25-05-1919: Ugift maskinist Ejnar Emil Steiness, boende Kronprinsesse Sofiesvej 11, 4. sal, Frbg., f. 12-05-1896 i Frederiksberg sogn, søn af maskinmester Emil Vilhelm Steiness (død) og hustru Hansine Frederikke Jensen, Kronprinsesse Sofiesvej 11, 4. sal, Frbg., gifter sig 25-05-1919 i Mariendalskirken, Frbg. med ugift snorearbejderske Marie Nielsen, boende Kronprinsesse Sofiesvej 11, 4. sal, Frbg., f. 15-11-1891 i Svanninge Mark, datter af husmand Mads Christian Nielsen og hustru Anne Johanne Hansen, Svanninge Mark, Faaborg. Vidner: Brudgommens moder og postbud Povl Sigfred Blankensteiner, Holger Danskes Vej 88, Frbg. (gommens svoger). Kilde: KB-opslag 16, nr. 42. Mariendals sogn, Frbg. K.M. År 1918-1930. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153628#153628,25602071 Død 07-05-1931: Marie Steiness f. Nielsen dør 07-05-1931, 39 år gl., på Korsvejen, Svanninge Mark og sogn, Sallinge herred og bliver begravet 12-05-1931 på Svanninge kirkegård og sogn, Sallinge herred. Husmoder af Svanninge Mark og sogn, f. 15-11-1891 i Svanninge mark, datter af husmand Mads Kristian Nielsen og hustru Ane Johanne f. Hansen. Gift med maskinmester Ejnar Emil Steiness. Sidste fælles bopæl: Svanninge Mark. Kilde: KB-opslag 116, nr. 8. Svanninge sogn, Sallinge herred. Svendborg amt. K.M. År 1914-1934. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181340#181340,30788088