Correll_Dohlmann

Ragna Thestrup Andersen1908

Name
Ragna Thestrup Andersen
Birth May 30, 1908
Alias
Ragna Thestrup Steiness f. Andersen

Christening September 13, 1908 (Age 3 months)
Death

Family with Ejnar Emil Steiness - View this family
husband
herself
son
Ib Steiness
Ejnar Emil Steiness + Marie Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
Marie Nielsen
Birth: November 15, 1891Svanninge Mark og sogn, Sallinge herred, Svendborg amt
Death: May 7, 1931Korsvejen, Svanninge Mark og sogn, Sallinge herred
step-daughter
Anna Steiness
step-daughter
Gerda Steiness

Shared note
Ragna Thestrup Andersen alias Ragna Thestrup Steiness f. Andersen Født: 30-05-1908 på Kasketvej 49 i Aalborg Vor Frelsers sogn og døbt 13-09-1908 i Aalborg Vor Frelsers kirke - datter af farvermester Frederik Emil Thestrup Andersen og hustru Sabine Marie Christiansen, 25 år, boende Kasketvej 49, Aalborg. Kilde: KB-opslag 305, nr. 63. Aalborg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1904-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173081#173081,29075224 Gift 12-08-1933: (ID 25-3a1e) Ejnar Emil Steiness, 37 år, f. 12-05-1896 i Frederiksberg sogn, enkemand, maskinmester, boende Ellevang 22, Kbh., gifter sig borgerligt 12-08-1933 i Aalborg, med ugift Ragna Thestrup Andersen, 25 år gl., f. 30-05-1908 i Aalborg Vor Frelsers sogn, husbestyrerinde, boende Ellevang 22, Kbh. Vielsen foretaget af byrådssekretæren i Aalborg. Kilde: lb-nr. 3975. År 1933. Attest udfærdiget i København. Ålborg, vielsesprotokol, side nr. 260.