Correll_Dohlmann

Anne Marie Pedersen1895

Name
Anne Marie Pedersen
Birth September 18, 1895
Alias
Anne Marie Steiness f. Pedersen

Christening November 17, 1895 (Age 60 days)
MarriageValdemar Johannes SteinessView this family
October 15, 1926 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Ib Steiness
July 26, 1928 (Age 32 years)
Christening of a sonIb Steiness
September 9, 1928 (Age 32 years)
Death of a sonIb Steiness
January 24, 1980 (Age 84 years)
Death

Family with Valdemar Johannes Steiness - View this family
husband
herself
Marriage: October 15, 1926Rynkeby kirke
21 months
son
Ib Steiness
Birth: July 26, 1928 33 32Ebberup, Sønderby sogn, Båg herred, Odense amt
Death: January 24, 1980Frederiksberg

Shared note
Anne Marie Pedersen alias Anne Marie Steiness f. Pedersen Født: 18-09-1895 i Rynkeby by og sogn og døbt 17-11-1895 i Rynkeby kirke - datter af gårdmand Peder Madsen Pedersen og hustru Karen Dorthea Helene Larsen på 29 år, i Rynkeby. Forældrene viet 19-05-1893 i Odense Sankt Knuds kirke. Kilde: KB-opslag 48, nr. 8. Rynkeby sogn. K.M. År 1892-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180994#180994,30732363 Gift 15-10-1926: Ungkarl, praktiserende læge Valdemar Johannes Steiness, læge, boende i Ebberup, Sønderby sogn, Båg herred, Odense amt (f. 19-05-1895 i Sankt Johannes sogn, Kbh., søn af maskinmester Carl Julius Joachim Steiness og hustru Henriette Caroline Olsen, Kbh.) gifter sig 15-10-1926 i Rynkeby kirke med pige Anne Marie Pedersen, Søndergade 26, Odense (f. 18-09-1895 i Rynkeby sogn, datter af afdøde gårdmand Peder Madsen Pedersen og hustru Karen Dorthea Helene Larsen, Lundegaard, Balslev sogn. Viet af sognepræsten ved Rynkeby kirke. Lysning den 21-09-1926 og 26-09-1926 i Odense Ansgar kirke. Attest om lysning af 11-10-1926, borgmesterkontor. Vidner: Malermester Marth. Pedersen og tømrer Kr. Nielsens hustru Karen, begge Rynkeby. Kilder: KB-opslag 118, side 115. Odense Ansgar sogn. K.M. År 1920-1936. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180464#180464,30611481 samt KB-opslag 222, nr. 5. Rynkeby sogn. Bjerge herred. Odense amt. K.M. År 1919-1945. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180996#180996,30732982