Correll_Dohlmann

Christophine Vilhelmine Amalia SteinessAge: 14 days18751875

Name
Christophine Vilhelmine Amalia Steiness
Birth July 31, 1875 46 35
Alias
Kristophine Vilhelmine Amalie Steiness

Death of a motherCaroline Amalia Tugendreich Meÿer
August 6, 1875 (Age 6 days)
Hjemmedøbt August 13, 1875 (Age 13 days)
Death August 14, 1875 (Age 14 days)
Burial August 15, 1875 (1 day after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 7, 1863Vor Frelsers kirke, Kbh.
9 months
elder brother
2 years
elder brother
3 years
elder brother
2 years
elder brother
2 years
elder brother
22 months
herself
Christophine Vilhelmine Amalia Steiness
Birth: July 31, 1875 46 35Bernstorffsvej 13, Frederiksberg sogn
Death: August 14, 1875Bernstorffsvej 13, Frederiksberg sogn
Father’s family with Anne Marie Simonsen - View this family
father
step-mother
Marriage: April 7, 1848Garnisonskirken, Kbh.
1 month
half-sister
Hedevig Lovise Christine Steiness
Birth: May 5, 1848 18 29Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh.
Death: April 27, 1849Sølvgadens Kaserne
9 years
half-brother
Christreich Lebrecht Steiness
Birth: November 27, 1856 27 37Garnisons sogn, Kbh.
Death: March 26, 1874Sankt Annæ Plads 2, Kbh.
Father’s family with Camilla Wilhelmine Eriche Dorthea Dorthea Borck - View this family
father
step-mother
Divorce: 1862Ophørt
6 months
half-brother
Father’s family with Emma Emilie Florentine Munkeboe - View this family
father
step-mother
Marriage: November 10, 1876Sankt Johannes kirke, Kbh.

Shared note
ID 25-3a6: Christophine Vilhelmine Amalia Steiness alias Kristophine Vilhelmine Amalie Steiness Født: 31-07-1875 på Bernstorffsvej 13, Frederiksberg sogn og hjemmedøbt 13-08-1875. Barnet død før dåben publiceret. Datter af assistent Christreich Lebrecht Steiness og hustru (ID 25-3a) Caroline Amalia Tugendreich Meyer på 36 år, Bernstorffsvej 13. (i 1927 ændret navn til Danasvej). Kilde: KB-opslag 234, side 229, nr. 387. Frederiksberg sogn. K.M. År 1874-1875. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149643#149643,24757547 Død 14-08-1875: Kristophine Vilhelmine Amalie Steiness dør 14-08-1875 i hjemmet Bernstorffsvej 13, Frederiksberg sogn, 14 dage gl., og bliver begravet 15-08-1875 fra Frederiksberg kirke. Datter af kontorist C. L. Steiness af Bernstorffsvej 13, Frbg. Kilde: KB-opslag 224, nr. 348. Frederiksberg sogn. K.M. År 1874-1876. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149673#149673,24765270 ***************************************************************************************************** ID 50: Johan Andreas Meyer og hustru (ID 51) Christine Dorothea Amalie Luckay er 2 x tipoldeforældre til (ID 1) Lise-Lone Correll Dohlmann. Ægteparret er oldeforældre til: ID 25-3a6: Christophine Vilhelmine Amalia Steiness