Correll_Dohlmann

Anna Marie ChristensenAge: 67 years19001968

Name
Anna Marie Christensen
Birth August 12, 1900
Alias
Anna Marie Steiness f. Christensen

Christening October 28, 1900 (Age 2 months)
Birth of a child
#1
Barn Steiness
after 1920 (Age 19 years)
Death of a childBarn Steiness
before 1923 (Age 22 years)
Birth of a son
#2
Herluf Steiness
April 13, 1923 (Age 22 years)
Occupation
Ekspeditrice

Christening of a sonHerluf Steiness
May 6, 1923 (Age 22 years)
Birth of a child
#3
Jens Peter Steiness
September 28, 1924 (Age 24 years)
Death of a childJens Peter Steiness
November 1, 1924 (Age 24 years)
Burial of a childJens Peter Steiness
November 6, 1924 (Age 24 years)
Birth of a son
#4
Erling Steiness
September 5, 1931 (Age 31 years)
Christening of a sonErling Steiness
October 4, 1931 (Age 31 years)
Death of a sonHerluf Steiness
September 2, 1956 (Age 56 years)
Burial of a sonHerluf Steiness
September 5, 1956 (Age 56 years)
Death February 5, 1968 (Age 67 years)

Burial February 8, 1968 (3 days after death)
Family with Friedrich Wilhelm Christoffer Steiness - View this family
husband
herself
child
3 years
son
Herluf Steiness
Birth: April 13, 1923 27 22Sjællandsgade 6, Esbjerg i Esbjerg Zions sogn
Death: September 2, 1956Centralsygehuset, Esbjerg
18 months
child
Jens Peter Steiness
Birth: September 28, 1924 28 24Havnegade 109, Esbjerg i Esbjerg Zions sogn
Death: November 1, 1924Havnegade 109, Esbjerg i Esbjerg Zions sogn
7 years
son
Erling Steiness
Birth: September 5, 1931 35 31Havnegade 109, Esbjerg, Søndre Distrikt i Esbjerg Zions sogn
Death: March 18, 2009Fanø
daughter
Private
son
Private

Shared note
Anna Marie Christensen alias Anna Marie Steiness f. Christensen Født: 12-08-1900 i Esbjerg Vor Frelsers sogn og døbt 28-10-1900 i Esbjerg Vor Frelsers kirke - datter af arbejder (siden formand) Jens Peder Christensen og hustru Ane Johanne Pedersen på 28 år. Forældrene viet 28-04-1896 i Stadil. Kilde: KB-opslag 180, nr. 197. Esbjerg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1897-1901. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161475#161475,27126119 Erhverv: Ekspeditrice Gift 10-10-1920: Ungkarl, postbud Friedrich Wilhelm Christoffer Steiness, Skolegade 25, Esbjerg (f. 30-01-1896 i Gammel Haderslev, søn af overpakmester Peter Hersleb Steiness og hustru Julie Dorothea Sabransky, Skolegade 25, Esbjerg) gifter sig 10-10-1920 i Esbjerg Zions kirke med pige, ekspeditrice Anna Marie Christensen, Islandsgade 34, Esbjerg (f. 12-08-1900 i Esbjerg Vor Frelsers sogn, datter af formand Jens Peder Christensen og hustru Ane Johanne Pedersen, Islandsgade 34, Esbjerg. Vidner: Overpakmester Peter Herslev Steiness, Skolegade 25, Esbjerg og formand Jens Peder Christensen, Islandsgade 34, Esbjerg. Kilde: KB-opslag 80, nr. 51. Esbjerg Zions sogn. K.M. År 1914-1948. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161536#161536,27141008 Død 05-02-1968: Anna Marie Steiness f. Christensen, f. 12-08-1900 i Esbjerg, dør 05-02-1968, 67 år gl. Hun bliver begravet 08-02-1968 på Jerne kirkegård. Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/begravelsesprotokoller/detalje.aspx?qid=20297 Folketællinger og bosteder 1920: Islandsgade 34, Esbjerg Esbjerg Esbjerg Borgerdatabase 1924 - mandtalsdato 05-11-1924: Frederik Wilhelm Christoffer Steiness, postbud, f. 30-01-1896 i Haderslev, boende Havnegade nr. 109, matr. 71b, Esbjerg Zions sogn, bopæl i nov. 1923: Sjællandsgade 6, Esbjerg >> Anna Marie Steiness f. Christensen, husmor, f. 12-08-1900 i Esbjerg, boende Havnegade nr. 109, matr. 71b, Esbjerg Zions sogn, bopæl i nov. 1923: Sjællandsgade 6, Esbjerg Herluf Steiness, f. 13-04-1923 i Esbjerg, boende Havnegade nr. 109, matr. 71b, Esbjerg Zions sogn Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/borgerdatabaser/esbjerg-borgerdatabase-1924/avanceret-soegning.aspx?qefternavn=Steiness&qfornavne=&qfodselsdato=&qfodested=&qgadevej=&qgadevejnummer=&qhusstandsnummer=&qstilling=&qarbejdsgiversnavnogadresse=&qstillingihusstand=&qdatoforbosaettelseiesbjerg=&qtidligereadresse=&qbemaerkninger=&qSort=efternavn&qSortDir=asc&qtabSel=adv FT-1925 - 5. nov.: Havnegade 109, matr. 71b, Esbjerg, Ribe amt - Zions sogn ID 25-3a4b: Steiness, Frederik Vilhelm Christoffer, f. 30-01-1896 i Haderslev, gift, husfar, postbud >> Steiness, Anna Marie, f. 12-08-1900 i Esbjerg, gift, husmor, frugthandel ID 25-3a4b2: Steiness, Herluf, f. 13-04-1923 i Esbjerg, søn Ellen Jørgensen, f. 20-04-1850, enke, husmor, aldersrentenyder Kilde: FT-opslag 121, Skema nr. 39 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94510#94510,15653803 FT-1930 - 5. nov.: Havnegade 109, matr. 71b, Esbjerg, Ribe amt - Zions sogn ID 25-3a4b: Steiness, Frederik Vilhelm Christoffer, f. 30-01-1896 i Haderslev, gift, husfar, postbud & Frugthandler, Postvæsenet, gift i 1920, 1 levende og 2 børn døde i ægteskabet >> Steiness, Anna Marie, f. 12-08-1900 i Esbjerg, gift, husmor, 1 levende og 2 børn døde i ægteskabet ID 25-3a4b2: Steiness, Herluf, f. 13-04-1923 i Esbjerg, søn Kilde: FT-opslag 171 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=104668#104668,16556866 1945: Overpostbud Frederik Steiness og hustru Marie, Golfvej 29, Jerne sogn 1946: Overpakmester Frederik Steiness og hustru Marie, Ingemanns Alle, Esbjerg