Correll_Dohlmann

Hansine Cathrine SchmidtAge: 75 years18971972

Name
Hansine Cathrine Schmidt
Birth August 9, 1897
Alias
Hansine Cathrine Steiness f. Schmidt

Christening October 17, 1897 (Age 2 months)
MarriageKarl Julius Joakim SteinessView this family
December 3, 1922 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Orla Steiness
December 1, 1926 (Age 29 years)
Christening of a sonOrla Steiness
September 18, 1927 (Age 30 years)
Death October 26, 1972 (Age 75 years)

Burial October 31, 1972 (5 days after death)
Family with Karl Julius Joakim Steiness - View this family
husband
herself
Marriage: December 3, 1922Esbjerg Vor Frelsers kirke
4 years
son
Orla Steiness
Birth: December 1, 1926 29 29Rolfsgade 9, Esbjerg i Esbjerg Vor Frelsers sogn
Death: October 14, 1998Esbjerg

Shared note
Hansine Cathrine Schmidt alias Hansine Cathrine Steiness f. Schmidt Født: 09-08-1897 på Kongensgade, Esbjerg i Esbjerg Vor Frelsers sogn og døbt 17-10-1897 i Esbjerg Vor Frelsers kirke - datter af arbejder Hans Schmidt og Cathrine Marie Brodersen på 31 år, Esbjerg. Forældrene viet 20-04-1888 i Ødis kirke, Vejle amt (kilde: https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173642#173642,29217848). Kilde: KB-opslag 239, nr. 221. Esbjerg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1892-1897. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161471#161471,27125200 Gift 03-12-1922: Ungkarl, skotøjsarbejder, af Jerne, Karl Julius Joachim Steiness (f. 15-12-1896 i Lejrskov af bager Peter Herslev (læs: Hersleb) Steiness og hustru Julie Marie Dorothea Sabransky) gifter sig 03-12-1922 i Esbjerg Vor Frelsers kirke med ungpige af Esbjerg, Hansine Cathrine Schmidt f. 09-08-1897 i Esbjerg af vognmand Hans Schmidt og hustru Cathrine Marie Brodersen, her. Vidner: H. Schmidt, Skolegade 27, her (brudens far). og B.V. Steiness ? (kan være Peter Herslev Steiness, gommens far), overpakmester, Skolegade 25, her. Kilde: KB-opslag 92, nr. 104. Esbjerg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1919-1927 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161497#161497,27131292 1 søn i ægteskabet: ID 25-3a4c1: Orla Steiness Død 26-10-1972: Hansine Cathrine Steiness f. Schmidt, f. 09-08-1897, dør 26-10-1972, 75 år gl., og bliver begravet 31-10-1972 på Jerne kirkegård. Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/begravelsesprotokoller/detalje.aspx?qid=20981 Folketællinger og bosteder: Esbjerg Esbjerg Borgerdatabase 1924 - mandtalsdato 05-11-1924: Carl Julius Steiness, skotøjsarbejder, f. 15-12-1896 i Lejrskov sogn, pr. Kolding, gift, husfar, boende Rolfsgade nr. 9, 1. sal, Esbjerg Vor Frelsers sogn, tidligere adresse: Jerne, bosat i kommunen: 01-10-1922 >> Hansine Kathrine Skjødt Steiness f. Schmidt, husmor, f. 09-08-1897 i Esbjerg, boende Rolfsgade nr. 9, 1. sal, Esbjerg Vor Frelsers sogn -- Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk FT-1925 - 5. nov.: Rolfsgade 9, 1. sal, forhus, Esbjerg købstad, Treenigheds, Ribe amt: ID 25-3a4c: Carl Julius Joachim Steiness, f. 15-12-1896 i Lejrskov pr. Kolding, husfar, gift, skotøjsarbejder >> Hansine Cathrine Steiness, f. 09-08-1897 i Esbjerg, husmor, gift Kilde: FT-opslag 15 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94528#94528,15655994 FT-1930 - 5. nov.: Rolfsgade 9, 1. sal, forhus, Esbjerg købstad, Treenigheds, Ribe amt: ID 25-3a4c: Carl Julius Joachim Steiness, f. 15-12-1896 i Lejrskov, Kolding, husfar, gift i 1922, skotøjsarbejder, lever af understøttelse, arbejdsløs, 1 barn i ægteskabet >> Hansine Kathrine Steiness, f. 09-08-1897 i Esbjerg, husmor, gift i 1922, hjælpekassen, 1 barn i ægteskabet ID 25-3a4c1: Orla Steiness, f. 01-12-1926 i Esbjerg, søn Kilde: FT-opslag 21, skema lb-nr. 2 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=104687#104687,16559803 FT-1940 - 5. nov.: Rolfsgade 9, 1. sal, forhus, Esbjerg købstad, Ribe amt: ID 25-3a4c: Carl Julius Joachim Steiness, f. 15-12-1896 i Lejrskov sogn, husfar, gift 03-12-1922, skotøjsarbejder, hos Th. Bundgaard og Søn 1 barn i ægteskabet >> Hansine Kathrine Steiness, f. 09-08-1897 i Esbjerg, husmor, gift 03-12-1922 ID 25-3a4c1: Orla Steiness, f. 01-12-1926 i Esbjerg, barn Kilde: FT-opslag 20 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243505#243505,46605002 1948: Rolfsgade 15, Esbjerg