Correll_Dohlmann

Mary Antonine KristensenAge: 81 years19051986

Name
Mary Antonine Kristensen
Birth January 3, 1905
Alias
Mary Antonine Steiness f. Kristensen

Christening February 5, 1905 (Age 33 days)
Birth of a son
#1
Erik Hersleb Steiness
January 29, 1923 (Age 18 years)
Christening of a sonErik Hersleb Steiness
April 22, 1923 (Age 18 years)
Birth of a daughter
#2
Tove Laura Steiness
December 4, 1924 (Age 19 years)
Christening of a daughterTove Laura Steiness
January 1, 1925 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#3
Inger Steiness
August 17, 1926 (Age 21 years)
Christening of a daughterInger Steiness
September 12, 1926 (Age 21 years)
Birth of a son
#4
Dreng Steiness
September 10, 1929 (Age 24 years)
Death of a sonDreng Steiness
October 15, 1929 (Age 24 years)
Burial of a sonDreng Steiness
October 20, 1929 (Age 24 years)
Birth of a son
#5
Leif Steiness
April 28, 1931 (Age 26 years)
Christening of a sonLeif Steiness
May 14, 1931 (Age 26 years)
Death of a daughterTove Laura Steiness
June 26, 1981 (Age 76 years)
Death of a husbandVilhelm Christoffer Amandus Steiness
October 28, 1985 (Age 80 years)
Burial of a husbandVilhelm Christoffer Amandus Steiness
November 1, 1985 (Age 80 years)
Death January 13, 1986 (Age 81 years)
Burial January 21, 1986 (8 days after death)
Family with Vilhelm Christoffer Amandus Steiness - View this family
husband
herself
son
22 months
daughter
Tove Laura Steiness
Birth: December 4, 1924 25 19Frihedsvej 30, Boldesager i Jerne sogn
Death: June 26, 1981Esbjerg
20 months
daughter
Inger Steiness
Birth: August 17, 1926 27 21St. Pouls Allé 1, Boldesager, Jerne sogn
Death: between 1997 and 1998
3 years
son
Dreng Steiness
Birth: September 10, 1929 30 24Dehns Allé, Boldesager, Jerne sogn
Death: October 15, 1929Dehns Allé, Boldesager, Jerne sogn
20 months
son
son
Private
daughter
Private

Shared note
Mary Antonine Kristensen alias Mary Antonine Steiness f. Kristensen Født: 03-01-1905 i Boldesager, Jerne sogn, Skats herred, Ribe amt og døbt 05-02-1905 i Jerne kirke - datter af depotarbejder Theodor Kristensen og Laura Andrea f. Pedersen, 22 år. Kilde: KB-opslag 132, nr. 1. Jerne sogn, Skats herred, Ribe amt. K.M. År 1900-1910. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165254#165254,27758818 Gift 08-10-1922: Ungkarl, malersvend af Esbjerg, Vilhelm Christoffer Amandus Steiness (f. 13-02-1899 i Esbjerg af overpakmester Peter Hersleb Steiness og Julie Marie Dorothea Sabransky) gifter sig 08-10-1922 i Esbjerg Vor Frelsers kirke med ungpige, husassistent af Esbjerg, Mary Antonine Kristensen (f. 03-01-1905 i Jerne sogn, Skats herred, Ribe amt, datter af depotarbejder Theodor Kristensen og Laura Andrea Pedersen). Vidner: Fædrene. Kilde: KB-opslag 87, nr. 81. Esbjerg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1919-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161497#161497,27131287 Død 13-01-1986: Enkefru Mary Antonine Steiness f. Kristensen, f. 03-01-1905 i Jerne, dør 13-01-1986 i Esbjerg, 81 år gl., og bliver begravet 21-01-1986 på Gormsgade Kirkegård, Esbjerg. Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/begravelsesprotokoller/detalje.aspx?qid=24950 7 børn i ægteskabet hvoraf 1 barn død før dåben: ID 25-3a4d1: Erik Hersleb Steiness ID 25-3a4d2: Tove Laura Steiness ID 25-3a4d3: Inger Steiness ID 25-3a4d4: Dreng Steiness ID 25-3a4d5: Leif Steiness ID 25-3a4d6: Henning Steiness ID 25-3a4d7: Benny Steiness Folketællinger og bosteder: FT-1925 - 5. nov.: St. Pouls Alle 1, St., Boldesager, Jerne sogn, Skats herred, Ribe amt - landdistrikt: ID 25-3a4d: Wilhelm Christoffer Amandus Steiness, f. 13-02-1899 i Esbjerg, gift, husfar, maler >> Mary Antonine Steiness, f. 03-01-1905 i Boldesager, gift, husmor ID 25-3a4d1: Erik Hersleb Steiness, f. 29-01-1923 i Esbjerg, barn ID 25-3a4d2: Tove Laura Steiness, f. 04-12-1924 i Boldesager, barn Kilde: FT-Skema nr. 9, FT-opslag 106 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=91698#91698,15257687 FT-1930 - 5. nov.: Dehns Alle, Boldesager, Jerne sogn, Skats herred. Ribe amt: ID 25-3a4d: Wilhelm Christoffer Amandus Steiness, f. 13-02-1899 i Esbjerg, husfar, maler, gift i 1922, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet >> Mary Antonine Steiness, f. 03-01-1905 i Boldesager, husmor, gift i 1922, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet ID 25-3a4d1: Erik Hersleb Steiness, f. 29-01-1923 i Esbjerg Zions sogn, barn ID 25-3a4d2: Tove Laura Steiness, f. 04-12-1924 i Boldesager, Jerne sogn, barn ID 25-3a4d3: Inger Steiness, f. 17-08-1926 i Boldesager, Jerne sogn, barn Kilde: FT-opslag 39 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102207#102207,16192252 FT-1940 - 5. nov.: Dehns Allé 31, Boldesager, Jerne sogn, Skats herred, Ribe amt: ID 25-3a4d: Vilhelm Christoffer Amandus Steiness, f. 13-02-1899 i Esbjerg, gift 08-10-1922 i Esbjerg Vor Frelsers kirke, malersvend >> Mary Antonine f. Kristensen, f. 03-01-1905 i Boldesager, Jerne sogn, husmor, gift 08-10-1922 i Esbjerg Vor Frelsers kirke. ID 25-3a4d1: Erik Hersleb Steiness, f. 29-01-1923 i Esbjerg Zions sogn, barn, mejerielev ID 25-3a4d2: Tove Laura Steiness, f. 04-12-1924 i Boldesager, Jerne sogn, barn, husassistent, fraværende ”Kongensgade 8, Esbjerg” ID 25-3a4d3: Inger Steiness, f. 17-08-1926 i Boldesager, Jerne sogn, barn ID 25-3a4d5: Leif Steiness, f. 28-04-1931 i Boldesager, Jerne sogn, barn ID 25-3a4d6: Henning Steiness, f. 31-03-1938 i Boldesager, Jerne sogn, barn ID 25-3a4d7: Benny Steiness (female), f. 13-06-1939 Kilde: FT-opslag 8 - 1. indførelse i Jerne sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=227804#227804,43007011 1952: Benzens Alle 31, Jerne sogn