Correll_Dohlmann

Inger SteinessAge: 70 years19261997

Name
Inger Steiness
Birth August 17, 1926 27 21
Alias
Inger Højer f. Steiness

Christening September 12, 1926 (Age 26 days)
Birth of a brotherDreng Steiness
September 10, 1929 (Age 3 years)
Death of a brotherDreng Steiness
October 15, 1929 (Age 3 years)
Burial of a brotherDreng Steiness
October 20, 1929 (Age 3 years)
Birth of a brotherLeif Steiness
April 28, 1931 (Age 4 years)
Christening of a brotherLeif Steiness
May 14, 1931 (Age 4 years)
Death of a paternal grandmotherJulie Marie Dorthea Sabransky
June 10, 1935 (Age 8 years)
Death of a paternal grandfatherPeter Hersleb Steiness
March 25, 1940 (Age 13 years)
Death of a sisterTove Laura Steiness
June 26, 1981 (Age 54 years)
Death of a fatherVilhelm Christoffer Amandus Steiness
October 28, 1985 (Age 59 years)
Death of a motherMary Antonine Kristensen
January 13, 1986 (Age 59 years)
Death of a brotherLeif Steiness
January 4, 1994 (Age 67 years)

Burial of a brotherLeif Steiness
January 8, 1994 (Age 67 years)
Death of a brotherErik Hersleb Steiness
1995 (Age 68 years)
Death between 1997 and 1998 (Age 70 years)

Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
22 months
elder sister
Tove Laura Steiness
Birth: December 4, 1924 25 19Frihedsvej 30, Boldesager i Jerne sogn
Death: June 26, 1981Esbjerg
20 months
herself
Inger Steiness
Birth: August 17, 1926 27 21St. Pouls Allé 1, Boldesager, Jerne sogn
Death: between 1997 and 1998
3 years
younger brother
Dreng Steiness
Birth: September 10, 1929 30 24Dehns Allé, Boldesager, Jerne sogn
Death: October 15, 1929Dehns Allé, Boldesager, Jerne sogn
20 months
younger brother
brother
Private
sister
Private
Family with Private - View this family
husband
Private
herself
Inger Steiness
Birth: August 17, 1926 27 21St. Pouls Allé 1, Boldesager, Jerne sogn
Death: between 1997 and 1998

Shared note
ID 25-3a4d3: Inger Steiness alias Inger Højer f. Steiness Født: 17-08-1926 på St. Pouls Allé 1, Boldesager, Jerne sogn og døbt 12-09-1926 i Jerne kirke - datter af (ID 25-3a4d) malersvend Vilhelm Christoffer Amandus Steiness, f. 13-02-1899, og hustru Mary Antonine f. Kristensen, f. 03-01-1905. Faddere: Pens. overpakmester Peter (Hersleb) Steiness og hustru Julie (Sabransky), Jerne samt depotarbejder Theodor Kristensen og hustru Laura, Boldesager. Forældrene viet 08-10-1922 i Esbjerg Vor Frelsers kirke. Kilde: KB-opslag 280, nr. 36. Jerne sogn. Skats herred. Ribe amt. K.M. År 1917-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165258#165258,27759822 Gift 11-05-1947: Ugift, chauffør Poul Ejnar Højer, boende i Endrup (f. 23-09-1920 i Terpling, Aastrup sogn, Gørding herred, Ribe amt, søn af arbejdsmand Peter Højer og hustru Petra Sørine Thodsen), gifter sig 11-05-1947 i Jerne kirke med (ID 25-3a4d3) ugift, servitrice Inger Steiness, boende i Endrup (f. 17-08-1926 i Boldesager, Jerne sogn, Skats herred, Ribe amt, datter af malersvend Vilhelm Christoffer Amandus Steiness og hustru Mary Antonie (Antonine) Kristensen). Lysning i Vester Nykirke kirke. Vidner: Fædrene. Kilde: KB-opslag 82, nr. 20, side 147. Jerne sogn. Skats herred. Ribe amt. K.M. År 1945-1950. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165264#165264,27761322 De får 3 børn. Død 1998: Inger Højer f. Steiness dør 1998, ca. 71 år gl. Kilde: https://www.geni.com/people/Inger-Steinss/5473286877650108872 Folketællinger og bosteder: FT-1930 - 5. nov.: Dehns Alle, Boldesager, Jerne sogn, Skats herred. Ribe amt: ID 25-3a4d: Wilhelm Christoffer Amandus Steiness, f. 13-02-1899 i Esbjerg, husfar, maler, gift i 1922, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet Mary Antonine Steiness, f. 03-01-1905 i Boldesager, husmor, gift i 1922, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet ID 25-3a4d1: Erik Hersleb Steiness, f. 29-01-1923 i Esbjerg Zions sogn, barn ID 25-3a4d2: Tove Laura Steiness, f. 04-12-1924 i Boldesager, Jerne sogn, barn >> ID 25-3a4d3: Inger Steiness, f. 17-08-1926 i Boldesager, Jerne sogn, barn Kilde: FT-opslag 39 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102207#102207,16192252 FT-1940 - 5. nov.: Dehns Allé 31, Boldesager, Jerne sogn, Skats herred, Ribe amt: ID 25-3a4d: Vilhelm Christoffer Amandus Steiness, f. 13-02-1899 i Esbjerg, gift 08-10-1922 i Esbjerg Vor Frelsers kirke, malersvend Mary Antonine f. Kristensen, f. 03-01-1905 i Boldesager, Jerne sogn, husmor, gift 08-10-1922 i Esbjerg Vor Frelsers kirke. ID 25-3a4d1: Erik Hersleb Steiness, f. 29-01-1923 i Esbjerg Zions sogn, barn, mejerielev ID 25-3a4d2: Tove Laura Steiness, f. 04-12-1924 i Boldesager, Jerne sogn, barn, husassistent, fraværende ”Kongensgade 8, Esbjerg” >> ID 25-3a4d3: Inger Steiness, f. 17-08-1926 i Boldesager, Jerne sogn, barn ID 25-3a4d5: Leif Steiness, f. 28-04-1931 i Boldesager, Jerne sogn, barn ID 25-3a4d6: Henning Steiness, f. 31-03-1938 i Boldesager, Jerne sogn, barn ID 25-3a4d7: Benny Steiness (female), f. 13-06-1939 Kilde: FT-opslag 8 - 1. indførelse i Jerne sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=227804#227804,43007011