Correll_Dohlmann

Karla Cecilie Bruun NielsenAge: 94 years19031997

Name
Karla Cecilie Bruun Nielsen
Birth March 19, 1903
Alias
Karla Cecilie Bruun Steiness f. Nielsen

Christening May 8, 1903 (Age 50 days)
Birth of a son
#1
Kaj Steiness
May 30, 1924 (Age 21 years)
Christening of a sonKaj Steiness
April 10, 1925 (Age 22 years)
Birth of a son
#2
Poul Steiness
April 2, 1926 (Age 23 years)
Christening of a sonPoul Steiness
July 25, 1926 (Age 23 years)
Death of a husbandHenry Artur Hersleb Steiness
September 22, 1969 (Age 66 years)
Burial of a husbandHenry Artur Hersleb Steiness
September 25, 1969 (Age 66 years)
Death of a sonPoul Steiness
May 19, 1985 (Age 82 years)

Burial of a sonPoul Steiness
May 22, 1985 (Age 82 years)
Death March 19, 1997 (Age 94 years)

Burial March 25, 1997 (6 days after death)
Family with Henry Artur Hersleb Steiness - View this family
husband
herself
son
Kaj Steiness
Birth: May 30, 1924 23 21Knudsgade 14, Esbjerg Vor Frelsers sogn
Death: April 26, 2009
son
Private
son
Poul Steiness
Birth: April 2, 1926 25 23Frihedsvej 18, Boldesager i Jerne sogn
Death: May 19, 1985

Shared note
Karla Cecilie Bruun Nielsen Oprindelig døbt Karla Cecilie Kristensen *) alias Karla Cecilie Bruun Steiness f. Nielsen Født: 19-03-1903 i Veldbæk, Jerne sogn, Skast herred, Ribe amt og døbt 08-05-1903 i Jerne kirke - datter af ugift kvinde: Kristine Edeline Dorthea Kristensen i Veldbæk, 24 år gl., f. 26-08-1878 i Veldbæk, Jerne sogn; død 26-10-1949 på Sindsygehospitalet, V. Vedsted, datter af Niels Peder Christensen og hustru Else Christensen Spangsberg. (Faderen kan være Karl Sillasen, f. 07-08-1881 i Sadderup, Skads sogn, Skats herred, Ribe amt, søn af gårdmand Niels Sillasen og hustru Kirsten Marie Pedersen i Sadderup - Kilde: KB-opslag 21, nr. 5. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=168870#168870,28357549; død ca. 1975, *) Moderen gift 15-12-1907 i Jerne kirke med slagteriarbejder Jørgen Bruun Nielsen, f. 08-04-1884 i Briksbøl, Skats. Han dør 18-02-1967 i Esbjerg - kilde: Karla’s vielse i 1924 samt "Schmidt Family tree", http://www.sm1.dk/schmidt/fam14863.htm Faddere: Gårdmand Kristen Nielsen Mortensens hustru Mette Marie. Gårdmand Niels Peder Nielsens hustru Mariane, Veldbæk, Jerne sogn. Gårdmand Kristen Nielsen, Veldbæk. Indført i Esbjerg kirkebog som fødestedsberettiget der. Kilde: KB-opslag 117, nr. 12. Jerne sogn, Skast herred, Ribe amt. K.M. År 1900-1910. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165254#165254,27758803 Gift 05-01-1924: Ungkarl, arbejdsmand af Esbjerg, Henry Artur Hersleb Steiness (f. 14-03-1901 i Esbjerg, søn af Peter Hersleb Steiness og hustru Julie Marie Dorothea Sabransky, i Jerne sogn) gifter sig 05-01-1924 i Esbjerg Vor Frelsers kirke med ungpige, fabriksarbejder af Esbjerg, Karla Cecilie Bruun Nielsen, f. 19-03-1903 i Veldbæk, Jerne sogn, datter af Kristrine Edeline Dorthea Kristensen, nu gift med slagteriarbejder Jørgen Bruun Nielsen, her. Vidner: Fædrene. Kilde: KB-opslag 125, nr. 2. Esbjerg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1919-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161497#161497,27131325 3 sønner i ægteskabet: ID 25-3a4e1: Kaj Steiness ID 25-3a4e2: Robert Steiness ID 25-3a4e3: Poul Steiness Død 19-03-1997: Enkefru Karla Cecilie Bruun Steiness f. Nielsen, f. 19-03-1903 i Jerne sogn, dør 19-03-1997, 94 år gl., og bliver begravet 25-03-1997 på Gormsgade Kirkegård, Esbjerg. Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/begravelsesprotokoller/detalje.aspx?qid=32719 Folketællinger og bosteder: FT-1925 - 5. nov.: Frihedsvej, 1. sal, Boldesager, Jerne sogn, Skast, Ribe amt - landdistrikt: ID 25-3a4e: Henry Artur Hersleb Steiness, f. 14-03-1901 I Esbjerg, gift, husfar, lagerarbejder >> Karla Cecilie Steiness (f. Bruun Nielsen), f. 19-03-1903 i Esbjerg, gift, husmor ID 25-3a4e1: Kaj Steiness, f. 30-05-1924 i Esbjerg Vor Frelsers sogn, barn ID 25-3a4e2: Robert Steiness, f. 30-05-1924 i Esbjerg Vor Frelsers sogn, barn Kilde: FT-skema nr. 7, FT-opslag 81 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=91698#91698,15257662 Den 30-01-1938 står arbejdsmand Henry Steiness og hustru, Grundtvigs Allé 26, Esbjerg, faddere ved nevøen Jens Peter Steiness’ dåb i Esbjerg Zions kirke. FT-1940 - 5. nov.: Grundtvigs Alle 26, st., Esbjerg: ID 25-3a4e: Henry Arthur Herslev Steiness (alias Henry Artur Hersleb Steiness), f. 14-03-1901 i Esbjerg, gift 05-01-1924, husfar, lagerarbejder, Korn- og Foderstoffer >> Karla Cecilie Steiness (alias Karla Cecilie Bruun Steiness f. Nielsen), f. 19-03-1903 i Veldbæk, Jerne sogn, gift 05-01-1924, husmor ID 25-3a4e1: Kaj Steiness, f. 30-05-1924 på Knudsgade 14, Esbjerg Vor Frelsers sogn, barn, handelsmedhjælper, frugt en gros ID 25-3a4e2: Robert Steiness, f. 30-05-1924 på Knudsgade 14, Esbjerg Vor Frelsers sogn, barn, snedkerlærling ID 25-3a4e3: Poul Steiness, f. 02-04-1926 på Frihedsvej 18, Boldesager i Jerne sogn, Skast, barn, bud, kolonialforretning Kilde: FT-opslag 128 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243466#243466,46597043 1944: Formand Henry Steiness og hustru Karla Steiness, Grundtvigs Alle 26, Esbjerg