Correll_Dohlmann

Johan Frederich WildnerAge: 62 years18121874

Name
Johan Frederich Wildner
Birth about April 5, 1812 47 35
Alias
Johan Frederik Wildner

Christening May 15, 1812 (Age 40 days)
Death of a sisterChristine Marie Wildner
January 22, 1814 (Age 21 months)
Burial of a sisterChristine Marie Wildner
January 1814 (Age 20 months)
Birth of a brotherAugust Heinrich Wildner
February 17, 1815 (Age 2 years)
Occupation
Skorstensfejermester i Assens

Christening of a brotherAugust Heinrich Wildner
May 13, 1815 (Age 3 years)
Death of a maternal grandmotherChristina Margrethe Borch
April 1818 (Age 5 years)
Birth of a sisterWilhelmine Pauline Wildner
May 27, 1818 (Age 6 years)
Christening of a sisterWilhelmine Pauline Wildner
July 12, 1818 (Age 6 years)
Death of a fatherJohan Friedrich Carl Wildner
June 10, 1830 (Age 18 years)
Death of a brotherAugust Heinrich Wildner
about March 1837 (Age 24 years)
Burial of a brotherAugust Heinrich Wildner
March 3, 1837 (Age 24 years)
MarriageDorthea ArndtView this family
December 29, 1848 (Age 36 years)
Birth of a son
#1
Johan Frederik Wildner
September 24, 1849 (Age 37 years)
Christening of a sonJohan Frederik Wildner
January 5, 1850 (Age 37 years)
Birth of a daughter
#2
Mathilde Charlotte Dorthea Wildner
January 7, 1851 (Age 38 years)
Christening of a daughterMathilde Charlotte Dorthea Wildner
June 6, 1851 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#3
Vilhelmine Pouline Wildner
April 9, 1852 (Age 40 years)
Christening of a daughterVilhelmine Pouline Wildner
September 22, 1852 (Age 40 years)
Birth of a son
#4
Carl August Wildner
August 4, 1854 (Age 42 years)
Christening of a sonCarl August Wildner
December 15, 1854 (Age 42 years)
Death of a motherCharlotta Anna Margaretha v. Seitzberg
June 29, 1855 (Age 43 years)
Birth of a son
#5
Carl Christian Wildner
March 6, 1856 (Age 43 years)
Christening of a sonCarl Christian Wildner
October 28, 1856 (Age 44 years)
Birth of a daughter
#6
Johanne Cathrine Marie Wildner
August 27, 1857 (Age 45 years)
Christening of a daughterJohanne Cathrine Marie Wildner
May 21, 1858 (Age 46 years)
Birth of a daughter
#7
Dorthea Wildner
March 17, 1859 (Age 46 years)
Christening of a daughterDorthea Wildner
February 26, 1860 (Age 47 years)
Birth of a daughter
#8
Caroline Frederikke Wildner
February 17, 1861 (Age 48 years)
Christening of a daughterCaroline Frederikke Wildner
November 15, 1861 (Age 49 years)
Birth of a son
#9
Mathias Wildner
October 13, 1862 (Age 50 years)
Christening of a sonMathias Wildner
October 4, 1863 (Age 51 years)
Birth of a daughter
#10
Maren Kirstine Wildner
August 8, 1864 (Age 52 years)
Christening of a daughterMaren Kirstine Wildner
April 28, 1865 (Age 53 years)
Birth of a daughter
#11
Martha Elvine Wildner
March 11, 1870 (Age 57 years)
Christening of a daughterMartha Elvine Wildner
October 16, 1870 (Age 58 years)
Death August 15, 1874 (Age 62 years)
Burial August 21, 1874 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 17, 1804Skt. Petri kirke, Kbh.
3 months
elder brother
22 months
elder sister
20 months
elder sister
2 years
elder sister
22 months
himself
3 years
younger brother
3 years
younger sister
Family with Dorthea Arndt - View this family
himself
wife
Marriage: December 29, 1848Assens kirke
9 months
son
15 months
daughter
15 months
daughter
2 years
son
19 months
son
18 months
daughter
19 months
daughter
23 months
daughter
20 months
son
22 months
daughter
6 years
daughter

Shared note
Johan Frederich Wildner alias Johan Frederik Wildner Født: ca. 5. april 1812 i Korsør og døbt 15-05-1812 i Korsør Skt. Povl kirke - søn af Charlotta Anna Margaretha Seitzberg og Johan Friedrich Carl Wildner. Kilde: KB-opslag 119, side 235. Korsør Skt. Povl. År 1753-1833. KB_423_1_002_K04-30-A. Konfirmeret 22-04-1827: 1. søndag efter påske = Quasimodogeniti i 1827: Johan Frederik Wildner, boende hjemme, konfirmeret 22-04-1827 i Korsør Skt. Povl kirke - søn af skorstensfejermester Johan Frederik Wildner og Ane Margretha Charlotta Seitzberg ibd. Kilde: KB-opslag 115, nr. 46. Korsør Skt. Povl. År 1824-1834. KB_423_2_002_K02-53-A. Erhverv: Skorstensfejermester i Assens. Gift 29-12-1848: Johan Frederich Wildner på 36 år, ungkarl, skorstensfejermester i Assens, gifter sig den 29-12-1848 i Assens kirke med jomfru Dorthea Arndt på 22 år, boende i Assens. Forlovere: Garvermester P. Schwartz, malermester D.N. Krüger, Assens. Kilde: KB-opslag 207, nr. 18, side 206. Assens, Båg herred. År 1841-1865. KB_O051_A_012_K07-27-A. Død 15-08-1874: Johan Frederik Wildner, gift mand, skorstensfejermester af Assens, dør 15-08-1874 i Assens, 62 år gl. og bliver begravet 21-08-1874 fra Assens kirke. Kilde: KB-opslag 90, nr. 16, side 88. Assens, Båg h. Odense a. År 1837-1875. KB_O051_A_015_K04-01-A. Folketællinger: FT-1850: Odense, Baag, Assens Købstad, Østergade, No. 57, 93-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C8269: >> Johan Fred Wildner, 38, Gift, Skorsteensfeiermester, Korsøer Dorthea f. Arent, 24, Gift, hans Kone, Assens Johan Fred Wildner, 1, Ugift, deres Søn, do [Assens] - - f. 24-09-1849 Lovise Augusta Stage, 16, Ugift, Tjenestepige, do [Assens]