Correll_Dohlmann

Marie Larsen1904

Name
Marie Larsen
Birth November 18, 1904
Alias
Marie Steiness f. Larsen

Christening December 18, 1904 (Age 30 days)
Death of a husbandCharles Christreich Lebrecht Steiness
December 4, 1992 (Age 88 years)
Burial of a husbandCharles Christreich Lebrecht Steiness
December 10, 1992 (Age 88 years)
Death

Family with Charles Christreich Lebrecht Steiness - View this family
husband
herself
daughter
Private
son
Private
child
Private
son
Private
Charles Christreich Lebrecht Steiness + Martha Oline Jensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: August 4, 1943b.v. på Esbjerg Borgmesterkontor

Shared note
Marie Larsen alias Marie Steiness f. Larsen Født: 18-11-1904 på Smedegade i Varde sogn og døbt 18-12-1904 i Varde kirke - datter af skomager Lars Peter Larsen og hustru Ane Marie f. Jensen, 24 år, Varde. Forældrene viet 11-09-1904 i Varde kirke. Kilde: KB-opslag 130, nr. 44. Varde sogn. K.M. År 1903-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=171366#171366,28763737 Forældrenes vielse den 11-09-1904 i Varde kirke: Lars Peter Larsen, ungkarl og skomagersvend i Varde, 23 år (f. 24-08-1881 i Varde og døbt 28-09-1881 i Varde kirke, samt konfirmeret, søn af murer Mads Larsen og hustru Cecilie Marie f. Petersen i Varde) gifter sig 11-09-1904 i Varde kirke med ugift tjenestepige i Varde, 25 år, Ane Marie Jensen, f. 20-04-1879 i Ølgod sogn, Ø. Horne herred og døbt 02-06-1879 i Ølgod kirke, datter af indsidder og arbejdsmand, Jens Peder Jensen og afd. hustru Petrea f. Nielsen, i Ølgod). Kilde: KB-opslag 99, nr. 18. Varde sogn. K.M. År 1892-1918. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=171363#171363,28763113 Konfirmeret 13-04-1919 i Esbjerg Zions kirke: Marie Larsen, f. 18-11-1904 i Varde sogn, boende hos forældrene: arbejdsmand Lars Peter Larsen og hustru Ane Marie f. Jensen, Rolfsgade 26, stuen, Esbjerg. Kilde: KB-opslag 264, nr. 43. Esbjerg Zions sogn. K.M. År 1914-1931. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161535#161535,27140790 Gift 08-04-1923: Ungkarl kahytsopvarter af Esbjerg, Charles Christreich Lebrecht Steiness, (f. 18-03-1902 i Esbjerg Vor Frelsers sogn, søn af (ID 25-3a4) postbud Peter Hersleb Steiness og hustru Julie Marie Dorothea Sabransky, Skolegade 25, Esbjerg) gifter sig 08-04-1923 i Esbjerg Vor Frelsers kirke med ungpige, husassistent af Esbjerg, Marie Larsen, (f. 18-11-1904 i Varde af skomager Lars Peter Larsen og hustru Ane Marie Jensen, Esbjerg). Kilde: KB-opslag 101, nr. 30. Esbjerg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1919-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161497#161497,27131301 Skilt før august 1943. Folketællinger og bosteder: FT-1921: Rolfsgade 26, stuen, Esbjerg - Esbjerg Vor Frelsers sogn: Lars P. Larsen, f. 24-08-1881 i Varde, gift, husfar, arbejdsmand, tilflyttet i 1910 fra Varde - samme adresse i FT-1925 Annna Marie Larsen, f. 20-04-1879 i Ølgod sogn, gift, husmor, tilflyttet i 1910 fra Varde - samme adresse i FT-1925, kilde: FT-opslag 28 - https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=97617#97617,15888363 --- Marie Larsen, f. 18-11-1904 i Varde sogn, ugift, datter, tilflyttet i 1910 fra Varde Max Larsen, f. 21-10-1906 i Varde sogn, ugift, søn, tilflyttet i 1910 fra Varde Kilde: FT-opslag 19 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=84493#84493,13810944 Esbjerg Esbjerg Borgerdatabase 1924 - mandtalsdato 05-11-1924: Charles Christreich Lebrecht Steiness, havnearbejder, f. 18-03-1902, boende Borgergade nr. 39, Esbjerg Vor Frelsers sogn >> Marie Steiness f. Larsen, husmor, f. 18-11-1904, boende Borgergade nr. 39, Esbjerg Vor Frelsers sogn Julie Dorthea Steiness, barn, f. 10-08-1923, boende Borgergade nr. 39, Esbjerg Vor Frelsers sogn -- Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/borgerdatabaser/esbjerg-borgerdatabase-1924/avanceret-soegning.aspx?qefternavn=Steiness&qfornavne=&qfodselsdato=&qfodested=&qgadevej=&qgadevejnummer=&qhusstandsnummer=&qstilling=&qarbejdsgiversnavnogadresse=&qstillingihusstand=&qdatoforbosaettelseiesbjerg=&qtidligereadresse=&qbemaerkninger=&qSort=efternavn&qSortDir=asc&qtabSel=adv FT-1925 - 5. nov.: Torvegade 7, 2. sal, matr. 587, Esbjerg købstad, Treenigheds, Ribe amt, Esbjerg Vor Frelsers sogn: ID 25-3a4f: Charles Christreich Lebrecht Steiness, f. 18-03-1902 i Esbjerg, husfar, gift, havnearbejder >> Marie Steiness, f. 18-11-1904 i Varde, gift, hustru, husmor ID 25-3a4f1: Julie Dorthea Steiness, f. 10-08-1823 i Esbjerg, datter samt 2 logerende. Kilde: FT-opslag 12 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94542#94542,15656864 FT-1930 - 5. nov.: Danmarksgade 60 A, Esbjerg: ID 25-3a4f: Charles Christreich Lebrecht Steiness, f. 18-03-1902 i Esbjerg, husfar, gift, havnearbejder, Jydske Andels Foderstoffer, forrige adresse: Torvegade 7, Esbjerg, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet, gift 08-04-1923 i Esbjerg Vor Frelsers kirke. >> Marie Steiness f. Larsen, f. 18-11-1904 i Varde, gift, hustru, husmor, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet, gift 08-04-1923 i Esbjerg Vor Frelsers kirke. ID 25-3a4f1: Julie Dorthea Steiness, f. 10-08-1823 i Esbjerg Vor Frelsers sogn ID 25-3a4f2: Arnold Steiness, f. 10-10-1926 i Esbjerg Vor Frelsers sogn Kilde: FT-opslag 119 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109863#109863,17015172