Correll_Dohlmann

August Heinrich WildnerAge: 22 years18151837

Name
August Heinrich Wildner
Birth February 17, 1815 50 38
Alias
August Henrik Wildner

Christening May 13, 1815 (Age 2 months)
Death of a maternal grandmotherChristina Margrethe Borch
April 1818 (Age 3 years)
Birth of a sisterWilhelmine Pauline Wildner
May 27, 1818 (Age 3 years)
Occupation
I snedkerlære som 20-årig

Christening of a sisterWilhelmine Pauline Wildner
July 12, 1818 (Age 3 years)
Death of a fatherJohan Friedrich Carl Wildner
June 10, 1830 (Age 15 years)
Death about March 1837 (Age 22 years)
Burial March 3, 1837 (Age 22 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 17, 1804Skt. Petri kirke, Kbh.
3 months
elder brother
22 months
elder sister
20 months
elder sister
2 years
elder sister
22 months
elder brother
3 years
himself
3 years
younger sister

Shared note
August Heinrich Wildner alias August Henrik Wildner Født: 17-02-1815 i Korsør og døbt 13-05-1815 i Korsør Skt. Povl kirke - søn af skorstensfejer Johan Wildner og Charlotta Anna Margaretha Seitzberg. Kilde: KB-opslag 6, nr. 7. Korsør Skt. Povl. År 1814-1825. KB_423_2_001_K01-06-A. Erhverv: I snedkerlære som 20-årig i 1834 hos Snedkermester Jens Laurberg i Ahlgade, matrikel nr. 33,1, i Korsør. Bosætter sig i København. Druknet ca. marts 1837: Snedkersvend August Heinrich Wildner på 22 år drukner i Københavns havn i 1837. Hans lig bliver indbragt til lighuset ved Langebro. og han bliver begravet 3. marts 1837 fra Garnisonskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 15, nr. 1. Garnisons. År 1834-1847. KB_019_2_016_K01-15-A. Folketælling: FT-1834: Sorø, Slagelse, Korsør købstad, Ahlgade Matrikel No 33, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7052: Jens Laurberg, 44, Gift, Snedkermester Marie Elisabeth Kruse, 43, Gift, hans Hustrue Wilhelmine Maria Laurberg, 15, Ugift, deres Døttre Andrea Kirstine Laurberg, 13, Ugift, deres Døttre Rasmus Søderberg, 23, Ugift, Snedkersvend August Henrich Wildner, 20, Ugift, Læredrenge Peter Jørgen Petersen, 17, Ugift, Læredrenge