Correll_Dohlmann

Poula Kristine JørgensenAge: 77 years19081986

Name
Poula Kristine Jørgensen
Birth December 10, 1908
Alias
Poula Kristine Steiness f. Jørgensen

Christening January 3, 1909 (Age 24 days)
Birth of a daughter
#1
Anni Ruth Steiness
April 15, 1944 (Age 35 years)
Christening of a daughterAnni Ruth Steiness
August 6, 1944 (Age 35 years)
Death of a husbandJohan Frederik Steiness
June 19, 1981 (Age 72 years)
Burial of a husbandJohan Frederik Steiness
June 25, 1981 (Age 72 years)
Death June 27, 1986 (Age 77 years)
Burial July 3, 1986 (6 days after death)
Family with Johan Frederik Steiness - View this family
husband
herself
son
Private
son
Private
son
Private
son
Private
daughter
daughter
Private

Shared note
Poula Kristine Jørgensen alias Poula Kristine Steiness f. Jørgensen Født: 10-12-1908 i Kirkeby, Sønder Omme sogn, Nørvang herred og døbt 03-01-1909 i Sønder Omme kirke - datter af motorfører Kristen Jørgensen og hustru Rasmine Kristine Nielsen på 20 år, af Kirkeby. Forældrene viet 02-03-1908 i Jerne kirke. Kilde: KB-opslag 58, nr. 20. Sønder Omme sogn, Nørvang herred. K.M. År 1904-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170040#170040,28546466 Gift 03-03-1929: Ugift, møbelsnedker, Dehns Alle, Boldesager, Jerne sogn, Johan Frederik Steiness, f. 29-11-1907 i Esbjerg Vor Frelsers sogn, søn af overpostbud Peter Hersleb Steiness og hustru Julie (Marie) Dorothea Sabransky, Dehns Alle, Boldesager) gifter sig 03-03-1929 i Esbjerg Vor Frelsers kirke med ugift, husassistent, Skjoldsgade 50, Esbjerg Zions sogn, Poula Kristine Jørgensen, f. 10-12-1908 i Sønder Omme by og sogn, datter af arbejdsmand Kristen Jørgensen og hustru Rasmine Kristine Nielsen, Skjoldsgade 50, her. Kilde: KB-opslag 28, nr. 11. Esbjerg Vor Frelsers sogn. K.M. År 1928-1937 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161503#161503,27132763 Se også: Esbjerg Købstad Giftefoged, Navneregister Johan Frederik Steiness, møbelsnedker, lb-nr. 1411 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=251045#251045,47337392 samt Journal over udstedte attester, opslag 326, lb-nr. 1411 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=251035#251035,47335261 6 børn i ægteskabet: ID 25-3a4j1: Hersleb Johan Steiness ID 25-3a4j2: Bent Paul Steiness ID 25-3a4j3: Børge Poul Steiness ID 25-3a4j4: John Steiness ID 25-3a4j5: Anni Ruth Steiness ID 25-3a4j6: Rosa-Marie Steiness Død 27-06-1986: Enkefru Poula Kristine Steiness f. Jørgensen, f. 10-12-1908, dør 27-06-1986 i Esbjerg, 77 år gl. Hun bliver begravet 03-07-1986 på Novrup kirkegård, Esbjerg. Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/begravelsesprotokoller/detalje.aspx?qid=28612 Folketælling og bosteder: 1930: Dehns Allé, Jerne sogn. FT-1940 - 5. nov.: Norgesgade 40, Esbjerg: ID 25-3a4j: Johan Frederik Steiness, f. 29-11-1907 i Esbjerg, gift 03-03-1929, husfar, snedker, Snedkerværksted Poula Kristine Jørgensen, f. 10-12-1908 i Sønder Omme, gift 03-03-1929, husmor ID 25-3a4j1: Hersleb Johan Steiness, f. 12-03-1930 i Esbjerg ID 25-3a4j2: Bent Paul Steiness, f. 24-06-1932 i Esbjerg ID 25-3a4j3: Børge Poul Steiness, f. 05-03-1937 i Boldesager, Jerne sogn Kilde: FT-opslag 288 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243493#243493,46602747 1943: Norgesgade 40, Esbjerg