Correll_Dohlmann

Martha Oline JensenAge: 81 years19071988

Name
Martha Oline Jensen
Birth February 12, 1907
Alias
Martha Oline Nissen f. Jensen og Martha Oline Steiness f. Jensen

Christening May 20, 1907 (Age 3 months)
MarriageCharles Christreich Lebrecht SteinessView this family
August 4, 1943 (Age 36 years)
Occupation
Husassistent.

Death February 16, 1988 (Age 81 years)

Burial February 20, 1988 (4 days after death)
Family with Charles Christreich Lebrecht Steiness - View this family
husband
herself
Marriage: August 4, 1943b.v. på Esbjerg Borgmesterkontor
Charles Christreich Lebrecht Steiness + Marie Larsen - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Private
step-son
Private
step-child
Private
step-son
Private

Shared note
Martha Oline Jensen alias Martha Oline Nissen f. Jensen og Martha Oline Steiness f. Jensen Født: 12-02-1907 i Spandale, Grimstrup sogn, Skast herred, Ribe amt og døbt 20-05-1907 i Grimstrup kirke - ægtefødt datter af Hans Edvardt Jens Christian Jensen og hustru Laura Eline Nielsen, f. 18-10-1866. Husfolk i Spandale, 40 år. Forældrene ægteviede 21-11-1890 i Guldager kirke. Kilde: KB-opslag 131, nr. 1. Grimstrup sogn, Skast herred, Ribe amt. K.M. År 1900-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162911#162911,27368073 Se også: søsteren Marie Kirstine Jensen, f. 16-02-1901. Kilde: KB-opslag 105, nr. 6. side 110. Grimstrup sogn, Skast herred, Ribe amt. K.M. År 1900-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162911#162911,27368047 Gift 1.g. 14-03-1926: Thue Jespersen Nissen, ungkarl, arbejdsmand, Jerne (f. 03-08-1901 i Jerne sogn, søn af murer Kristian Sørensen Nissen og hustru Maren Thuesen) gifter sig 14-03-1926 i Jerne kirke med Martha Oline Jensen, pige, husassistent, Jerne (f. 12-02-1907 i Spandale, Grimstrup sogn, datter af Hans Edvardt Jens Christian Jensen og hustru Laura Eline Nielsen). Kilde: KB-opslag 129, nr. 4. Jerne sogn. K.M. År 1921-1930. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165259#165259,27759976 Skilt før aug. 1943. Gift 2.g. 04-08-1943: Fraskilt efter 1. ægteskab, havnearbejder Charles Christreich Lebrecht Steiness, boende Havnegade 155, Esbjerg (f. 18-03-1902 i Esbjerg), gifter sig borgerligt 04-08-1943 på Esbjerg Borgmesterkontor med fraskilt efter 1. ægteskab, Martha Oline Nissen f. Jensen, boende Havnegade 155, Esbjerg (f. 12-02-1907 i Spandale, Grimstrup sogn). Kilde: Esbjerg Købstad Giftefoged. Duplikat af ægteskabsbog. År 1943, AO-opslag 440. Side 430. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=251010#251010,47331507 Død 16-02-1988: Martha Oline Steiness f. Jensen, f. 12-02-1907, dør 16-02-1988, 81 år gl. Hun bliver begravet 20-02-1988 på Gormsgade Kirkegård, Esbjerg. Kilde: http://eba.esbjergkommune.dk/soeg-i-arkivet/personer/begravelsesprotokoller/detalje.aspx?qid=25661 Folketælling: FT-1940 - 5. nov.: Havnegade 155, Esbjerg Vor Frelsers sogn: ID 25-3a4f: Charles Christreich Lebrecht Steiness, f. 18-03-1902 i Esbjerg, gift 08-04-1923, husfar, havnearbejder på Flyvepladsen ID 25-3a4f1: Julie Dorthea Steiness, f. 10-08-1923 i Esbjerg, barn, ekspeditrice, tricotage ID 25-3a4f2: Arnold Steiness, f. 10-10-1926 i Esbjerg, barn ID 25-3a4f4: Charlie Frederik Steiness, f. 06-09-1938 i Esbjerg, barn Martha Oline Nissen f. Jensen, f. 12-02-1907 i Spandale, Grimstrup sogn, gift 14-03-1926, husmor, husholderske Angelo Jensen, f. 30-04-1915 i Svendborg, S/S ”Knud ??, Esbjerg”, ugift, kok Kilde: FT-opslag 298, https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243470#243470,46597845