Correll_Dohlmann

Mette Sophie HansenAge: 57 years18651922

Name
Mette Sophie Hansen
Birth June 16, 1865
Alias
Meta Sofie Hemicke f. Hansen

Christening August 6, 1865 (Age 51 days)
MarriageAdrian August Julius HemickeView this family
May 18, 1893 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Petrus Adrian Carl Sofus Hemicke
April 12, 1894 (Age 28 years)
Christening of a sonPetrus Adrian Carl Sofus Hemicke
June 3, 1894 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Emilie Inger Sofie Hildora Hemicke
July 2, 1895 (Age 30 years)
Christening of a daughterEmilie Inger Sofie Hildora Hemicke
August 25, 1895 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Dorthea Cecilie Marie Hemicke
February 11, 1897 (Age 31 years)
Christening of a daughterDorthea Cecilie Marie Hemicke
April 18, 1897 (Age 31 years)
Death of a daughterEmilie Inger Sofie Hildora Hemicke
September 1, 1908 (Age 43 years)
Burial of a daughterEmilie Inger Sofie Hildora Hemicke
September 6, 1908 (Age 43 years)
Death August 4, 1922 (Age 57 years)
Burial August 8, 1922 (4 days after death)
Family with Adrian August Julius Hemicke - View this family
husband
herself
Marriage: May 18, 1893Kronborg Slotskirke, Helsingør
11 months
son
15 months
daughter
Emilie Inger Sofie Hildora Hemicke
Birth: July 2, 1895 25 30Biledsvej 2, Helsingør Sankt Olai sogn
Death: September 1, 1908Helsingør Sankt Mariæ sogn
19 months
daughter

Shared note
Mette Sophie Hansen alias Meta Sofie Hemicke f. Hansen Født: 16-06-1865 i Fensmark sogn, Præstø amt og døbt 06-08-1865 i Fensmark kirke - datter af indsidder Jørgen Hansen og hustru Sophie Pedersen af Fensmark. Kilde: KB-opslag 117, nr. 12. Fensmark sogn, Præstø amt. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149396#149396,24705586 Gift 18-05-1893: Ugift, kontorist Adrian August Julius Hemicke, boende Torvet 20, Helsingør (f. 29-01-1870 og døbt 01-05-1870 i Helsingør Sankt Mariæ kirke, søn af cigarmager Petrus Adrianus Hemicke og hustru (ID 25-3c) Caroline (Dorothea Emilie f. Meyer)) gifter sig den 18-05-1893 i Kronborg Slotskirke, Helsingør med ugift Mette Sophie Hansen, boende St. Olaigade, Helsingør (f. 16-06-1865 og døbt 06-08-1865, datter af indsidder Jørgen Hansen og hustru Sophie (f. Pedersen) af Fensmark). Vidner: Tobakshandler Petrus Hemicke, Helsingør, og møllersvend Rasmus Hansen, Kalkerup. Kilde: KB-opslag 6, nr. 13. Helsingør Sankt Mariæ sogn, Lynge-Kronborg herred, Frederiksborg amt. K.M. År 1892-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151172#151172,25101621 Død 04-08-1922: Meta Sofie Hemicke f. Hansen dør 04-08-1922 på Sankt Josephs Hospital, Kbh., 57 år gl. Hun bliver begravet 08-08-1922 på Vestre kirkegård, Kbh. Gift med fuldmægtig (alias Adrian August Julius Hemicke). Kilde: KB-opslag 160, nr. 139. Helligkors sogn, Kbh. K.M. År 1918-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151026#151026,25059564 3 børn i ægteskabet. Folketællinger: Registerbladet er udfyldt: 01-05-1911: >> Adrian August Jul Hemicke, Født: 29-01-1870 i Helsingør, Erhverv: Kontorist Ægtefælle: Meta Sofie Hemicke, Født: 16-06-1865 i Fensmark; Død: 04-08-1922 Adresser: 01-05-1911: Fra Helsingør, til Saltholmsvej 6, 3. sal 01-11-1913: Griffenfeldsgade 28, 1. sal 01-05-1922: Griffenfeldsgade 28, 1. sal Ægtefælle: Meta Sofie Hemicke, f. 16-06-1865 i Fensmark; død 04-08-1922 Kilde: Politiets registerblade - Station 6. Filmrulle 0009. Registerblad 3528 (unikt id. 1650415) https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/17-416695 https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/17-1903305 FT-1916: Griffenfeldtsgade 28, Matr. 805, forhuset, 1. sal, Kbh.: ID 25-3c3: Adrian August Julius Hemicke, f. 29-01-1870 i Helsingør Sankt Mariæ sogn, gift, husfar, kontorist, Københavns Flydedok >> Meta Sophie Hemicke, f. 16-06-1865 i Fensmark, gift, husmor ID 25-3c3a: Petrus Adrian Carl Sofus Hemicke, f. 12-04-1894 i Helsingør, ugift, søn, snedkersvend, Kgl. Hofmøbelfh. Hansen ID 25-3c3b: Dorthea Cecilie Marie Hemicke, f. 11-02-1897 i Helsingør, ugift, datter Kilde: FT-opslag 339-340 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=72374#72374,13077935 FT-1921: Griffenfeldtsgade 28, Matr. 805, forhuset, 1. sal, Kbh.: (Hellig Kors og Brorsons sogne) ID 25-3c3: Adrian August Julius Hemicke, f. 29-01-1870 i Helsingør Sankt Mariæ sogn, gift, husfar, fuldmægtig, A/S Kjøbenhavns Flydedok & Skibsværft, tilflyttet i 1911 fra Helsingør >> Meta Sophie Hemicke, f. 16-06-1865 i Fensmark, gift, husmor ID 25-3c3a: Petrus Adrian Carl Sofus Hemicke, f. 12-04-1894 i Helsingør, ugift, søn, møbelsnedkersvend ID 25-3c3b: Dorthea Cecilie Marie Hemicke, f. 11-02-1897 i Helsingør, ugift, datter, telefonistinde, KTAS Louise Frederikke Jakobsen, f. 20-09-1898 i Nykøbing Falster, tilflyttet i 1916 fra Saxkøbing, slægtning, ekspeditrice, Blomsterhandler Jørgensen Kilde: Skema 18, FT-opslag 40 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80339#80339,13629786