Correll_Dohlmann

Rosa Elise Hansen1892

Name
Rosa Elise Hansen
Birth October 30, 1892
Alias
Rosa Elise Jørgensen f. Hansen

MarriageAndreas Albert Frederik JørgensenView this family
October 25, 1918 (Age 25 years)
Death

Shared note
Rosa Elise Hansen alias Rosa Elise Jørgensen f. Hansen Født: 30-10-1892 i USA - datter af Christian Hansen og hustru Christine Andersen Kilde: Hendes vielse Gift 25-10-1918: Ungkarl Andreas Albert Frederik Jørgensen, på 27 år, kontorassistent, Kbh. (f. 27-11-1891 i Holmens sogn, søn af bådsbygger Albert Peter Jørgensen, Tordenskjoldgade 13, Kbh. og afdøde hustru Eleonora Christiane Andrea Johnstad) gifter sig borgerligt 25-10-1918 på Københavns Rådhus med ugift Rosa Elise Hansen på 26 år, boende på Frederiksberg (f. 30-10-1892 i USA, datter af Christian Hansen og hustru Christine Andersen, Falstersvej 8, Frbg. - Godthåbs sogn). Forlovere: Parternes fædre. Kilde: Borgerlige vielser i København, Nr. 840, år 1918, side 321. Family Search