Correll_Dohlmann

Else Hildora Jenny Johansson1916

Name
Else Hildora Jenny Johansson
Birth May 18, 1916 29 21
Alias
Else Hildora Jenny Jørgensen f. Johansson

Christening July 30, 1916 (Age 2 months)
Death of a motherAdrienne Caroline Emilie Marie Jørgensen
March 31, 1924 (Age 7 years)
Occupation
Damefrisør

Death

Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Private
Family with Einar Finn Jørgensen - View this family
husband
herself

Shared note
ID 25-3c4a1: Else Hildora Jenny Johansson alias Else Hildora Jenny Jørgensen f. Johansson Født: 18-05-1916 på Rigshospitalet, Kbh., barn nr. 646B og døbt 30-07-1916 i Sundby kirke, Kbh. - datter af skibsbygger Carl Gustav Johansson og (ID 25-3c4a) hustru Adrienne Caroline Emilie Marie f. Jørgensen, Frihedens Allé 9, 4. sal, Kbh. Sundby. Forældrene viet 26-07-1915 i Simeons kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 307, nr. 555. Rigshospitalets Præsteembede, K.M. År 1915-1916 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154677#154677,25802369 Erhverv: Damefrisør Gift 29-10-1938: Ugift frisør(sv) Einar Finn Jørgensen (underskriver sig Finn E. Jørgensen), boende Gunløgsgade 1, Kbh., f. 05-11-1912 i Trinitatis sogn, Kbh. gifter sig borgerligt 29-10-1938 i Kbh med (ID 25-3c4a1) ugift damefrisør Else Hildora Jenny Johansson (underskriver sig E. Johansson), boende Nørrebrogade 215 D, Kbh., f. 18-05-1916 på Rigshospitalet, Kbh. Kilder: Lb-nr. 4018, opslag 152 - registre til ægteskabsbøger https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51722#51722,11597308 samt Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1938, lb.nr. 4018. AO-opslag 420. Side 418. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51512#51512,11472871 Folketællinger: FT-1921: Frihedens Allé 9, Kbh., matr. 494: Carl Gustav Johansson, f. 12-08-1886 i Trinitatis sogn, Kbh., gift, husfar, skibsbygger, Orlogsværftet ID 25-3c4a: Adrienne Johansson, f. 25-01-1895 i Kbh., gift, husmor >> ID 25-3c4a1: Jenny Hildora Else Johansson, f. 18-05-1916 i Kbh., barn (alias Else Hildora Jenny Johansson) Kilde: FT-opslag 17, skema 136 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80296#80296,13627406 FT-1925: Frihedens Allé 9, 4. sal, Kbh.: Gustav Carl Johansson, f. 12-08-1886 i Trinitatis sogn, Kbh., enkemand, husfar, fhv. skibsbygger, pensionist >> ID 25-3c4a1: Jenny Hildora Else Johansson, f. 18-05-1916 i Kbh., overstreget, datter - opholder sig hos A. Jørgensen, Tordenskjoldsgade 13, 5. sal. - alias Else Hildora Jenny Johansson ID 25-3c4a2: Ulla Henny Johansson, f. 01-10-1923 i Kbh., datter, opholder sig hos Jensen, Frihedens Allé 9, 3. sal, Kbh. Kilder: >> FT-opslag 110 - ang. Else Hildora Jenny Johansson https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93199#93199,15443330 og FT-opslag 111 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93199#93199,15443331 FT-1925 - 5. nov.: Tordenskjoldsgade 13, 5. sal, Kbh. Albert Peter Jørgensen, f. 28-06-1863 i Trinitatis sogn, Kbh., gift, husfar, brandmand, bopæl i 1924: Tordenskjoldsgade 13 ID 25-3c4: Hildora Cecilie Jørgensen, f. 17-08-1872 i Helsingør Sankt Mariæ sogn, gift, husmor (alias Hildora Petronelle Cecilie Jørgensen f. Hemicke), bopæl i 1924: Tordenskjoldsgade 13 >> ID 25-3c4a1: Else Hildora Jenny Johansson, f. 18-05-1916 på Rigshospitalet, Kbh., datterdatter, bopæl i 1924: Tordenskjoldsgade 13 (datter af skibsbygger Carl Gustav Johansson og (ID 25-3c4a) afdøde hustru Adrienne Caroline Emilie Marie f. Jørgensen, Frihedens Allé 9, 4. sal, Kbh. Sundby) Rosa Ella Fonnesbech Møller, f. 19-02-1899 i Kbh., ugift, logerende ekspeditrice Kilde: Skema nr. 8, FT-opslag 138. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=96308#96308,15809998 FT-1930 - 5. nov.: Engblommevej 2, stuen, Kbh.: (Brønshøj sogn) Albert Peter Jørgensen, f. 28-06-1863 i Trinitatis sogn, Kbh., gift 1893, husfar, pensionist, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet ID 25-3c4: Hildora Cecilie Jørgensen, f. 17-08-1872 i Helsingør, gift 1893, husmor, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet >> ID 25-3c4a1: Else Hildora Jenny Johansson, f. 18-05-1916 på Rigshospitalet, Kbh., ugift, datterdatter ID 25-3c4b: Johanne Sofie Dorthea Olsen (f. Jørgensen), f. 20-01-1897 i Kbh. - fast bopæl: Amerika - Forenede Stater, slægtning (læs: datter) ID 25-3c4b1: Doris Olsen, f. 24-10-1928 i Amerika - fast bopæl: Amerika - Forenede Stater, slægtning Kilde: FT-opslag 45 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109199#109199,16940777