Correll_Dohlmann

Einar Finn Jørgensen1912

Name
Einar Finn Jørgensen
Birth November 5, 1912
Alias
Finn E. Jørgensen

Occupation
Frisør

Death

Shared note
Einar Finn Jørgensen alias Finn E. Jørgensen Født: 05-11-1912 på Rosengården 6, 3. sal, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. - Navngivet d. 05-11-1913 til Christians Kirkes sogn, Kbh. Søn af ugift Marie Hansine Johansen på 27 år, Rosengården 6, 3. sal, Kbh. Udlagt fader, maskinmester Jørgen Hendrik Eigil Jørgensen, Gunløgsgade 6, Kbh. Kilde: KB-opslag 123, nr. 70. Trinitatis sogn, Kbh. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157800#157800,26491079 Erhverv: Frisør Gift 29-10-1938: Ugift frisør(sv) Einar Finn Jørgensen (underskriver sig Finn E. Jørgensen), boende Gunløgsgade 1, Kbh., f. 05-11-1912 i Trinitatis sogn, Kbh., gifter sig borgerligt 29-10-1938 i Kbh med (ID 25-3c4a1) ugift damefrisør Else Hildora Jenny Johansson (underskriver sig E. Johansson), boende Nørrebrogade 215 D, Kbh., f. 18-05-1916 på Rigshospitalet, Kbh. Kilder: Lb-nr. 4018, opslag 152 - registre til ægteskabsbøger https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51722#51722,11597308 samt Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1938, lb.nr. 4018. AO-opslag 420. Side 418. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51512#51512,11472871