Correll_Dohlmann

Lonny Gurli Norma Antonette JørgensenAge: 23 years19021925

Name
Lonny Gurli Norma Antonette Jørgensen
Birth March 6, 1902
Alias
Lonny Gurli Norma Antonette Jørgensen f. Jørgensen

Christening January 25, 1903 (Age 10 months)
MarriageGeorg Adrian Carl Lebrecht JørgensenView this family
March 25, 1923 (Age 21 years)
Death November 2, 1925 (Age 23 years)
Burial November 9, 1925 (7 days after death)
Family with Georg Adrian Carl Lebrecht Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: March 25, 1923Hans Tausens kirke, Kbh., Islands Brygges sogn
Georg Adrian Carl Lebrecht Jørgensen + Paula Karen Kristine Olsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 5, 1929b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Lonny Gurli Norma Antonette Jørgensen alias Lonny Gurli Norma Antonette Jørgensen f. Jørgensen Født: 06-03-1902 på Larslejstræde 3, st., Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh. og døbt 25-01-1903 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af kusk Anton Conrad Jørgensen og hustru Norma Christine Frederikke Jørgine f. Christensen, 18 år. Forældrene viet 26-01-1902 i Vor Frue kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 215, nr. 16. København Vor Frue sogn. K.M. År 1900-1905. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158984#158984,26723571 Gift 07-03-1923: Ugift, maskinist Georg Adrian Carl Lebrecht Jørgensen på 23 år, Leifsgade 14. st., Kbh. (f. 01-12-1899 i Sankt Johannes sogn, Kbh., søn af brandmand Albert Peter Jørgensen og hustru Hildora Petronelle Cecilie Hemicke, Tordenskjoldsgade 13, 5. sal, Kbh.) gifter sig 07-03-1923 i Hans Tausens kirke, Kbh., Islands Brygges sogn med ugift, telefonistinde, Lonny Gurli Norma Antonette Jørgensen på 21 år, Leifsgade 14. st., Kbh. (f. 06-03-1902 i Vor Frue sogn, Kbh., datter af kusk Anton Conrad Jørgensen og hustru Norma Christine Frederikke Jørgine f. Christensen - skilte, f. 10-02-1884, moderen nu gift med skomagermester Georg Hjalmar Jørgensen, og bor Leifsgade 14. st., Kbh.). Vidner: Curt Olsen, maskinist, Toftegaards Alle 1, 3. sal, samt Aage Bauer, sømand, Amalienborg. Kilder: Nr. 1171, år 1923, lysningsattest af 7. marts 1923. og KB-opslag 50, nr. 5. side 46. Islands Brygges sogn, Kbh. K.M. År 1921-1929 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152176#152176,25320930 Død 02-11-1925: Lonny Gurli Norma Antonette Jørgensen f. Jørgensen dør 02-11-1925 på Øresundhospitalet, Kbh., 23 år gl., og bliver begravet 09-11-1925 på Vestre kirkegård, Kbh. Gift med maskinist Georg Adrian Carl Lebrecht Jørgensen, Egilsgade 50, 4. sal, Kbh. Født 06-03-1902 i Vor Frue sogn. Viet 25-03-1923 i Hans Tausens kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 184, nr. 40. Islands Brygges sogn, Kbh. K.M. År 1916-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152178#152178,25321413 Folketælling og bosteder: Marts 1923: Leifsgade 14. st., Kbh. Registerbladet er udfyldt: 01-05-1913: Georg Adrian Carl Lebrecht Jørgensen, Født: 01-12-1899 i København Erhverv: Maskinist https://kbharkiv.dk/permalink/post/17-1922663 Adresser: 01-05-1913: Rigensgade 23, 4. sal 01-11-1913: Tordenskjoldsgade 13, 5. sal 11-05-1922: Tordenskjoldsgade 13, 5. sal 01-05-1923: Nikolaj Plads 1, 5. sal Andre personer: Ægtefælle: Lonny Gurli Norma Jørgensen, Født: 01-03-1902 i København Kilde: Politiets registerblade Station 2. Filmrulle 0008B. Registerblad 1134 (unikt id. 3444719) https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/17-1922663 FT-1925 - 5. nov.: Leifsgade 14, st., Kbh.: Stedfaderen: skomagermester Georg Hjalmar Jørgensen, f. 18-11-1883 og moderen: Norma Christine Frederikke Jørgine Jørgensen, f. 10-02-1884. samt alle deres børn - læs selv mere Kilde: FT-opslag 273 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93515#93515,15499675