Correll_Dohlmann

Anna Lise Lasson Hemicke1918

Name
Anna Lise Lasson Hemicke
Birth October 31, 1918 41 41
Alias
Anna Lise Lasson Olesen f. Hemicke

Christening December 1, 1918 (Age 31 days)
Death of a fatherGeorg Emil Alexander Hemicke
July 28, 1919 (Age 8 months)
Death of a paternal grandfatherPetrus Adrianus Hemicke
April 28, 1924 (Age 5 years)
Occupation
Klinikassistent i 1940

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 21, 1914Ordrup Sankt Andreas kirke (Romersk-Katolsk)
15 months
elder brother
19 months
elder sister
22 months
herself
Family with Willy Kristian Olesen - View this family
husband
herself
son
Private
son
Private

Shared note
ID 25-3c6c: Anna Lise Lasson Hemicke alias Anna Lise Lasson Olesen f. Hemicke Født: 31-10-1918 på Sigbrits Alle 6, st., Kbh. i Sankt Annæ sogn, Kbh. og døbt 01-12-1918 i Sankt Annæ kirke, Kbh. (Katolsk kirke, Amager) - datter af (ID 25-3c6) maskininspektør Georg Emil Alexander Hemicke, f. 18-02-1877 i Helsingør, og hustru Sophie Elisabeth f. von Lasson, 41 år, Sigbriths Alle 6, st., Kbh. Faddere: Frøken Amalie Schrøder, Roskilde, katolske Præstegård, og Emilie Dyring f. Hemicke, Helsingør (barnets faster). Forældrene viet 21-02-1914 i Ordrup (læs: Ordrup Sankt Andreas kirke (Romersk-Katolsk)). Kilde: KB-opslag 113, nr. 209. Sankt Annæ kirke, Kbh. K.M. År 1917-1955. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155415#155415,25965541 Erhverv: Klinikassistent i 1940 Gift 28-07-1940: Ugift tapetserer, Willy Kristian Olesen, boende Frederikssundsvej 20, Kbh. (f. 24-06-1919 i Århus, søn af arbejder Laurids Kristian Olesen og hustru Ane Margrethe Kristensen) gifter sig 28-07-1940 i Århus Romersk-Katolske Menighed med pige, klinikfrøken, Anna Lise Lasson Hemicke (f. 31-10-1918 i København, datter af afdøde maskininspektør Georg Emil Alexander Hemicke og hustru Sofie Elisabeth von Lasson, Sofienhøjvej 16, Kbh.) Lysning 02-07-1940 og 07-07-1940 i Sankt Annæ kirke, Kbh. Vidner: Arb. Laurids Kr. Olesen, N. Strandvej 57 og bogholder Erik Henricksen, Silkeborgvej 92. Kilde: KB-opslag 190, nr. 163. Århus Romersk-Katolske Menighed. K.M. År 1924-1955 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173294#173294,29131949 Folketællinger og bosteder: FT-1930 - 5. nov.: Langøgade 21, 4. sal, Kbh.: (Aldersro sogn) Sofie Elisabeth Hemicke, f. 08-06-1877 i Varde, Jylland, enke, husmor, passer mit hjem og mine børn, bopæl: 5. nov. 1929: Herthavej 5, Ordrup ID 25-3c6a: Georg Frans Hemicke, f. 23-05-1915 i Kbh., søn, messedreng i Ø.K. - ude at sejle på tællingsdagen ID 25-3c6b: Maria Elisabeth Hemicke, f. 20-12-1916 i Kbh., datter >> ID 25-3c6c: Anna Lise Lasson Hemicke, f. 31-10-1918 på Amager, datter Kilde: Skema lb-nr. 10, FT-opslag 187 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=103816#103816,16399536 1940: Sofienhøjvej 16, Kbh.