Correll_Dohlmann

Ingeborg Fanny Frederikke Bjerregaard Steiness1898

Name
Ingeborg Fanny Frederikke Bjerregaard Steiness
Birth September 6, 1898 24 20
Alias
Ingeborg Fanny Frederikke Bjerregaard Jensen f. Steiness

Christening March 5, 1899 (Age 5 months)
Birth of a sisterAgnes Steiness
September 13, 1899 (Age 12 months)
Death of a sisterAgnes Steiness
September 13, 1899 (Age 12 months)
Burial of a sisterAgnes Steiness
September 18, 1899 (Age 12 months)
Death of a paternal grandfatherChristreich Lebrecht Steiness
January 25, 1903 (Age 4 years)
MarriageHarald Valdemar JensenView this family
October 12, 1919 (Age 21 years)
Death of a fatherCarl Louis Steiness
April 21, 1937 (Age 38 years)
Death of a motherAgnes Marie Christine Christensen
November 14, 1949 (Age 51 years)
Death of a brotherCarl Andreas Marius Bjerregaard Steiness
after 1954 (Age 55 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 14, 1895Roskilde Domkirke
3 months
elder sister
Carla Christine Amalie Steiness
Birth: August 30, 1895 21 17Grønnegade 9, Roskilde domsogn
Death: December 16, 1895Grønnegade 9, Roskilde domsogn
11 months
elder brother
11 months
elder brother
Frederik Ingvard Joachim Bjerregaard Steiness
Birth: July 16, 1897 23 19Grønnegade 9, Roskilde domsogn
Death: April 26, 1898Grønnegade 9, Roskilde domsogn
14 months
herself
1 year
younger sister
Agnes Steiness
Birth: September 13, 1899 25 21Grønnegade 9, Roskilde domsogn
Death: September 13, 1899Grønnegade 9, Roskilde domsogn
Family with Harald Valdemar Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: October 12, 1919Nykøbing kirke, Nykøbing Falster sogn

Shared note
ID 25-3a5d: Ingeborg Fanny Frederikke Bjerregaard Steiness alias Ingeborg Fanny Frederikke Bjerregaard Jensen f. Steiness Født: 06-09-1898 på Grønnegade 9, Roskilde domsogn og døbt 05-03-1899 i Roskilde Domkirke - datter af (ID 25-3a5) Carl Louis Steiness, skrædder, og hustru Agnes Marie Christine Steiness f. Christensen på 20 år, Grønnegade 9, Roskilde. Faddere: Murersvend Christensens hustru Ida f. Jensen frembar barnet. Korkskærer V. Nørregaard og hustru og skrædder Frederik Halkjær - alle af Roskilde. Forældrene viet 14-06-1895 i Roskilde Domkirke. Kilde: KB-opslag 97, nr. 71. Roskilde domsogn. K.M. År 1896-1899. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154953#154953,25869289 Konfirmeret 06-10-1912 i Nykøbing kirke, Nykøbing Falster: Ingeborg Fanny Frederikke Bjerregaard Steiness, datter af skrædder Carl Louis Steiness og Agnes Marie Christine Christensen af Nykøbing. Kilde: KB-opslag 158, nr. 58. Nykøbing Falster sogn. Maribo amt. K.M. År 1898-1918. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154137#154137,25704887 Gift 12-10-1919: Togbetjent af Brande, ungkarl Harald Valdemar Jensen (f. 25-12-1892 i Enderslev sogn, søn af hjulmand Jens Peder Jensen og hustru Birthe Sofie Jensen) gifter sig 12-10-1919 i Nykøbing kirke, Nykøbing Falster med pige af Nykøbing Falster, Ingeborg Fanny Frederikke Bjerregaard Steiness (f. 06-09-1898 i Roskilde, datter af kontorbestyrer Carl Louis Steiness og hustru Agnes Marie Christine f. Christensen). Vidner: Brudens far samt forsørgelsesinspektør Niels Jørg. Rønlund, Nykøbing Falster. Kilde: KB-opslag 9, nr. 91. Nykøbing Falster sogn. Maribo amt. K.M. År 1919-1939. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154141#154141,25705647 Folketællinger: FT-1911: Slotsgade 65, matr. 420d, forhuset, Nykøbing Falster købstad, Falsters Sønder herred, Maribo amt - ejer: Skrædder C. L. Steiness: ID 25-3a5: Carl Louis Steiness, f. 17-09-1873 i Frederiksberg sogn, gift, husfar, skræddersvend, Skrædder- og herreekvipering Jul. Bernth! Agnes Marie Christine Steiness f. Christensen, f. 19-02-1878 i Roskilde, gift, husmor, vaskeriejerinde ID 25-3a5b: Carl Andreas Marius Bjerggård Steiness, f. 08-08-1896 i Roskilde, barn >> ID 25-3a5d: Ingeborg Fanny Frederikke Bjerggård Steiness, f. 05-09-1898 i Roskilde, barn Kilde: FT-opslag 102 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=67260#67260,12699043 FT-1916: Slotsgade 65, matr. 420d, forhuset, Nykøbing Falster købstad, Falsters Sønder herred, Maribo amt - ejer: C. L. Steiness, kontorbestyrer: ID 25-3a5: Carl Louis Steiness, f. 17-09-1873 i Frederiksberg sogn, gift, husfar, kontorbestyrer (Arbejdsanvisningen Agnes Marie Christine Steiness f. Christensen, f. 19-02-1878, gift, hustru ID 25-3a5b: Carl Andreas Marius Bjerggård Steiness, f. 08-08-1896, søn, tømrerlærling >> ID 25-3a5d: Ingeborg Fanny Frederikke Bjerggård Steiness, f. 05-09-1898, datter, tjeneste v. husgerning Kilde: Skema nr. 551 - FT-opslag 112. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=75078#75078,13303228