Correll_Dohlmann

Karen Margrethe Regisse Andersen1860

Name
Karen Margrethe Regisse Andersen
Birth July 16, 1860
Alias
Karen Margrethe Regitze Steiness f. Andersen og Karen MargretheRegisse Steiness f. Andersen

Christening September 23, 1860 (Age 2 months)
MarriageChristreich Charles SteinessView this family
September 9, 1888 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Magrete Kamilla Steiness
December 24, 1892 (Age 32 years)
Christening of a daughterAnna Magrete Kamilla Steiness
February 26, 1893 (Age 32 years)
Death of a husbandChristreich Charles Steiness
May 25, 1903 (Age 42 years)
Burial of a husbandChristreich Charles Steiness
June 1, 1903 (Age 42 years)
Death

Family with Christreich Charles Steiness - View this family
husband
herself
Marriage: September 9, 1888Sankt Johannes kirke, Kbh.
4 years
daughter

Shared note
Karen Margrethe Regisse Andersen alias Karen Margrethe Regitze Steiness f. Andersen og Karen Margrethe Regisse Steiness f. Andersen Født: 16-07-1860 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 23-09-1860 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af postbud Jens Andersen og hustru Johanne Catharine Jensen på 32 år, Landemærket 15, Kbh. Kilde: KB-opslag 84, nr. 283. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1858-1868. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157771#157771,26481415 Gift 09-09-1888: Ungkarl, bager Christreich Charles Steiness på 26 år, Smedegade 9, st., Kbh. (f. 18-06-1862 i København) gifter sig 09-09-1888 i Sankt Johannes kirke, Kbh. med Karen Margrethe Regisse Andersen på 28 år, Smedegade 9, st., Kbh. (f. 16-07-1860 i Trinitatis sogn, København, datter af Jens Andersen og hustru Johanne Catharine Jensen). Vidner: Vilhelm Albert Victorius Andersen, malermester, Murergade 15, st. samt Joseph Israel, grosserer, Tordenskjoldsgade 32, 1. sal. Kilde: Side 238. nr. 363. Sankt Johannes sogn. K.M. År 1885-1890. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155848#155848,26060069 Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Registerbladet er udfyldt: 01-05-1892 Charles Christian Steiness, Født: 18-06-1862 i København - Erhverv: Bagermester >> Ægtefælle: Karen Margrethe Steiness, 16-07-1862 i København Adresser: 01-05-1892: Smedegade 9, stuen 01-05-1893: Todesgade 8, 1. sal Kilde: Station 6. Filmrulle 0045. Registerblad 1433 (unikt id. 1905973) https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/17-667999 FT-1901: Øster Farimagsgade 89, 2. sal, (3. sal), Kbh.: Christreich Charles Steiness, f. 18-06-1862 i København, gift 09-09-1888, husfar, bager, tilflyttet fra Amager i 1897, 1 barn >> Regitze Steines, f. 16-07-1860 i København, (alias Karen Margrethe Regisse Steiness f. Andersen), gift 09-09-1888, husmor, tilflyttet fra Amager i 1897, 1 barn Anna Magrethe Kamilla Steiness, f. 24-12-1892 i København, tilflyttet fra Amager i 1897, datter Hans Axel Svend Andersen, f. 29-04-1897 i Kbh., plejebarn Kilde: FT-opslag 266 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=20702#20702,1776276 FT-1906: Øster Farimagsgade 89, 3. sal, Kbh.: >> Regitze Steines, f. 16-07-1860 i København, (alias Karen Margrethe Regisse Steiness f. Andersen), enke Camilla Steiness, f. 24-12-1892 i København, ugift, datter Kilde: FT-opslag 264, skema 274 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=15226#15226,556998 FT-1911: Øster Farimagsgade 89, 3. sal, Kbh.: >> Karen Margrethe Regisse Steiness, f. 16-07-1860 i København, enke, husmor Anna Margrethe Camilla Steiness, f. 24-12-1892 i København, ugift, datter, syerske Hans Chr. Andersen, f. 02-09-1865 i København, enkemand, logerende: bror til husmoderen, kusk Hans Axel Svend Andersen, f. 29-04-1897 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 269. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=67925#67925,12742141 FT-1916: Øster Farimagsgade 89, 3. sal, Kbh.: >> Karen Margrethe Regisse Steiness, f. 16-07-1860 i København, enke, husmor, rengøringskone Anna Margrethe Camilla Steiness, f. 24-12-1892 i København, ugift, datter, syerske - overstreget - for tiden indlagt på Øresundshospitalet. Hans Chr. Andersen, f. 02-09-1865 i København, enkemand, logerende: bror til husmoderen, kusk Hans Axel Svend Andersen, f. 29-04-1897 i Kbh., ugift, barn, logerende, lærling Kilde: FT-opslag 588-589 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=73311#73311,13209724 FT-1921: Øster Farimagsgade 89, 3. sal, Kbh.: >> Karen Margrethe Regisse Steiness, f. 16-07-1860 i København, enke, husmor, rengøringskone Hans Chr. Andersen, f. 02-09-1865 i København, enkemand, logerende: bror til husmoderen, kusk Hans Axel Svend Andersen, f. 29-04-1897 i Kbh., ugift, barn, logerende,mekanikersvend Kilde: FT-opslag 248 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=83316#83316,13764882