Correll_Dohlmann

Frederikke Nielsdatter Jørgensen1829

Name
Frederikke Nielsdatter Jørgensen
Birth September 1829
Alias
Frederikke Nielsdatter og Frederikke Jørgensen

Christening October 25, 1829 (Age 54 days)
MarriageLauritz Christian CalumView this family
October 23, 1857 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Lorentze Frederikke Calum
December 5, 1858 (Age 29 years)
Christening of a daughterLorentze Frederikke Calum
December 14, 1858 (Age 29 years)
Death of a husbandLauritz Christian Calum
August 21, 1875 (Age 45 years)
Burial of a husbandLauritz Christian Calum
August 29, 1875 (Age 45 years)
Death

Family with Lauritz Christian Calum - View this family
husband
herself
Marriage: October 23, 1857Helligåndskirken, Kbh.
13 months
daughter
Lauritz Christian Calum + Eleonora Henriette Alexandrina Meyer Meyer - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 30, 1864Sankt Pauls kirke, Kbh.
-3 months
step-daughter
22 months
step-daughter
2 years
step-daughter
Emma Christine Caroline Callum
Birth: July 18, 1868 30 23Utterslev Mark, Brønshøj sogn
Death: February 23, 1884Kommunehospitalet, Kbh.
2 years
step-daughter
2 years
step-son
2 years
step-daughter

Shared note
Frederikke Nielsdatter Jørgensen alias Frederikke Nielsdatter, Frederikke Jørgensen, Frederikke Calum f. Nielsdatter (Jørgensen) og Frederikke Pedersen f. Nielsdatter (Jørgensen) Født: sep. 1829 i Maglemer by, Hunseby sogn, Musse herred, Maribo amt og døbt 25-10-1829 i Hunseby kirke, Musse herred - datter af indsidder Niels Jørgensen og hustru Johanne Flemmingsdatter i Maglemer by. Kilde: KB-opslag 86, side 93. Hunseby sogn. Musse herred, Maribo amt. K.M. År 1814-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151809#151809,25246639 Gift 1.g. 23-10-1857: Ungkarl, tømrersvend Lauritz Christian Calum, 20 år gl. (f. 20-07-1837 i Trinitatis sogn, Kbh.) boende Holmens Kanal 249, Kbh., gifter sig 23-10-1857 i Helligåndskirken, Kbh. med pigen Frederikke Nielsdatter, 28 år gl., (f. sep. 1829 i Hunseby sogn, Maribo amt) boende Magstræde 24, Kbh. Vidner: Værtshusholder Jens Hendriksen, Grønnegade 288, og jernhandler Lars Jensen, Vestergade 11. Kilde: KB-opslag 210, nr. 118. Helligånds sogn, Kbh. K.M. År 1849-1858. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151094#151094,25080013 datter: Lorentze Frederikke Calum Født: 05-12-1858 på Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh. og døbt 14-12-1858 i Den Kgl. Fødselsstiftelses kirke. Forældre: Tømrersvend Lauritz Christian Calum og hustru Frederikke Jørgensen (læs: Nielsdatter Jørgensen). Moderen er 29 år gl. født sep. 1829 i Hunseby sogn, Maribo amt, datter af Niels Jørgensen (KB-opslag 86, side 93. Hunseby sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151809#151809,25246639) Kilde: KB-opslag 206, nr. 6818. Mor nr. 6514. Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse (sogn), Kbh. K.M. 1849-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203415#203415,38578313 Konfirmeret 19-04-1874 i Kragelund, Viborg: Lorentze Frederikke Calum af Elbak, f. 05-12-1858, datter af tømrersvend Lauritz Christian Calum og hustru Frederikke Jørgensen af Kbh., hos J.J. Gregersen af Elbak. Kilde: KB-opslag 133, nr. 6, side 146. Kragelund sogn. Hids herred. Viborg amt. År 1873-1885 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165819#165819,27856949 Gift 2.g. 08-11-1863: Fraskilt Frederikke Calum f. Nielsdatter (Jørgensen) gifter sig den 08-11-1863 i Århus Vor Frue kirke med fraskilt Peder Pedersen. Kilde: Århus Vor Frue. Hasle herred. Århus amt. År 1859-1867. https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L94C-HNJ4?i=28&cc=2078555 Folketællinger: FT-1834: Maribo, Musse, Hunseby, Maglemer Bye, et Huus, 149, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B9326: Niels Jørgensen, 28, Gift, Inderste Johanne Flemmingsdatter, 36, Gift, hans Kone [Niels Jørgensen] Stine Hansdatter, 7, Ugift, deres Børn [Niels Jørgensen og Johanne Flemmingsdatter] >> Frederikke Nielsdatter, 5, Ugift, deres Børn [Niels Jørgensen og Johanne Flemmingsdatter] Else Nielsdatter, 3, Ugift, deres Børn [Niels Jørgensen og Johanne Flemmingsdatter] FT-1855: København, Sokkelund, Frederiksberg, Frederiksberg, Pilealléen - Præstegaarden, Nr. 1, FT-1855, C6950: Lauritz Christian Holsøe, 66, Gift, Sognepræst for Frederiksberg og Hvidovre sogne, husfader, Øen Anholt, Aarhus Amt Wilhelmine Euphrosyne Margarethe, f. Feddersen, 58, Gift, Hans kone, Kalterkirchen i Holsten Peter Carl Jessen Holsøe, 19, Ugift, Deres barn, Frederiksberg Caroline Holsøe, 31, Ugift, Deres barn, Øster Egesborg Sogn, Præstø Amt Helene Sophie Schumann, 57, Ugift, Husjomfru, København Frederik Ejlertsen, 27, Ugift, Tjenestekarl, Ulstrup Sogn, Præstø Amt >> Frederikke Nielsdatter, 25, Ugift, Tjenestepige, Hunseby Sogn, Maribo Amt (alias Frederikke Nielsdatter Jørgensen) Dorthea Hansdatter, 24, Ugift, Tjenestepige, Ørslev Sogn, Holbæk Amt