Correll_Dohlmann

Adolph Ferdinand JensenAge: 67 years18621930

Name
Adolph Ferdinand Jensen
Birth February 22, 1862
Alias
Adolf Ferdinand Jensen

Christening May 18, 1862 (Age 2 months)
EngagementLaura Emilie Alexandra CalumView this family
1884 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Adolph Ferdinand Jensen
April 16, 1885 (Age 23 years)
Occupation
Tømrer

Christening of a sonAdolph Ferdinand Jensen
April 28, 1885 (Age 23 years)
DivorceLaura Emilie Alexandra CalumView this family
1887 (Age 24 years)
Birth of a son
#2
Bent Jensen Kalum
July 6, 1888 (Age 26 years)
Christening of a sonBent Jensen Kalum
October 28, 1888 (Age 26 years)
Marriage of a childBent Jensen KalumBertha Amalie BorgersenView this family
January 31, 1915 (Age 52 years)
Marriage of a childBent Jensen KalumAlfrida HolmView this family
July 23, 1929 (Age 67 years)
Death after 1930 (Age 67 years)

Family with Laura Emilie Alexandra Calum - View this family
himself
ex-wife
Divorce: 1887Forholdet ophævet
-21 months
son
3 years
son
Christian Daniel Münchenberg + Laura Emilie Alexandra Calum - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: June 2, 1893b.v. på Københavns Rådhus
3 years
step-son
August Heinrich Sundmächer + Laura Emilie Alexandra Calum - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: October 8, 1899Sankt Stefans kirke, Kbh.
9 months
step-son
2 years
step-son
2 years
step-son

Shared note
Adolph Ferdinand Jensen alias Adolf Ferdinand Jensen Født: 22-02-1862 på Skodsborg, Vedbæk, Søllerød sogn og døbt 18-05-1862 i Søllerød kirke. Søn af fisker Bengt Jensen og hustru Ellen Eriksen (f. i Store Lyngby) på Skodsborg, Vedbæk. Kilde: KB-opslag 87, nr. 21, side 85, Søllerød sogn. Sokkelund herred. Københavns amt. K.M. År 1849-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157240#157240,26374506 Konfirmeret 23-04-1876 i Søllerød kirke: Adolf Ferdinand Jensen, Vedbæk. Søn af fisker Bengt Jensen og hustru Ellen Eriksen. Kilde: KB-opslag 85, nr. 15, side 77. Søllerød sogn. Sokkelund herred. Københavns amt K.M. År 1848-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157241#157241,26374695 Erhverv: Tømrersvend Kæresteforhold i perioden 1884-1887: Laura Emilie Alexandra Calum er i perioden 1884-1887 kæreste med tømmersvend Adolph Ferdinand Jensen (f. 22-02-1862 på Skodsborg, Vedbæk, Søllerød sogn og døbt 18-05-1862 i Søllerød kirke) med hvem hun får 2 sønner: ID 25-3d1a: Adolph Ferdinand Jensen, f. 16-04-1885 på Fødselsstiftelsen, Kbh. ID 25-3d1b: Bent Jensen Kalum - alias Bent Kalum Jensen - f. 06-07-1888 i Vor Frelsers sogn, Kbh. Gift 04-02-1889: Ungkarl, tømrersvend Adolf Ferdinand Jensen af Kiel, 26 år (f. 22-02-1862 i Vedbæk, Søllerød sogn og døbt 18-05-1862 i Søllerød kirke, konfirmeret 23-04-1876 i Søllerød kirke) gifter sig 04-02-1889 i Korsør Sankt Povls kirke med jfr. Johanne Valqvist af Korsør, 24 år, f. 14-03-1864 i Sverige, (adgang til nadveren). Vidner: Tømrer E.M. Johansen. Tømrer H. Horstmann - begge af Kiel. Kilde: KB-opslag 32, side 28, nr. 4 Korsør Sankt Povl sogn. K.M. År 1876-1891 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152979#152979,25477177 Folketællinger og bosteder: FT-1901: Husumgade 5, 3. sal, th., Kbh.: >> Adolf Ferdinand Jensen, f. 22-02-1862 i Søllerød sogn, gift, husfar, tømrersvend, tilflyttet fra Roskilde i 1899 Johanne Jensen, f. 14-03-1864 i Sverige, gift, husmor, tilflyttet fra Roskilde i 1899 Kilde: FT-husliste nr. 89, FT-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=24424#24424,2808174 FT-1916: Smedegade 4, 3. sal, Kbh., matr. 510: >> Adolf Ferdinand Jensen, f. 22-02-1862 i Skodsborg (Søllerød sogn), gift, husfar, tømrersvend Johana Jensen, f. 14-03-1864 i Sverige, gift, husmor Kilde: FT-skema 276 FT-1921: Smedegade 4, 3. sal, th. Kbh., matr. 510: >> Adolf Ferdinand Jensen, f. 22-02-1862 i Skodsborg (Søllerød sogn), gift, husfar, tømrersvend Johana Jensen, f. 14-03-1864 i Sverige, gift, husmor Kilde: FT-opslag 60 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80953#80953,13658739 FT-1925 - 5. nov.: Smedegade 4, 3. sal, Kbh.: >> Adolf Ferdinand Jensen, f. 22-02-1862 i Søllerød sogn, husfar, enkemand, tømrer Kilde: FT-skema nr. 8, FT-opslag 43 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93839#93839,15569413 FT-1930 - 5. nov.: Smedegade 4, 3. sal, Kbh.: >> Adolf Ferdinand Jensen, f. 22-02-1862 i Søllerød sogn, husfar, enkemand, tømrersvend, arbejdsløs Kilde: FT-opslag 37 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=110777#110777,17102063