Correll_Dohlmann

Clementine Vangoline Frederikke v. SeitzbergAge: 36 years18301866

Name
Clementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
Birth April 30, 1830 48 38
Alias
Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg

Christening May 31, 1830 (Age 31 days)
Death of a fatherFriederich Clemens v. Seitzberg
August 11, 1833 (Age 3 years)
Death of a motherJohanne Marie Pinvig
November 27, 1843 (Age 13 years)
Death September 6, 1866 (Age 36 years)
Burial September 12, 1866 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 2, 1813Trinitatis kirke, Kbh.
6 years
elder brother
11 years
herself
Clementine Vangoline Frederikke v. Seitzberg
Birth: April 30, 1830 48 38Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: September 6, 1866Frederiks hospital, Kbh.
Mother’s family with Christian Friderich August v. Seitzberg - View this family
uncle
mother

Shared note
Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg alias Frederikke Seitzberg Født: 30-04-1830 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og døbt 31-05-1830 i Slagelse Skt. Mikkel kirke den - datter af Friederich Clemens von Seitzberg, skorstensfejer og hustru Johanne Marie Pinvig, boende på Stenstuegade, Slagelse. Kilde: KB-opslag 68. nr. 11. Slagelse Sankt Mikkels sogn. År 1826-1833. KB_427_2_002_K02-06-A. Død 06-09-1866: Frederikke Seitzberg dør 06-09-1866 af kræft på Frederiks hospital i Kbh., 35 år gl. og bliver begravet 12-09-1866 fra Holmens kirke, Kbh. Sidste bopæl: Toldboldgade 11, Kbh. Kilde: KB-opslag 73, nr. 77, side 143. Frederiks Hospital. År 1857-1881. KB_076_4_008_K03-11-A. NB! I Holmen sogns KB står bopæl: Lorentzensgade No. 9. Kilde: KB-opslag 114, nr. 81. Holmen. År 1864-1876. KB_021_2_062_K04-30-A. Ugift. Folketællinger: FT-1834: Sorø, Slagelse, Slagelse Købstad, Steenstuegaden No. 215, fam.nr. 415. Kilde: FT-1834, C3782: Marie Seitzberg, 38, Enke, Skorstensfeierenke - alias Johanne Marie Seitzberg født Pinvig Hendrich Seitzberg, 15, Ugift, Hendes Søn [Marie Seitzberg], Skorstensfejerdreng - alias Henrich Nerius von Seitzberg f. 09-10-1819 i Slagelse >> Fredericha Seitzberg, 4, Ugift, Hendes Datter [Marie Seitzberg] - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg, f. 30-04-1830 i Slagelse Adolph Romerhausen, 48, Ugift, Skorstensfejersvend [Marie Seitzberg] FT-1840: København (Staden), Store Grønnegade, huset no 288 1ste sal, 227. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2297: Christian Frederich August v. Seizberg, 56, Gift, stolemagermester Johanne Marie Penvi. 44, Gift, hans kone - alias Johanne Marie Seitzberg født Pinvig Johan Peter Rasmus Seitzberg, 22, Ugift, hans søn, f. 09-10-1818 i Kbh. Emil August Seitzberg, 14, Ugift, hans søn f. 12-08-1826 på Store Grønnegade 288, Kbh. >> Clemmentine Vangotine Frederikke Seitzberg, 10, Ugift - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg, f. 30-04-1830 i Slagelse FT-1845: Enkemand Christian Frederich Seitzberg bor på Store Grønnegade 288, Baghuset, 1. Sal, København (Staden), Købmager Kvarter, fam.nr. 1832. Kilde: FT-1845, C3428: Christian Frederich Seitzberg, 59, Enke, Stolemager - alias Christian Friedrich August von Seizberg f. 05-02-1785 i Kbh. August Emil Seitzberg, 18, Ugift, Barn - alias Emil August Seitzberg f. 12-08-1826 på Store Grønnegade 288, Kbh. >> Frederikke Seitzberg, 14, Ugift, Barn, f. 31-04-1830 i Slagelse Skt. Mikkels sogn - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg Jørgen Christian Nielsen, 15, Ugift, Læredreng, f. 11-04-1830 i Trinitatis sogn - søn af skræddersvend Jørgen Nielsen og hustru Christine Cecilie Seitzberg. I FT-1850: bor C.F.A. Seitzberg på Store Grønnegade 288, Baghuset, 1. Sal, København (Staden), Købmager Kvarter: Christian Friderich August Seitzberg, enkemand, stolemagermester, 65 år - alias Christian Friedrich August von Seizberg f. 05-02-1785 i Kbh. Emil August Seitzberg, stolemagersvend, 24 år, f. 12-08-1826 på Store Grønnegade 288, Kbh. >> Clemmentine Vangoline Frederikke Seitzberg, 19 år, f. i Slagelse - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg Kilde: FT-opslag 81, side 102. FT1850_03027_00447. NB! Se ddd.dda.dk herunder hvor Stolemagermester er blevet til naalemagermester. FT-1850: København (Staden), Købmager III, Store Grønnegade 288, 1ste sal til højre, 302. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Christian Frederik August Seitzberg, 65, Enkemand, naalemagermester, huusfader - alias Christian Friedrich August von Seizberg f. 05-02-1785 i Kbh. Emil August Seitzberg, 24, Ugift, naalemagersvend, hans søn, f. 12-08-1826 på Store Grønnegade 288, Kbh. Clemmentine Vanholm Frederikke Seitzberg, 19, Ugift, hans steddatter, f. i Slagelse - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg I FT-1860: Bopæl: Store Grønnegade Matr. 288, løbenr. 8.10, Baghuset, 1. Sal, København: Christian Frederik August v. Seitzberg, 75 år, stolemagermester, enkemand - alias Christian Friedrich August von Seizberg f. 05-02-1785 i Kbh. >> Clementine Evangoline Frederikke v. Seitzberg, 27 år, ugift, hans datter (læs steddatter), f. i Slagelse - alias Clementine Vangoline Frederikke von Seitzberg Kilde: FT-opslag 68-69. FT1860_00002_00872.