Correll_Dohlmann

Kristian Daniel Münchenberg1896

Name
Kristian Daniel Münchenberg
Birth October 5, 1896 51 32
Alias
Christian Daniel Münchenberg

Christening November 22, 1896 (Age 48 days)
Death of a fatherChristian Daniel Münchenberg
August 15, 1898 (Age 22 months)
Marriage of a parentAugust Heinrich SundmächerLaura Emilie Alexandra CalumView this family
October 8, 1899 (Age 3 years)
Birth of a half-brotherFrederik Carl Louis Sundmächer
July 11, 1900 (Age 3 years)
Christening of a half-brotherFrederik Carl Louis Sundmächer
August 26, 1900 (Age 3 years)
Birth of a half-brotherHeinrich Wilhelm Peter Sundmächer
July 25, 1902 (Age 5 years)
Christening of a half-brotherHeinrich Wilhelm Peter Sundmächer
August 17, 1902 (Age 5 years)
Birth of a half-brotherCarl August Willy Sundmächer
August 12, 1904 (Age 7 years)
Christening of a half-brotherCarl August Willy Sundmächer
September 11, 1904 (Age 7 years)
Death of a maternal grandmotherEleonora Henriette Alexandrina Meyer Meyer
October 31, 1908 (Age 12 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 2, 1893b.v. på Københavns Rådhus
3 years
himself
Mother’s family with Adolph Ferdinand Jensen - View this family
step-father
mother
Divorce: 1887Forholdet ophævet
-21 months
half-brother
3 years
half-brother
Mother’s family with August Heinrich Sundmächer - View this family
step-father
mother
Marriage: October 8, 1899Sankt Stefans kirke, Kbh.
9 months
half-brother
2 years
half-brother
2 years
half-brother

Shared note
ID 25-3d1c: Kristian Daniel Münchenberg alias Christian Daniel Münchenberg og Christian Daniel Sundmächer/Sundmäker Født: 05-10-1896 på Balders Gade 20, st., Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh. og døbt 22-11-1896 i Sankt Stefans kirke, Kbh. Søn af fabriksarbejder Christian Daniel Münchenberg, f. i Danmark, og (ID 25-3d1) hustru Laura Emilie Alexandra f. Callum (læs: Calum), 32 år gl. Faddere: Arbejdsmand Vilhelm Andreasen (moderens stedfar) og hustru (alias Eleonora Henriette Alexandrina Andreasen f. Meyer (barnets mormor), Nørrebrogade 200, st. Samt Carl Sørensen Nørrebrogade 186 eller 176?? Forældrene borgerligt viet 02-06-1893. Moderen hører til kirken. Kilde: KB-opslag 123, nr. 281, side 122. Sankt Stefans sogn, Kbh. K.M. År 1894-1897. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156196#156196,26159193 Folketælling og bosteder: FT-1906: Brønshøjholms Allé 18, Brønshøj sogn, Kbhvns. amt: August Heinrich Sundmäker (læs: Sundmächer), f. 29-04-1871 i Tyskland (Steinbrink, Diepenau, Tyskland), gift, husfar, savværksarbejder, Cigarkassefabrik ID 25-3d1: Laura Emilie Sundmäker (alias Laura Emilie Alexandra Sundmächer f. Calum), f. 26-07-1864 i Utterslev (Brønshøj sogn), gift, husmor, hustru ID 25-3d1b: Bent Jensen Calum (alias Bent Jensen Kalum), f. 06-07-1888 i Kbh., søn, malerlærling >> ID 25-3d1c: Christian Daniel Münchenberg, f. 05-10-1896 i Kbh., barn ID 25-3d1d: Louis Carl Sundmäker, f. 11-07-1900 i Brønshøj, barn (alias Frederik Carl Louis Sundmächer), ID 25-3d1e: Heinrich Vilhelm Sundmäker, f. 25-07-1902 i Brønshøj, barn (alias Heinrich Wilhelm Peter Sundmächer) ID 25-3d1f: Carl August Sundmäker, f. 12-08-1904 i Brønshøj, barn (alias Carl August Willy Sundmächer) Frederik Viktor Olsen, f. 02-12-1879 i København, logerende, murerarbejdsmand Kilde: Kilde: Skema nr. 9, FT-opslag 42 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=12581#12581,407178 Registerbladet er udfyldt: 03-08-1897: Særlige bemærkninger: Rgbl. II K 728 4.8.97 August Heinrich Sündenäker, Født: 29-04-1871 i Tyskland, Steinbrinch - Erhverv: Snedker Ægtefælle: Laura Emile Alexandra Sündenäker (født Münchenberg) - Født: 26-06-1864 i Utterslev >> Barn: Christian Daniel Emil Sündenäker - Født: 05-10-1896 Indtasters kommentar: Noteret gift 01-11-1899 Adresser: 03-08-1897: Fra Tyskland, til Møllegade 25A, 2. sal, - hos Callenberg 31-08-1897: Baldersgade 3, 2. sal, - hos Glade 25-11-1898: Baldersgade 30, stuen, - hos Münchenberg 01-11-1899: Baldersgade 30, stuen 01-05-1900: Frameldt 01-05-1901: Brønshøjholms Allé 18 01-08-1908: Frameldt Kilde: Politiets registerblade - Station 8. Filmrulle 0030. Registerblad 3247 (unikt id. 2478350) https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/17-1330830 https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/17-1330834