Correll_Dohlmann

Olaf Sophus Andresen1868

Name
Olaf Sophus Andresen
Birth June 5, 1868 37 26
Alias
Olaf Sofus Hans Andresen

Christening August 30, 1868 (Age 2 months)
Birth of a sisterSophie Johanne Marie Andresen
September 10, 1871 (Age 3 years)
Death of a sisterSophie Johanne Marie Andresen
January 28, 1872 (Age 3 years)
Burial of a sisterSophie Johanne Marie Andresen
February 2, 1872 (Age 3 years)
Birth of a brotherAndreas Anders Johan Andresen
June 9, 1873 (Age 5 years)
Christening of a brotherAndreas Anders Johan Andresen
October 26, 1873 (Age 5 years)
Death of a motherNielsine Christensen
December 23, 1875 (Age 7 years)
Marriage of a parentVilhelm AndreasenEleonora Henriette Alexandrina Meyer MeyerView this family
December 26, 1887 (Age 19 years)
Death of a fatherVilhelm Andreasen
July 4, 1906 (Age 38 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 12, 1862Gladsaxe kirke
-2 months
elder sister
Ane Marie Josephine Andreasen
Birth: August 1, 1862 31 20Buddinge, Gladsaxe sogn
Death: October 4, 1862Buddinge, Gladsaxe sogn
14 months
elder brother
Ole Sofus Hans Andreasen
Birth: September 21, 1863 32 21Buddinge, Gladsaxe sogn
Death: November 20, 1867Utterslev Mark, Brønshøj sogn
2 years
elder sister
Ane Marie Josephine Andreasen
Birth: January 10, 1866 35 24Buddinge, Gladsaxe sogn
Death: November 5, 1867Utterslev Mark, Brønshøj sogn
2 years
himself
3 years
younger sister
Sophie Johanne Marie Andresen
Birth: September 10, 1871 40 29Utterslev Mark, Brønshøj sogn
Death: January 28, 1872Utterslev Mark, Brønshøj sogn
21 months
younger brother
Father’s family with Eleonora Henriette Alexandrina Meyer Meyer - View this family
father
step-mother
Marriage: December 26, 1887Sankt Stefans kirke, Kbh.

Shared note
Olaf Sophus Andresen alias Olaf Sofus Hans Andresen Født: 05-06-1868 på Utterslev Mark, Brønshøj sogn og døbt 30-08-1868 i Brønshøj kirke, Kbhvns. amt - søn af arbejdsmand Vilhelm Andresen og hustru Nielsine Christensen, 26 år, Utterslev Mark, Brønshøj sogn. Forældrene viet 12-10-1862 i Gladsaxe kirke. Kilde: KB-opslag 41, nr. 157. Brønshøj sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1859-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148679#148679,24570649 Konfirmeret 28-10-1882 i Sankt Stefans kirke, Kbh.: Olaf Sofus Hans Andresen, f. 05-06-1868 i Brønshøj sogn og døbt 30-08-1868 i Brønshøj kirke, boende Petersmindevej 5, Kbh. Søn af arbejdsmand Vilhelm Andresen og afdøde hustru Nielsine f. Kristensen. Kilde: KB-opslag 29, side 24, nr. 15. Sankt Stefans sogn. K.M. År 1881-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156187#156187,26157105 Folketællinger: FT-1870: Frederikssundsvej 19, Utterslev Mark, Brøndshøj sogn (nu Brønshøj), Sokkelund herred, Kbhvns. amt - Landddistrikt: Wilhelm Andresen, 40 år, f. i Sandberg, Frederiksborg amt, gift, husfar, arbejdsmand, fattighjælp Nielsine Christesen, 28 år, f. i Buddinge, Gladsaxe sogn, Kbhvns. amt, gift, husmor >> Olaf Sophus Andresen, 1 år, f. i Utterslev mark, Brønshøj sogn, barn Kilde: Optegnelse, side 20, FT-opslag 150. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=54176#54176,11874299 FT-1885: København, København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Nørrebrogade 166, matr.171M2 Baghus Stuen, fam.nr. 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2462, lb-nr. 3422, bind 99, side 86: Vilhelm Andresen, 53, Ugift, Husfader, Arbeidsmand, Sandbjerg, Birkerød, Frederiksborg Amt >> Sophus Andresen, 16, Ugift, Søn, Formerlærling, Utterslev Mark, Kjøbenhavns Amt (alias Olaf Sophus Andresen) Anders Andresen, 11, Ugift, Søn, Utterslev Mark, Kjøbenhavns Amt (alias Andreas Anders Johan Andresen) ID 25-3d: Eleonora Henriette Calum, 40, Enke, Enke, Vask, Kolding ID 25-3d1: Laura Emilie Calum, 20, Ugift, Datter, Utterslev Mark, Kjøbenhavns Amt ID 25-3d4: Helga Theodora Calum, 14, Ugift, Datter, Utterslev Mark, Kjøbenhavns Amt ID 25-3d5: Christian Julius Calum, 12, Ugift, Søn, Frederiksberg, Kjøbenhavns Amt ID 25-3d6: Julie Marie Calum, 10, Ugift, Datter, Kjøbenhavn FT-1890: Baldersgade 12, forhus, 2. sal, Kbh.: Vilhelm Andreasen, 58 år, gift, husfar ID 25-3d: Eleonora Henriette Alexandrina f, Meyer, 45 år, gift, husmor >> Oluf Sofus Andreasen, 21 år, f. på Utterslev Mark, ugift, søn (alias Olaf Sophus Andresen) ID 25-3d4: Helga Theodora Alvilda Andreasen f. Kalum, 19 år på Utterslev Mark, ugift, datter ID 25-3d5: Kristjan Julius Andreasen f. Kalum, 18 år, f. på Frederiksberg, søn (alias Christian Julius Calum) Hans Anders Andreas Andreasen, 17 år, f. på Utterslev Mark, søn (alias Andreas Anders Johan Andresen) ID 25-3d7: Harriet Hildora Josephine Andreasen, 10 år, f. på Nørrebro, datter ID 25-3d1a: Adolf Ferdinand Jensen, 4 år, f. på Fødselsstiftelsen, Kbh., plejebarn, (barnebarn), søn af Laura Emilie Alexandra Calum ID 25-3d1b: Bent Kalum Jensen, 1 år, f. på Christianshavn, plejebarn, (barnebarn), søn af Laura Emilie Alexandra Calum Kilde: FT-opslag 21 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=60027#60027,12236984 FT-1895: Nørrebrogade 200, sidehuset, st., Kbh.: Vilhelm Andreasen, f. 01-12-1830 i Sandbjerg, Birkerød, Frederiksborg amt, gift, husfar, arbejdsmand ID 25-3d: Eleonora Henriette Alexandrina Calum f. Meyer, f. 24-10-1844 i Kolding, gift, husmor ID 25-3d5: Christian Julius Andreasen, f. 01-11-1872 på Frederiksberg, ugift, barn (alias Christian Julius Calum) >> Oluf Sophus Andreasen, f. 05-06-1868 på Utterslev Mark (Brønshøj sogn), ugift, barn (alias Olaf Sophus Andresen, søn af arbejdsmand Vilhelm Andresen og hustru Nielsine Christensen på Uttersløv Mark) ID 25-3d7: Harriet Hildora Josephine Andreasen, f. 05-11-1879 i Kbh., ugift, barn (alias Harriet Hildora Josephine Meyer) Kilde: FT-opslag 341 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=254864#254864,47704883