Correll_Dohlmann

Bertha Amalie Borgersen1888

Name
Bertha Amalie Borgersen
Birth November 4, 1888
Alias
Bertha Amalie Kalum f. Borgersen

MarriageBent Jensen KalumView this family
January 31, 1915 (Age 26 years)
Death

Family with Bent Jensen Kalum - View this family
husband
herself
Marriage: January 31, 1915Nøtterøy kirke, Vestfold, Norge
Bent Jensen Kalum + Alfrida Holm - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: July 23, 1929Helsingør Sankt Olai kirke

Shared note
Bertha Amalie Borgersen alias Bertha Amalie Kalum f. Borgersen Født: 04-11-1888 i Kolberg, Norge - datter af Borger Adolf Karlsen, sømand (f. ca. 1854 i Gipø, Nøtterø, Vestfold, Norge, søn af Karl Borgersen, f. ca. 1824 i Gipø, Nøtterø, Vestfold, Norge, og hustru Ingeborg Helene Gundersen, f. ca. 1822) og hustru Gina Amalie Gundersen (f. 09-08-1856 i Føyn nordre , Nøtterøy, Vestfold, Norge - død 1930, datter af Peter Andreas Gundersen og hustru Anne Sørine Olesdatter). Kilde: Bertha Amalie's vielse Kilde vedr. faderen: http://freepages.rootsweb.com/~bettans/genealogy/Kjoele1/gp1325.html Kilde vedr. moderen: http://freepages.rootsweb.com/~kurts/genealogy/All/f127.htm og http://freepages.rootsweb.com/~bettans/genealogy/SkovPauls/gp2260.htm Konfirmeret i 1903 i Trefoldighetskirke, Kristiania, Norge: Bertha Amalie Borgersen, datter af Borger Adolf Karlsen, sømand Kilde: Hendes vielse Gift 31-01-1915: Fyrbøder Bent Jensen Kalum, af Tjergrav - Tjærgrav eller Kjærgrav, Nøtterøy, Vestfold, Norge (f. 06-07-1888 i Vor Frelsers sogn, København, Danmark, og døbt 20-10-1888 i Vor Frelsers kirke, København, søn af ugift Laura Emilie Alexandra Kalum (Calum) og udlagt barnefader tømrersvend Adolf Ferdinand Jensen) gifter sig 31-01-1915 i Nøtterøy kirke, Vestfold, Norge med Bertha Amalie Borgersen af Tjergrav - Tjærgrav eller Kjærgrav, Norge (f. 04-11-1888 i Kolberg, Norge, og konfirmeret i 1903 i Trefoldighetskirke, Kristiania, Norge, datter af Borger Adolf Karlsen, sømand). Forlovere: Cornelius Andersen, hvalbestyrer, af Tangen, Hedmar fylke, Stange kommune, Norge samt Henrik Pedersen, gårdbruker (landmand), af Tjergrav - Tjærgrav eller Kjærgrav, Norge. Kilde: Nøtterøy kirkebog. https://www.digitalarkivet.no/view/327/pv00000000926242 Skilt 10-04-1929: Parret skilt iflg. skilsmisseattest af 10-04-1929.