Correll_Dohlmann

Carla Kirstine Jensen1918

Name
Carla Kirstine Jensen
Birth June 14, 1918 33 36
Alias
Karla Kirstine Jensen

Christening August 18, 1918 (Age 2 months)
Death of a paternal grandfatherAdolph Ferdinand Jensen
after 1930 (Age 11 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
elder sister
13 months
elder brother
13 months
elder brother
Vilhelm Adolf Jensen
Birth: April 14, 1910 24 27ved Lynge Station, Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Death:
3 years
elder brother
Dreng Jensen
Birth: October 29, 1912 27 30Lynge Mark, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Death: December 15, 1912Lynge Mark, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
1 year
elder sister
2 years
elder brother
Dreng Jensen
Birth: January 26, 1916 30 33Lynge Mark, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Death: January 26, 1916Lynge Mark, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
15 months
elder sister
Harriet Jensen
Birth: April 14, 1917 31 34Lynge Mark, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Death: April 16, 1917Lynge Mark, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
14 months
herself
sister
Private

Shared note
ID 25-3d1a8: Carla Kirstine Jensen alias Karla Kirstine Jensen Født: 14-06-1918 på Lynge Mark, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred og døbt 18-08-1918 i Lynge kirke, Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred - datter af arbejdsmand (ID 25-3d1a) Adolf Ferdinand Jensen, på Lynge Mark, og hustru Karoline Kirstine f. Nielsen, 36 år. Frembåret af Helga Kalum (Calum) gift med pianofortsnedker Karl Sørensen, København. Faddere: Pianofortsnedker Karl Sørensen, København, Charles Heinrich, montør Ole Peder Jensen, alle af København. Forældrene viet 04-01-1908 i Brønshøj kirke. Kilde: KB-opslag 68, nr. 212. Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt. K.M. År 1901-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153465#153465,25567359 Konfirmeret 02-10-1932 i Farum kirke: Karla Kirstine Jensen i Farum, datter af arbejdsmand Adolf Ferdinand Jensen og hustru Karoline Kirstine Nielsen, Farum. Kilde: KB-opslag 139, nr. 6. Farum sogn. Ølstykke herred. Frederiksborg amt. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149347#149347,24699389 Folketælling: FT-1925 - 5. nov.: Vassingerød, Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt: ID 25-3d1a: Adolf Ferdinand Jensen, f. 16-04-1885 i København, gift, husfar, arbejdsmand, Bopæl 5. nov. 1925: Uggeløse Farum Karoline Kristine Jensen, f. 03-07-1882 i Esbønderup, Frb. amt (læs: Hornbæk sogn), gift, husmor ID 25-3d1a5: Emilie Magrethe Jensen, f. 22-10-1913 i Uggeløse sogn, Frb. amt (læs: Lynge sogn, Frederiksborg amt), barn >> ID 25-3d1a8: Karla Kristine Jensen, f. 14-06-1918 i Uggeløse sogn, Frb. amt (læs: Lynge sogn, Frederiksborg amt), barn (alias Carla Kristine Jensen) ID 25-3d1a9: Olga Ellynora Kristine Jensen, f. 03-05-1921 i Uggeløse sogn, Frb. amt, barn (læs: Olga Eleonora Kristine Jensen) Kilde: FT-opslag 107 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=92473#92473,15339885