Correll_Dohlmann

Emma Christine Caroline CallumAge: 15 years18681884

Name
Emma Christine Caroline Callum
Birth July 18, 1868 30 23
Alias
Emma Christine Caroline Calum

Christening November 15, 1868 (Age 3 months)
Birth of a sisterHelga Theodora Alvilda Calum
August 9, 1870 (Age 2 years)
Christening of a sisterHelga Theodora Alvilda Calum
March 12, 1871 (Age 2 years)
Birth of a brotherChristian Julius Calum
November 1, 1872 (Age 4 years)
Christening of a brotherChristian Julius Calum
August 17, 1873 (Age 5 years)
Birth of a sisterJulie Marie Magdalene Kalum
January 25, 1875 (Age 6 years)
Death of a fatherLauritz Christian Calum
August 21, 1875 (Age 7 years)
Christening of a sisterJulie Marie Magdalene Kalum
September 12, 1875 (Age 7 years)
Birth of a half-sisterHarriet Hildora Josephine Meyer
November 5, 1879 (Age 11 years)
Death of a maternal grandmotherEmilie Wilhelmine Frederikke Rasmussen
after February 1, 1880 (Age 11 years)

Christening of a half-sisterHarriet Hildora Josephine Meyer
May 9, 1880 (Age 11 years)
Death February 23, 1884 (Age 15 years)
Burial March 1884 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 30, 1864Sankt Pauls kirke, Kbh.
-3 months
elder sister
22 months
elder sister
2 years
herself
Emma Christine Caroline Callum
Birth: July 18, 1868 30 23Utterslev Mark, Brønshøj sogn
Death: February 23, 1884Kommunehospitalet, Kbh.
2 years
younger sister
2 years
younger brother
2 years
younger sister
Father’s family with Frederikke Nielsdatter Jørgensen - View this family
father
step-mother
Marriage: October 23, 1857Helligåndskirken, Kbh.
13 months
half-sister
Mother’s family with Vilhelm Andreasen - View this family
step-father
mother
Marriage: December 26, 1887Sankt Stefans kirke, Kbh.
Mother’s family with ukendt mand - View this family
step-father
mother
Divorce: 1879forholdet opløst
10 months
half-sister

Shared note
ID 25-3d3: Emma Christine Caroline Callum alias Emma Christine Caroline Calum Født: 18-07-1868 på Utterslev Mark, Brønshøj sogn og døbt 15-11-1868 i Brønshøj kirke - datter af tømrersvend Lauritz Christian Callum og (ID 25-3d) hustru Eleonora Henriette Alexandrina Meyer, 27 år, på Utterslev Mark. Faddere: Bagersvend Peter Callums hustru, Sophie Callum. Pløkkeskærer Andersen, bagersvend Peter Callum - alle af Utterslev Mark samt barnets mor og barnets far. Kilde: KB-opslag 153, side 145, nr. 171. Brønshøj sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1859-1880 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148679#148679,24570761 Konfirmeret 01-10-1882 i Sankt Stefans kirke, Kbh.: Emma Christine Caroline Callum, f. 18-07-1868 i Brønshøj sogn og døbt 15-11-1868 i Brønshøj kirke. Datter af afdøde tømrer Lauritz Christian Callum og efterlevende enke Eleonora Henriette Alexandrina Meyer, Nørrebrogade 164. Kilde: KB-opslag 173, nr. 35. Sankt Stefans sogn. K.M. År 1881-1889 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156187#156187,26157249 Død 23-02-1884: Emma Kristine Karoline Kalum (alias Emma Christine Caroline Calum) dør 23-02-1884 på Kommunehospitalet, Kbh., 15 år gl., og bliver begravet 02-03-1884 el. 01-03-1884 på Brønshøj kirkegård. Enkes datter (Enke Calums datter), Nørrebro (Nørrebrogade 166). Kilde: KB-opslag 131, side 124. Brønshøj sogn. K.M. År 1870-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148690#148690,24572485 og KB-opslag 224, side 219, nr. 43 (1455). Kommunehospitalet, Kbh. H.M. År 1874-1886. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204763#204763,38849133 Emma Christine Caroline Calum Fødselsår: 1869 (læs: 1868) - Død: 23-02-1884 - Alder: 15 år - Civilstand: Ugift Adresse: Nørrebrogade 166 Dødsårsag: Phthisis. Dødssted: Kommunehospitalet (KH - K H) i Sankt Stefans sogn Til (kirkegård): Brønshøj Kirkegård Kilde: Begravelsesprotokoller 1884-1884 (lb.nr.: 1-3371) s. 181 Løbenummer: 1069 https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post/1-72985 Folketællinger: FT-1870: fam. nr. 5. Glasvej nr. 5, Kbhvns. amt, Utterslev Mark, Brønshøj sogn, Sokkelund herred - landdistrikt: Peter Calum, 67 år, f. i AAlborg, gift, husfar, husejer Sophie Calum, 54 år, f. i Kbh., gift, husmor, konen Lauritz Chr. Calum, 33 år, f. i Kbh., gift, husfar, arbejdsmand ID 25-3d: Eleorona Calum, 26 år, f. i Kolding, gift, husmor, konen ID 25-3d1: Laura Calum, 6 år, f. i Uttersløv Mark (Brønshøj sogn) ID 25-3d2: Petrea Calum, 4 år, f. i Uttersløv Mark (Brønshøj sogn) >> ID 25-3d3: Emma Calum, 1 år, f. i Uttersløv Mark (Brønshøj sogn) Kilde: FT-opslag 71 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=54176#54176,11874220 FT-1880: København, København (Staden), Thorsgade, Udenbys Klædebo Kvarter, 171d10, fam. nr. 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2400, lb-nr. 21, side 142: Mads Larsen, 34, Gift, Arbejdsmand, Ll. Lyngby,Frb. Amt Ane Kirstine Olsen, 29, Gift, Hans hustru, København Mathilde Larsen, 3, Ugift, Deres barn, København ID 25-3d: Eleonora Henriette Alexandrine Meyer, 35, Enke, Lever af håndarbejde, Kolding ID 25-3d2: Sophie Petrea Wilhelmine Calum, 13, Ugift, Hendes barn, København >> ID 25-3d3: Enea Kristine Caroline Calum, 12, Ugift, Hendes barn, København (alias Emma Christine Caroline Callum) ID 25-3d4: Helga Theodora Alvilda Calum, 10, Ugift, Hendes barn, Brønshøj, Kbh. ID 25-3d5: Christian Julius Calum, 7, Ugift, Hendes barn, Frederiksberg, Kbh. ID 25-3d6: Julie Marie Magdalene Calum, 5, Ugift, Hendes barn, København ID 25-3d7: Udøbt Pige, ½, Ugift, Hendes barn, København (alias Harriet Hildora Josephine Meyer)