Correll_Dohlmann

Henry Louis Olaf Alex AndersenAge: 8 months18861887

Name
Henry Louis Olaf Alex Andersen
Birth December 5, 1886 24 20
Alias
Henry Louis Oluf Andersen

Christening April 24, 1887 (Age 4 months)
Death September 1, 1887 (Age 8 months)
Burial September 4, 1887 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 5, 1886Sankt Stefans kirke, Kbh.
Divorce: October 9, 1893Skilt ved bevilling
3 months
himself
Henry Louis Olaf Alex Andersen
Birth: December 5, 1886 24 20Gentoftegade 7, Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh.
Death: September 1, 1887Sofievej 27, Frederiksberg sogn
Mother’s family with Jes Christian Jessen - View this family
step-father
mother
Marriage: June 24, 1894Sankt Stefans kirke, Kbh.
Divorce: January 6, 1908Till. til at indgå nyt ægteskab

Shared note
ID 25-3d2a: Henry Louis Olaf Alex Andersen alias Henry Louis Oluf Andersen Født: 05-12-1886 på Gentoftegade 7, 3. sal, Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh. og døbt 24-04-1887 i Sankt Stefans kirke, Kbh. - søn af handelsagent Johan Louis Lorents Andersen og (ID 25-3d2) hustru Sofie Petrea Vilhelmine f. Kalum (læs: Callum) på 20 år, Gentoftegade 7, 3. sal, Kbh. Faddere: Moderen, samt jomfru Alexandra Andersen (alias Alexandra Maurine Elleonora Christine Olrika Andersen, barnets faster) og faderen. Forældrene viet 05-09-1886 i Sankt Stefans kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 4, side 2, nr. 526. Sankt Stefans sogn, Kbh. K.M. År 1886-1889 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156184#156184,26156001 Død 01-09-1887: Henry Louis Oluf Andersen dør 01-09-1887 på Sofievej 27, 2. sal, Frederiksberg sogn, 8 mdr. gl., og bliver begravet 04-09-1887 fra Frederiksberg kirke. Søn af opvarter L. Andersen, Sofievej 27, 2. sal, Frbg. Kilde: Kilde: 14, side 11, nr. 282. Frederiksberg sogn. K.M. År 1887-1890 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149678#149678,24766598