Correll_Dohlmann

John Mogensen Jensen1846

Name
John Mogensen Jensen
Birth July 29, 1846 48 27
Alias
Johan Mogensen Jensen og John Mogens Jensen

Death of a motherJohanne Catharine Meyer
July 29, 1846
Hjemmedøbt July 29, 1846
Christening October 4, 1846 (Age 2 months)
MarriagePouline Madsine LeerhøÿView this family
November 9, 1869 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Johanne Cathrine Jensen
May 15, 1870 (Age 23 years)
Death of a fatherNicolai Thomsen Jensen
September 16, 1870 (Age 24 years)
Christening of a daughterJohanne Cathrine Jensen
October 16, 1870 (Age 24 years)
Birth of a son
#2
Christian Nikolaj Jensen
January 21, 1873 (Age 26 years)
Christening of a sonChristian Nikolaj Jensen
April 27, 1873 (Age 26 years)
Death of a brotherCarl Christen Andreas Nicolaj Jensen
April 15, 1929 (Age 82 years)
Burial of a brotherCarl Christen Andreas Nicolaj Jensen
April 20, 1929 (Age 82 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 21, 1841i huset i Løkken by, Furreby sogn
1 year
elder brother
4 years
himself
Family with Pouline Madsine Leerhøÿ - View this family
himself
wife
Marriage: November 9, 1869Thisted kirke
6 months
daughter
3 years
son

Shared note
ID 25-5b: John Mogensen Jensen Ved dåben indskrevet som Johan Mogensen Jensen alias John Mogens Jensen Født: 29-07-1846 i Løkken by, Furreby sogn, Børglum herred, Hjørring amt og hjemmedøbt samme dag. Dåben publiceret 04-10-1846 i Furreby kirke. Søn af handelsmand Necolai Thomsen Jensen og (ID 25-5) hustru Johanne Cathrine Meÿer af Løkken. Anmærkning: Moderen døde den 29-07-1846 i barselsseng. Faddere: Toldbetjent Holst's kone af Blokhuset (alias barnets moster: Caroline Marie Holst f. Meyer). jomfru P. Jensen af Løkken, handelsmand J.C. Jensen, skipperen Jens Jensen og Niels Jensen - alle af Løkken. Kilde: KB-opslag 9, nr. 361, side 54. Furreby sogn, Børglum herred, Hjørring amt. K.M. År 1844-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162226#162226,27261259 Konfirmeret 15-04-1860 i Børglum kirke: John Mogensen Jensen, søn af handelsmand handelsmand Necolai Thomsen Jensen og hustru Johanne Cathrine Meyer af Løkken. Kilde: KB-opslag 93, nr. 16m side 97. Furreby sogn, Børglum herred, Hjørring amt. K.M. År 1860-1876. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162227#162227,27261535 Gift 09-11-1869: Ungkarl John Mogensen Jensen på 23 år, i Løkken (f. 29-07-1846 i Løkken, vac. d. 23-08-1850), gifter sig 09-11-1869 i Thisted kirke med jomfru Povline Madsine Lerhøj (alias Pouline Madsine Leerhøi) på 24 år, i Thisted (f. 19-11-1844 i Thisted, vac. 18-07-1845). Forlovere: Skipper M. Hansen og skomager J. Lerhøj - begge i Thisted. Kilde: KB-opslag 467, nr. 21. Thisted sogn, Hundborg herred. Thisted amt. K.M. År 1854-1869. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170310#170310,28591273 Folketællinger: FT-1850: Hjørring, Børglum, Furreby, Møllgaard, Huus, 103, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5389: Nicolai Thomsen Jensen, 51, Enkemand, Handelsmand, Her i sognet ID 25-5a: Carl Christian Andreas Jensen, 8, Ugift, Hans børn, Her i sognet ID 25-5b: John Mogensen Jensen, 4, Ugift, Hans børn, Her i sognet Niels Jensen, 23, Ugift, Sømand, Her i sognet August Frederich Jensen, 20, Ugift, Skrædder, Kjøbenhavn Birgithe Nielsdatter, 26, Ugift, Tjenestefolk, Her i sognet Caroline Andersdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk, Her i sognet Karen Marie Nielsdatter, 16, Ugift, Tjenestefolk, Her i sognet Eschild Andersen, 43, Ugift, Tjenestefolk, Her i sognet Joseph Pedersen, 19, Ugift, Tjenestefolk, Her i sognet FT-1855: Hjørring, Børglum, Furreby, Løkkens Bye, Et huus, 67, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, D6496: Nicolai Thomsen Jensen, 58, Enkemand, Handelsmand, Her i S. ID 25-5a: Carl Christen Jensen, 13, Ugift, Hans børn, Her i S. >> ID 25-5b: John Mogensen Jensen, 9, Ugift, Hans børn, Her i S. Karen Poulsen, 46, Ugift, Huusholder, Her i S. FT-1860: Hjørring, Børglum, Furreby, Løkken By, Et huus, 149, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6498: Nicolai Th. Jensen, 62, Enkemand Handelsmand. huusfader, H. i Sognet >> ID 25-5b: John Mogens Jensen, 14, Ugift, Hans søn, H. i Sognet Karen Poulsdatter, 49, Ugift, Huusholderske, H. i Sognet Flytter den 13-05-1860 til Rubjerg, Hjørring amt Flytter den 06-05-1867 til Rubjerg, - FT-1870: Hjørring, Børglum, Furreby, Løkken, Huus, 126, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, D6501: Nicolay Thomsen Jensen, 72, Enkemand, Bedstefader, Handelsmand, Furreby >> ID 25-5b: John Mogens Jensen, 24, Gift, Huusfader, Handelsfuldmægtig, Furreby Pauline Leerhøy, 25, Gift, Huusmoder, Thisted Børn: Datter: ID 25-5b1: Johanne Cathrine Jensen Født: 15-05-1870 i Furreby sogn, Børglum herred, Hjørring amt og hjemmedøbt 08-07-1870. Dåben publiceret 16-10-1870 i Furreby kirke - datter (ID 25-5b) af handelsmand John Mogensen Jensen og hustru Pouline Madsine Leerhøi, 25 år, af Løkken. Faddere: Barnets moder. Jomfru Eline Jensen. Gårdejerne I. J. Jensen og Chr. Jensen Sørensen af Assendrup og skpr. P. Toft Bech af Løkken. Kilde: KB-opslag 74, side 72, nr. 5. Furreby sogn, Børglum herred, Hjørring amt. K.M. År 1860-1876. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162227#162227,27261516 Søn: ID 25-5b2: Christian Nikolaj Jensen Født: 21-01-1873 i Furreby sogn, Børglum herred, Hjørring amt og døbt 27-04-1873 i Furreby kirke - søn af (ID 25-5b) handelsmand John Mogensen Jensen og hustru Pouline Madsine Lerhøj (alias Pouline Madsine Leerhøi), 27 år, af Løkken. Faddere: Barnets forældre. Gårdejerne I. J. Jensen og Chr. Jensen Sørensen af Assendrup samt toldbetjent P. Toft Bech af Løkken. Kilde: KB-opslag 37, side 35, nr. 4. Furreby sogn, Børglum herred, Hjørring amt. K.M. År 1860-1876. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162227#162227,27261479