Correll_Dohlmann

Charlotte Emilie SeitzbergAge: 86 years18121899

Name
Charlotte Emilie Seitzberg
Birth April 7, 1812 27 30
Alias
Charlotte Emilie Jensen f. Seitzberg

Christening May 18, 1812 (Age 41 days)
Birth of a brotherFrederik Simon Nerius Seitzberg
January 8, 1815 (Age 2 years)
Birth of a brotherWilhelm Jensenius Seitzberg
February 4, 1817 (Age 4 years)
Christening of a brotherWilhelm Jensenius Seitzberg
March 2, 1817 (Age 4 years)
Death of a paternal grandmotherChristina Margrethe Borch
April 1818 (Age 5 years)
Birth of a brotherJohan Peter Rasmus Seitzberg
October 9, 1818 (Age 6 years)
Christening of a brotherJohan Peter Rasmus Seitzberg
November 8, 1818 (Age 6 years)
Birth of a brotherFriedrich Ferdinand Julius Seitzberg
December 26, 1820 (Age 8 years)
Christening of a brotherFriedrich Ferdinand Julius Seitzberg
February 4, 1821 (Age 8 years)
Birth of a sisterAne Dorthea Bartholine Seitzberg
October 1, 1824 (Age 12 years)
Christening of a sisterAne Dorthea Bartholine Seitzberg
November 28, 1824 (Age 12 years)
Birth of a brotherEmil August Seitzberg
August 12, 1826 (Age 14 years)
Christening of a brotherEmil August Seitzberg
October 22, 1826 (Age 14 years)
Death of a motherAnne Dorothea Jensdatter
October 18, 1832 (Age 20 years)
EngagementChristen Thomas JensenView this family
1834 (Age 21 years)
MarriageChristen Thomas JensenView this family
August 9, 1835 (Age 23 years)
Death of a brotherChristian August Seitzberg
July 8, 1849 (Age 37 years)
Burial of a brotherChristian August Seitzberg
July 12, 1849 (Age 37 years)
Death of a fatherChristian Friderich August v. Seitzberg
March 16, 1861 (Age 48 years)
Death of a brotherCarl Heinrich Seitzberg
November 11, 1870 (Age 58 years)
Burial of a brotherCarl Heinrich Seitzberg
November 20, 1870 (Age 58 years)
Death of a sisterChristine Cecilie Seitzberg
April 21, 1879 (Age 67 years)
Burial of a sisterChristine Cecilie Seitzberg
April 27, 1879 (Age 67 years)
Death of a husbandChristen Thomas Jensen
January 17, 1893 (Age 80 years)
Burial of a husbandChristen Thomas Jensen
January 22, 1893 (Age 80 years)
Death of a brotherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 15, 1896 (Age 84 years)
Burial of a brotherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 21, 1896 (Age 84 years)
Death January 25, 1899 (Age 86 years)
Burial January 31, 1899 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 17, 1808Garnisonskirken, Kbh.
-4 years
elder brother
3 years
elder sister
2 years
elder brother
2 years
herself
3 years
younger brother
2 years
younger brother
20 months
younger brother
2 years
younger brother
4 years
younger sister
Ane Dorthea Bartholine Seitzberg
Birth: October 1, 1824 39 42St. Kongensgade 51, Kbh.
Death: February 14, 1911Læderstræde 22, Kbh.
22 months
younger brother
Father’s family with Johanne Marie Pinvig - View this family
father
step-mother
Family with Christen Thomas Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: August 9, 1835Garnisonskirken, Kbh.

Shared note
Charlotte Emilie Seitzberg alias Charlotte Emilie Jensen f. Seitzberg Født: 07-04-1812 i Kbh. og døbt 18-05-1812 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af Christian Seitzberg, stolemagermester og Anne Dorothea Jensdatter. Kilde: KB-opslag 17, spalte 2, m.f. Trinitatis sogn, Kbh. År 1811-1813. KB_012_1_010_K01-17-A. Gift 09-08-1835: Charlotte Emilie Seitzberg gifter sig 09-08-1835 i Garnisonskirken, Kbh. med tjener (læs: herskabstjener) Christen Thomas Jensen. Forlovere: Værtshusholder Jensen og stolemager Seitzberg. Parret er forinden blevet trolovet - se trolovelse i 1834 i Trinitatis kirke, Kbh. År 1829 - 1851. Kilde: KB-opslag 186, nr. 116. Garnisons sogn, Kbh. År 1826-1847. KB_019_2_012_K05-34-A. Død 25-01-1899: Charlotte Emilie Jensen f. Seitzberg, enke efter hovmester Jensen, dør 25-01-1899 på Pilestræde 43, Kbh., 86 år gl. og bliver begravet 31-01-1899 fra Trinitatis kirke på Assistens kirkegård. Adresse ved død: Pilestræde 43, Kbh. Kilde: KB-opslag 232, nr. 12. Trinitatis sogn, Kbh. År 1891-1903. KB_1892_012_3_077_0231a-DK. Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Bredgade 165, fam. nr. 2. Kilde: FT-1845, C3485: Elisabeth Susanne Dorscheus født Lange, 65, Enke, Enke efter Consumtionsskriver Dorscheus, Pensionist, f. i Kjøbenhavn Anna Poulina Aagaard, 39, Ugift, Datter, f. i Kjøbenhavn Christian Tomas Jensen, 36, Gift, Taffeldækker hos Baron Nicolay, - alias Christen Thomas Jensen, f. 21-01-1809 i Kbh. >> Charlotte Emilie Jensen født Seitzberg, 33, Gift, hans Kone, f. 07-04-1812 i Kbh. Anna Dorothea Bartoline Seitzberg, 21, Ugift, Søster, Tjenestepige - alias Ane Dorothea Bartholine Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh. FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Norgesgade 165, 2den sal, fam.nr. 333. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5743: Christian Thomas Jensen, 41, Gift, kammertjener hos Rusiske Legitions Raad, f. 21-01-1809 i Kbh. >> Charlotte Emilie Jensen født Seitzberg, 37, Gift, f. 07-04-1812 i Kbh. Anna Dorothea Bartoline Seitzberg, 25, Ugift (læs: søster til Charlotte Emilie) - alias Ane Dorothea Bartholine Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh.