Correll_Dohlmann

Pouline Madsine Leerhøÿ1844

Name
Pouline Madsine Leerhøÿ
Birth November 19, 1844
Alias
alias Pouline Madsine Leerhøi og Pouline Madsine Jensen f. Leerhøi

Christening December 30, 1844 (Age 41 days)
MarriageJohn Mogensen JensenView this family
November 9, 1869 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Johanne Cathrine Jensen
May 15, 1870 (Age 25 years)
Christening of a daughterJohanne Cathrine Jensen
October 16, 1870 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Christian Nikolaj Jensen
January 21, 1873 (Age 28 years)
Christening of a sonChristian Nikolaj Jensen
April 27, 1873 (Age 28 years)
Death

Family with John Mogensen Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: November 9, 1869Thisted kirke
6 months
daughter
3 years
son

Shared note
Pouline Madsine Leerhøÿ alias Pouline Madsine Leerhøi og Pouline Madsine Jensen f. Leerhøi Født: 19-11-1844 i Thisted sogn og døbt 30-12-1844 i Thisted kirke - datter af bådfører Poul Christian Leerhøÿ og hustru Karen Marie Andersen (Andersdatter) af Thisted. Moderen introduceret i kirken den 26-12-1844. Kilde: KB-opslag 174, nr. 36. Thisted sogn, Hundborg herred. Thisted amt. K.M. År 1837-1853. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170308#170308,28590313 Gift 09-11-1869: Ungkarl John Mogensen Jensen på 23 år, i Løkken (f. 29-07-1846 i Løkken, vac. d. 23-08-1850), gifter sig 09-11-1869 i Thisted kirke med jomfru Povline Madsine Lerhøj (alias Pouline Madsine Leerhøi) på 24 år, i Thisted (f. 19-11-1844 i Thisted, vac. 18-07-1845). Forlovere: Skipper M. Hansen og skomager J. Lerhøj - begge i Thisted. Kilde: KB-opslag 467, nr. 21. Thisted sogn, Hundborg herred. Thisted amt. K.M. År 1854-1869. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170310#170310,28591273 Folketællinger og bosteder: FT-1840: Thisted, Hundborg, Thisted Købstad, Strandgade, 34F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7122: >> Christian Leerhøg, 27, Gift, Baadfører >> Marie Andersdatter, 28, Gift, hans Kone (alias Karen Marie Andersen/Andersdatter) Peter Leerhøg, 1, Ugift, deres Søn FT-1845; Thisted, Hundborg, Thisted Købstad, Storgade, , 236, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7932: Christian Veerhøy, 33, Gift, skipper, Thisted Karen Madsen, 33, Gift, hans kone, Randers Otto Veerhøy, 6, Ugift, deres børn, Thisted Kirstine Veerhøy, 3, Ugift, deres børn, do [Thisted] >> Poulline Veerhøy, 1, Ugift, deres børn, do [Thisted] Anne Poulsen, 18, Ugift, tjenestepige, Klitmøller FT-1850: Thisted, Hundborg, Thisted Købstad, Thisted, Syndergade No. 250, 105, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D3183: Poul Christian Leerhøi, 37, Gift, Skipper, Thisted Maria Madsen, 38, Gift, hans Kone, Randers Otte Peter, 11, Ugift, deres Børn, Thisted Kjerstine, 8, Ugift, deres Børn, Thisted >> Poulline, 6, Ugift, deres Børn, Thisted Mathilte, 4, Ugift, deres Børn, Thisted Ane Nielsdatter, 22, Ugift, Tjeneste Pige Skjolborg Moderen gift igen: FT-1855: Thisted, Hundborg, Thisted Købstad, 2. Rode, Huus nr. 240, 524, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C9279: Michel Hansen, 34, Gift, Baadfører, Wesløs Karen Marie Andersen, 43, Gift, Hans kone, Randers Otte Peter Leerhøy, 15, Ugift, Deres søn, Thisted Carl Chr. Leerhøy, 4, Ugift, Deres søn, Thisted Kirstine Marie Leerhøy, 12, Ugift, Deres datter, Thisted >> Pouline Madsine Leerhøy, 10, Ugift, Deres datter, Thisted Mathilde Caroline Leerhøy, 8, Ugift, Deres datter, Thisted FT-1860: Thisted, Hundborg, Tilsted, Tilsted By, En gaard, 23, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5607: Hans Skibsted, 40, Gift, Gaardeier. huusfader , Vang Marie Carstensen, 42, Gift, Hans kone, , Thisted Petrine Skibsted, 12, Ugift, Deres børn, , Gjettrup Othonia Skibsted, 7, Ugift, Deres børn, , Gjettrup Christiane Skibsted, 6, Ugift, Deres børn, , Gjettrup Mathilde Carstensen, 30, Ugift, Huusjomfru, , Thisted Poul Jensen, 23, Ugift, Tjenestefolk, , Sjørring Jens Peder Pedersen, 36, Ugift, Tjenestefolk, , Skinnerup Peder Østergaard, 16, Ugift, Tjenestefolk, , Her i Sognet Maren Katrine Isaksen 27, Ugift, Tjenestefolk, , Sjørring Mette Jensdatter, 27, Ugift, Tjenestefolk, , Her i Sognet >> Pouline Leerhøi, 16, Ugift, Tjenestefolk, Thisted FT-1870: Hjørring, Børglum, Furreby, Løkken, Huus, 126, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, D6501: Nicolay Thomsen Jensen, 72, Enkemand, Bedstefader, Handelsmand, Furreby ID 25-5b: John Mogens Jensen, 24, Gift, Huusfader, Handelsfuldmægtig, Furreby >> Pauline Leerhøy, 25, Gift, Huusmoder, Thisted