Correll_Dohlmann

Friedrich Ferdinand Julius SeitzbergAge: 81 years18201902

Name
Friedrich Ferdinand Julius Seitzberg
Birth December 26, 1820 35 38
Alias
Frederik Ferdinand Julius Seitzberg

Christening February 4, 1821 (Age 40 days)
Birth of a sisterAne Dorthea Bartholine Seitzberg
October 1, 1824 (Age 3 years)
Occupation
Skorstensfejermester i Osnabrück

Christening of a sisterAne Dorthea Bartholine Seitzberg
November 28, 1824 (Age 3 years)
Birth of a brotherEmil August Seitzberg
August 12, 1826 (Age 5 years)
Christening of a brotherEmil August Seitzberg
October 22, 1826 (Age 5 years)
Death of a motherAnne Dorothea Jensdatter
October 18, 1832 (Age 11 years)
MarriageMargarethe Friederike SchrieferView this family
June 12, 1848 (Age 27 years)
Death of a brotherChristian August Seitzberg
July 8, 1849 (Age 28 years)
Burial of a brotherChristian August Seitzberg
July 12, 1849 (Age 28 years)
Death of a wifeMargarethe Friederike Schriefer
September 24, 1854 (Age 33 years)
Burial of a wifeMargarethe Friederike Schriefer
September 1854 (Age 33 years)
MarriageMarie Elisabeth GerwinView this family
January 14, 1855 (Age 34 years)
Death of a fatherChristian Friderich August v. Seitzberg
March 16, 1861 (Age 40 years)
Death of a brotherCarl Heinrich Seitzberg
November 11, 1870 (Age 49 years)
Burial of a brotherCarl Heinrich Seitzberg
November 20, 1870 (Age 49 years)
Death of a sisterChristine Cecilie Seitzberg
April 21, 1879 (Age 58 years)
Burial of a sisterChristine Cecilie Seitzberg
April 27, 1879 (Age 58 years)
Death of a wifeMarie Elisabeth Gerwin
March 19, 1895 (Age 74 years)
Burial of a wifeMarie Elisabeth Gerwin
March 1895 (Age 74 years)
Death of a brotherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 15, 1896 (Age 75 years)
Burial of a brotherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 21, 1896 (Age 75 years)
Death of a sisterCharlotte Emilie Seitzberg
January 25, 1899 (Age 78 years)
Burial of a sisterCharlotte Emilie Seitzberg
January 31, 1899 (Age 78 years)
Death of a brotherJohan Peter Rasmus Seitzberg
November 23, 1899 (Age 78 years)
Burial of a brotherJohan Peter Rasmus Seitzberg
November 28, 1899 (Age 78 years)
Death of a brotherFrederik Simon Nerius Seitzberg
December 9, 1900 (Age 79 years)
Burial of a brotherFrederik Simon Nerius Seitzberg
December 1900 (Age 79 years)
Death April 1, 1902 (Age 81 years)
Burial April 1902 (on the date of death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 17, 1808Garnisonskirken, Kbh.
-4 years
elder brother
3 years
elder sister
2 years
elder brother
2 years
elder sister
3 years
elder brother
2 years
elder brother
20 months
elder brother
2 years
himself
4 years
younger sister
Ane Dorthea Bartholine Seitzberg
Birth: October 1, 1824 39 42St. Kongensgade 51, Kbh.
Death: February 14, 1911Læderstræde 22, Kbh.
22 months
younger brother
Father’s family with Johanne Marie Pinvig - View this family
father
step-mother
Family with Margarethe Friederike Schriefer - View this family
himself
wife
Marriage: June 12, 1848St. Katharinen kirke i Osnabrück
Family with Marie Elisabeth Gerwin - View this family
himself
wife
Marriage: January 14, 1855St. Katharinen kirke i Osnabrück

Shared note
Friedrich Ferdinand Julius Seitzberg alias Frederik Ferdinand Julius Seitzberg Født: 26-12-1820 i Kbh. og døbt 04-02-1821 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af stolemager Christian Friderich August Seitzberg og hustru Anne Dorothea Jensdatter. Kilde: KB-opslag 178, nr. 20, side 175. Trinitatis. År 1813-1827. KB_012_2_001_K05-26-A. Erhverv: Skorstensfejermester i Osnabrück Gift 1.g. 12-06-1848: Friedrich Ferdinand Julius Seitzberg, skorstensfejermester i byen Osnabrück, gifter sig 12-06-1848 i St. Katharinen kirke i Osnabrück med Margarethe Friederike Schriefer. 1. ægtefælle: Margarethe Friederike Schriefer Født: 07-09-1822 i Bramsche, Niedersachsen, Tyskland - datter af dugvæver Christian Heinrich Schriefer og Helene Adelheid Gödecker. Note: Bramsche er en by i distriktet Osnabrück, Niedersachsen, Tyskland Død: 24-09-1854 i Osnabrück og begravet september 1854 fra St. Katharinen kirke i Osnabrück, Niedersachsen, Tyskland. Gift 2.g. 14-01-1855: Friedrich Ferdinand Julius Seitzberg, skorstensfejermester i byen Osnabrück, gifter sig 14-01-1855 i St. Katharinen kirke i Osnabrück med Marie Elisabeth Gerwin. 2. ægtefælle: Marie Elisabeth Gerwin Født: 09-05-1825 i Essen, Tyskland - datter af Wilhelm Gerwin og Marie Elisabeth Lübbers. Død: 19-03-1895 i Osnabrück, Tyskland og begravet marts 1895 fra St. Katharinen kirke i Osnabrück, Niedersachsen, Tyskland. ------------- Død 01-04-1902: Friedrich Ferdinand Julius Seitzberg dør 01-04-1902 i Osnabrück og begravet april 1902 fra St. Katharinen kirke i Osnabrück. Børn: Flere børn med nulevende efterkommere. ------------- Folketælling: FT-1840: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Lille Strandstræde No. 69, Stuen, fam.nr. 329. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4387: Johan August Schmidicke, 61, Gift, Skorstensfeiermester Sophie Petersen, 47, Gift, hans Kone Dorthea Schmidicke, 22, Ugift, hans Pleiedatter Sophie Nathalia Schmidicke, 9 år, Ugift, hans Pleiedatter Lovise Gliese, 34, Ugift, Lever af sine Midler Julie Steen, 31, Ugift, Husjomfru Peter Jørgen Bygeberg, 34, Ugift, Skorstensfeiersvend Carl Julius Wilhelm Schmidicke, 27, Ugift, Skorstensfeiersvend Heinrich Adolp Dix, 33, Ugift, Skorstensfeiersvend Niels Christian Nybroe, 22, Ugift, Skorstensfeiersvend Lars Larsen, 21, Ugift, Skorstensfeierlærling >> Frederik Ferdinand Julius Seitzberg, 19, Ugift, Skorstensfeierlærling, f. 26-12-1820 i Kbh. Jens Peter Jensen, 18, Ugift, Skorstensfeierlærling Jens Christian Michaelsen, 15, Ugift, Skorstensfeierlærling