Correll_Dohlmann

Claus Christian FrandsenAge: 3 years18841887

Name
Claus Christian Frandsen
Birth August 30, 1884 37 33
Alias
Klaus Kristian Frandsen

Christening October 19, 1884 (Age 50 days)
Death of a motherAne Barbara Clausen
May 25, 1886 (Age 20 months)
Marriage of a parentAndreas FrandsenMette ThomsenView this family
March 15, 1887 (Age 2 years)
Death December 7, 1887 (Age 3 years)
Burial December 12, 1887 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 20, 1875Gadbjerg kirke, Vejle amt
11 months
elder sister
Mette Sørine Karoline Henriette Helene Frandsen
Birth: January 14, 1876 29 25Smidstrup by, Gadbjerg sogn
Death: April 2, 1880Smidstrup by, Gadbjerg sogn
15 months
elder sister
Pige Frandsen
Birth: April 16, 1877 30 26Smidstrup by, Gadbjerg sogn
Death: April 16, 1877midstrup by, Gadbjerg sogn
13 months
elder sister
16 months
elder brother
Bertel Kristian Frandsen
Birth: October 4, 1879 33 28Smidstrup by, Gadbjerg sogn
Death: September 20, 1880Smidstrup by, Gadbjerg sogn
23 months
elder sister
Pige Frandsen
Birth: September 2, 1881 34 30Vesterlund, Vester sogn, Nørvang herred, Vejle amt
Death: September 2, 1881Vesterlund, Vester sogn, Nørvang herred, Vejle amt
15 months
elder sister
21 months
himself
Claus Christian Frandsen
Birth: August 30, 1884 37 33Vejle sogn, Nørvang herred, Vejle amt
Death: December 7, 1887Jelling Mark, Jelling sogn, Tørrild herred, Vejle amt
Father’s family with Mette Thomsen - View this family
father
step-mother
Marriage: March 15, 1887Jelling kirke
Divorce: 1890Fraskilt

Shared note
ID 45-1a3g: Claus Christian Frandsen alias Klaus Kristian Frandsen Født: 30-08-1884 i Vejle sogn, Nørvang herred, Vejle amt og døbt 19-10-1884 i Vejle Sankt Nicolai kirke - søn af murer Andreas Frandsen og (ID 45-1a3) hustru Ane (Barbara) Clausen i Vejle, 32 år (34 år). Faddere: Moderen. Husmand J. Poulsens hustru, Kjærbølling. Arbejdsmand Anders Christensen. Træskomand J. Jensen, de 3 af Vejle. Kilde: KB-opslag 44. side 41, nr. 99. Vejle sogn, Nørvang herred, Vejle amt. K.M. År 1881-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=171613#171613,28809388 Død 07-12-1887: Klaus Kristian Frandsen dør 07-12-1887 på Jelling Mark, Jelling sogn, Tørrild herred, Vejle amt, 3 år gl. Han bliver begravet 12-12-1887 på Jelling kirkegård, Tørrild herred. Dødsårsag: Difteritis. Husmand Andreas Frandsens søn, Jelling Mark. Kilde: KB-opslag 22, nr. 8, side 20. Jelling sogn. Tørrild herred, Vejle amt. K.M. År 1872-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165219#165219,27752671