Correll_Dohlmann

Francisca Marie Eleonore Petersen1880

Name
Francisca Marie Eleonore Petersen
Birth March 13, 1880 32 32
Alias
Marie Petersen

Christening June 30, 1880 (Age 3 months)
Birth of a brotherArthur Thorvald Petersen
October 16, 1882 (Age 2 years)
Christening of a brotherArthur Thorvald Petersen
December 26, 1882 (Age 2 years)
Birth of a sisterJohanna Christine Laurine Petersen
December 22, 1883 (Age 3 years)
Christening of a sisterJohanna Christine Laurine Petersen
June 2, 1884 (Age 4 years)
Birth of a brotherJens Christian Petersen
August 16, 1885 (Age 5 years)
Birth of a brotherNiels Peter Petersen
September 14, 1886 (Age 6 years)
Christening of a brotherJens Christian Petersen
October 10, 1886 (Age 6 years)
Christening of a brotherNiels Peter Petersen
October 10, 1886 (Age 6 years)
Birth of a sisterEllen Augusta Petrea Petersen
November 13, 1888 (Age 8 years)
Christening of a sisterEllen Augusta Petrea Petersen
August 4, 1889 (Age 9 years)
Birth of a brotherViggo Benjamin Petersen
June 4, 1890 (Age 10 years)
Christening of a brotherViggo Benjamin Petersen
February 22, 1891 (Age 10 years)
Death of a paternal grandmotherAne Michelsdatter
December 6, 1903 (Age 23 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 27, 1870Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred
-3 months
elder sister
21 months
elder sister
20 months
elder sister
20 months
elder brother
2 years
elder sister
Francisca Marie Eleonore Pedersen
Birth: December 3, 1877 30 30Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred
Death: January 24, 1880Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred
2 years
herself
3 years
younger brother
14 months
younger sister
20 months
younger brother
13 months
younger brother
2 years
younger sister
19 months
younger brother

Shared note
ID 45-1d2f: Francisca Marie Eleonore Petersen alias Marie Petersen Født: 13-03-1880 i Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred og døbt 30-06-1880 i Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred - datter af (ID 45-1d2) snedker Niels (Peter) Petersen og hustru Cecilie f. Petersen på 32 år. Faddere: Madam Steffensen, jomfru Ane Bendtsen, børstenbinder Carl Nielsen. Forældrene viet 27-09-1870 i Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred. Kilde: KB-opslag 253, nr. 41. Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred. K.M. År 1876-1881. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=164498#164498,27631677 Konfirmeret 15-04-1894 i Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred: Francisca Marie Eleonore Petersen. Kilde: KB-opslag 179, nr. 90. Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=164510#164510,27634166 Folketælling: FT-1890: Grønland 42, forhus, Horsens købstad, Matr. 724, Nim herred, Skanderborg amt - ejer: Niels Peter Petersen: ID 45-1d2: Niels Peter Petersen, 42-1/2 år, f. i Horsens, gift, husfar, billedskærer i Horsens Cecilie Petersen, 42-1/2 år, gift, husmor, handler med fisk i Horsens ID 45-1d2c: (Nielsine) Nathalie (Helene) Petersen, 16 år, f. i Horsens, datter, tjenestepige i Horsens ID 45-1d2d: (Emil) Hannibal Petersen, 14-1/2 år, f. i Horsens, søn >> ID 45-1d2f: (Francisca) Marie (Eleonore) Petersen, 10 år, f. Horsens, datter ID 45-1d2g: Arthur (Thorvald) Petersen, 7 år, f. i Horsens, søn ID 45-1d2i: Jens Petersen, 4 år, f. i Horsens, søn ID 45-1d2j: Niels Peter Petersen, 3 år, f. i Horsens, søn ID 45-1d2h: Johanna (Christine Laurine) Petersen, 6 år, f. i Horsens, datter ID 45-1d2k: Ellen (Augusta Petrea) Petersen, 14 mdr. gl., f. i Horsens, datter Kilde: FT-liste side 921, FT-opslag 60 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=61330#61330,12308388