Correll_Dohlmann

Petræa Margrethe Marie LangeAge: 16 years18761892

Name
Petræa Margrethe Marie Lange
Birth October 27, 1876 28 25
Alias
Petrea Margrethe Marie Lange

Hjemmedøbt October 30, 1876 (Age 3 days)
Christening June 24, 1877 (Age 7 months)
Birth of a brotherVictor Emanuel Lange
October 2, 1878 (Age 23 months)
Christening of a brotherVictor Emanuel Lange
June 22, 1879 (Age 2 years)
Birth of a sisterThora Caroline Ulrikke Lange
February 12, 1881 (Age 4 years)
Birth of a sisterDagmar Rasmine Bothilde Lange
February 13, 1881 (Age 4 years)
Christening of a sisterThora Caroline Ulrikke Lange
April 18, 1881 (Age 4 years)
Christening of a sisterDagmar Rasmine Bothilde Lange
April 18, 1881 (Age 4 years)
Death of a sisterThora Caroline Ulrikke Lange
December 17, 1881 (Age 5 years)
Burial of a sisterThora Caroline Ulrikke Lange
December 21, 1881 (Age 5 years)
Death of a sisterDagmar Rasmine Bothilde Lange
February 8, 1882 (Age 5 years)
Burial of a sisterDagmar Rasmine Bothilde Lange
February 13, 1882 (Age 5 years)
Birth of a brotherThorvald Daniel Lange
April 5, 1882 (Age 5 years)
Christening of a brotherThorvald Daniel Lange
May 29, 1882 (Age 5 years)
Birth of a brotherVilhelm Emilius Lange
May 23, 1884 (Age 7 years)
Christening of a brotherVilhelm Emilius Lange
June 22, 1884 (Age 7 years)
Birth of a sisterJohanne Antonie Lange
June 23, 1886 (Age 9 years)
Christening of a sisterJohanne Antonie Lange
August 8, 1886 (Age 9 years)
Death November 19, 1892 (Age 16 years)
Burial November 25, 1892 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 25, 1873Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred
-2 months
elder brother
20 months
elder brother
2 years
herself
Petræa Margrethe Marie Lange
Birth: October 27, 1876 28 25Horsens Vor Frelsers sogn
Death: November 19, 1892Borgergade 51, Horsens købstad
23 months
younger brother
2 years
younger sister
Thora Caroline Ulrikke Lange
Birth: February 12, 1881 32 29Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred
Death: December 17, 1881Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred
younger sister
Dagmar Rasmine Bothilde Lange
Birth: February 13, 1881 32 29Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred
Death: February 8, 1882Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred
14 months
younger brother
2 years
younger brother
2 years
younger sister
Johanne Antonie Lange
Birth: June 23, 1886 38 34Horsens Vor Frelsers sogn, Nim herred
Death: March 8, 1897Borgergade 51, Horsens købstad

Shared note
ID 45-1d4c: Petræa Margrethe Marie Lange alias Petrea Margrethe Marie Lange Født: 27-10-1876 i Horsens Vor Frelsers sogn og hjemmedøbt 30-10-1876. Dåben publiceret 24-06-1877 i Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred. Datter af skomager Peter Madsen Lange og hustru (ID 45-1d4) Hansine Margrethe f. Petersen, 25 år. Forældrene viet 25-02-1873 i Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred. Kilde: KB-opslag 173, nr. 193. Horsens Vor Frelsers sogn. Nim herred. K.M. År 1876-1881. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=164498#164498,27631597 Død 19-11-1892: Petrea Margrethe Marie Lange dør 19-11-1892 på Borgergade 51, Horsens købstad, 16 år gl. Født i Horsens. Hun bliver begravet 25-11-1892 på Horsens gamle kirkegård. Datter af skomager Peter Larssen (Madsen) og hustru Ane Margrethe f. Petersen (Hansine Margrethe f. Petersen). Kilde: KB-opslag 162, nr. 179. Horsens Vor Frelsers sogn. Nim herred. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=164509#164509,27633882 Folketælling: FT-1880: Skanderborg, Nim, Horsens Købstad, Horsens Købstad, Sønderå Strømgade 20, Baghuset, Matrikelnummer 748, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9993: Peder Madsen Lange, 31, Gift, Husfader. Skomager, St. Andst. St. A. Sg. Ribe Amt ID 45-1d4: Margrethe Hansine Lange, 27, Gift, Husmoder, Horsens ID 45-1d4a: Jens Peter Lange, 7, Ugift, Børn, Horsens (f. 02-01-1873 i Horsens købstad) ID 45-1d4b: Frederik Anton Lange, 5, Ugift, Børn, Horsens (f. 08-09-1874 i Horsens købstad) >> ID 45-1d4c: Petrea Margrethe Lange, 3, Ugift, Børn, Horsens købstad (alias Petrea Margrethe Marie Lange, dør 19-11-1892 på Borgergade 51, Horsens købstad, 16 år gl.) ID 45-1d4d: Victor Emanuel Lange, 1, Ugift, Børn, Horsens (f. 02-10-1878 i Horsens købstad)