Correll_Dohlmann

Thora Juliane SeitzbergAge: 50 years18381889

Name
Thora Juliane Seitzberg
Birth July 19, 1838 33 31
Alias
Thora Seitzberg

Christening July 24, 1838 (Age 5 days)
Birth of a brotherWilhelm Waldemar Seitzberg
February 18, 1841 (Age 2 years)
Christening of a brotherWilhelm Waldemar Seitzberg
February 23, 1841 (Age 2 years)
Death of a brotherWilhelm Waldemar Seitzberg
March 11, 1842 (Age 3 years)
Burial of a brotherWilhelm Waldemar Seitzberg
March 14, 1842 (Age 3 years)
Birth of a sisterCharlotta Victoria Seitzberg
June 12, 1843 (Age 4 years)
Christening of a sisterCharlotta Victoria Seitzberg
June 13, 1843 (Age 4 years)
Birth of a brotherViggo Thorvald Seitzberg
June 23, 1846 (Age 7 years)
Christening of a brotherViggo Thorvald Seitzberg
June 24, 1846 (Age 7 years)
Death of a fatherChristian August Seitzberg
July 8, 1849 (Age 10 years)
Death of a paternal grandfatherChristian Friderich August v. Seitzberg
March 16, 1861 (Age 22 years)
Death June 24, 1889 (Age 50 years)
Burial June 28, 1889 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 24, 1831Trinitatis kirke, Kbh.
3 months
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder sister
Florentine Amalie Seitzberg
Birth: February 6, 1836 31 29Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: December 7, 1915Solitudevej 13, Kbh.
2 years
herself
Thora Juliane Seitzberg
Birth: July 19, 1838 33 31Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: June 24, 1889Kommunehospitalet, Kbh.
3 years
younger brother
Wilhelm Waldemar Seitzberg
Birth: February 18, 1841 36 34Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: March 11, 1842Grønnegade 288, Kbh.
2 years
younger sister
3 years
younger brother

Shared note
Thora Juliane Seitzberg alias Thora Seitzberg Født: 19-07-1838 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 24-07-1838 samme sted - datter af Christian August Seitzberg, stolemagersvend, f. 29-08-1804, og Ane Marie Hansen, f. 14-12-1806 i Korsør. Kilde: KB-opslag 406, side 405. Barn nr. 605, mor nr. 600. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1832-1839. KB_075_4_013_K17-11-A. Konfirmeret 1852: Thora Juliane Seitzberg konfirmeret i 1852 i Helligåndskirken, Kbh. - afdøde stolemagermester Christian August Seitzber og efterlevende hustru Ane Marie Hansen, Teglgaardsstræde 188, Kbh. Kilde: KB-opslag 198, nr. 20. Helligånd. År 1848-1859. KB_006_2_013_K07-24-A. Erhverv: dameskrædderinde Død: 24-06-1889: Thora Seitzberg, ugift dameskrædderinde, dør af cancer på Kommunehospitalet, Kbh., 50 år gl. og bliver begravet 28-06-1889 fra Vor Frue kirke, Kbh. Sidste bopæl: Larslejstræde 8, Kbh. Anmærkn. Betal. Kilde: KB-opslag 193, nr. 92. Vor Frue. År 1878-1891. KB_013_2_032_K07-19-A. Se også døde: KB-opslag 167, nr. 135 (3859). Kommunehospitalet. År 1886-1891. KB_078_2_005_K06-23-A. Ugift. Folketællinger: FT-1850: København (Staden), Nørre Kvarter III, Teglgaardsstræde 188, baghuset, anden sal, fam. nr. 1472. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1883: Ane Marie Seitzberg f. Hansen, 44, Enke lever af stolemagerprofesion, husmoder, f. 14-12-1806 i Korsør - enke efter Christian August Seitzberg, stolemagermester, (1804-1849) Charlotte Wilhelmine Marie Seitzberg, 17, Ugift, Hendes barn, f. 31-10-1833 på Fødselsstiftelsen i Kbh. Christian August Seitzberg, 18, Ugift, Hendes barn, f. 25-09-1831 på Fødselsstiftelsen, Kbh. Karentine Amalie Seitzberg, 14, Ugift, Hendes barn, alias Florentine Amalie Seitzberg, f. 06-02-1836 på Fødselsstiftelsen i Kbh. >> Thora Juliane Seitzberg, 12, Ugift, Hendes barn, f. 19-07-1838 på Fødselsstiftelsen i Kbh. Charlotte Wictoria Seitzberg, 7 år, Ugift Hendes børn - alias Charlotta Victoria Seitzberg, f. 12-06-1843 på Fødselsstiftelsen Wiggo Thorvald Seitzberg, 4 år, Ugift, Hendes barn - alias Viggo Thorvald Seitzberg f. 23-06-1846 på Fødselsstiftelsen, Kbh. FT-1880: København (Staden), Store Helliggejststræde, Frimands Kvarter, 136, 70, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4806: >> Thora Juliane Seitzberg, 41, Ugift, Dameskræderinde, f. i Kjøbenhavn Amalie Clementine Seitzberg, 43, Ugift, Medhjælperske ved Forretningen, f. i Kjøbenhavn - Note: kan være identisk med søsteren Florentine Amalie Seitzberg. Viggo Thorvaldt Seitzberg, 33, Ugift, Snedker - alias Viggo Thorvald Seitzberg, f. 23-06-1846 på Fødselsstiftelsen, Kbh. FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Øster Kvarter, Peder Skramsgade 10, matr. 364 1. Sal, fam. nr. 2. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2325: >> Thora Juliane Seitzberg, 46, Ugift, ene Person, Dameskrædderinde, f. 19-07-1838 i Kjøbenhavn Anna !!! Seitzberg, 48, Ugift, ene Person, intet Erhverv, f. ca. 1837 i Kjøbenhavn - Note: kan være identisk med søsteren Florentine Amalie Seitzberg.