Correll_Dohlmann

Anthonine Kirstine PreislerAge: 85 years18341920

Name
Anthonine Kirstine Preisler
Birth March 28, 1834 43
Alias
Anthonine Kirstine Seitzberg f. Preisler og Antonine ChristianeSeitzberg

Christening April 1, 1834 (Age 4 days)
Birth of a son
#1
Harry Johan Kristian Seitzberg
March 16, 1856 (Age 21 years)
Christening of a sonHarry Johan Kristian Seitzberg
March 18, 1856 (Age 21 years)
MarriageChristian August SeitzbergView this family
January 23, 1857 (Age 22 years)
Birth of a son
#2
August Thorvald Victor Seitzberg
September 27, 1871 (Age 37 years)
Christening of a sonAugust Thorvald Victor Seitzberg
May 5, 1872 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#3
Emma Florentine Juliane Seitzberg
September 23, 1873 (Age 39 years)
Christening of a daughterEmma Florentine Juliane Seitzberg
November 23, 1873 (Age 39 years)
Death of a daughterEmma Florentine Juliane Seitzberg
January 29, 1876 (Age 41 years)
Burial of a daughterEmma Florentine Juliane Seitzberg
February 3, 1876 (Age 41 years)
Marriage of a childHarry Johan Kristian SeitzbergJohanna Ulrikka OlssonView this family
September 1, 1877 (Age 43 years)
Marriage of a childAugust Thorvald Victor SeitzbergCecilie Laurine RasmussenView this family
October 21, 1894 (Age 60 years)
Marriage of a childHarry Johan Kristian SeitzbergAnna Maria SandellView this family
November 8, 1896 (Age 62 years)
Death of a sonHarry Johan Kristian Seitzberg
March 15, 1901 (Age 66 years)
Burial of a sonHarry Johan Kristian Seitzberg
March 22, 1901 (Age 66 years)
Death of a husbandChristian August Seitzberg
May 28, 1910 (Age 76 years)
Burial of a husbandChristian August Seitzberg
June 1910 (Age 76 years)
Death February 21, 1920 (Age 85 years)
Burial February 28, 1920 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Christian August Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: January 23, 1857Helligåndskirken, Kbh.
-10 months
son
16 years
son
2 years
daughter

Shared note
Anthonine Kirstine Preisler alias Anthonine Kirstine Seitzberg f. Preisler og Antonine Christiane Seitzberg Født: 28-03-1834 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 01-04-1834 samme sted - datter af hjul- og karetmagermester Anthonius Thomacelli Preisler og Marianne Clausen. Kilde: KB-opslag 103, barn nr. 228, mor nr. 229. side 102. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1832-1839. KB_075_4_013_K05-08-A. Gift 23-01-1857: Christian August Seitzberg, stolemagersvend på 25 år gifter sig 23. jan. 1857 i Helligåndskirken. Kbh. med jomfru Anthonine Kirstine Preisler på 22 år. Kilde: KB-opslag 163, øverst. Helligånd. År 1845-1858. KB_006_2_017_K06-19-A. Død 21-02-1920: Anthonine Kirstine Seitzberg f. Preisler, enke efter stolemager Christian August Seitzberg, dør 21-02-1920 på Prinsesse Charlottegade 7, St., Kbh., 85 år gl. og bliver begravet 28-02-1920 fra Simeons kirkens sogn på Bispebjerg kirkegård. Kilde: KB-opslag 246, nr. 25. Simeons. År 1913-1922. KB_1892_008_3_015_0259a-DK. Børn: Christian August Seitzberg og Anthonine Kirstine Seitzberg f. Preisler får 3 børn. Folketælling: FT-1850: København (Staden), Købmager kvarter, Østergade 69, kvisten i forhuset, fam. nr. 344. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Jacobine Rasmussen, 45, Ugift, dameskræderinder, f. i Kjøbenhavn Birgitte Rasmussen, 42, Ugift, dameskræderinder, f. i Kjøbenhavn Sara Rasmussen, 40, Ugift, dameskræderinder, f. i Kjøbenhavn >> Antonine Kirstine Preisler, 16, Ugift, tjenestepige - alias Anthonine Kirstine Preisler, f. 28-03-1834 i Kbh.