Correll_Dohlmann

Anne Marie Pedersdatter Buch1810

Name
Anne Marie Pedersdatter Buch
Birth about January 3, 1810 32 29
Alias
Ane Marie Buch

Hjemmedøbt about January 3, 1810
Christening February 11, 1810 (Age 39 days)
Birth of a sisterCecilia Marie Buch
May 26, 1815 (Age 5 years)
Christening of a sisterCecilia Marie Buch
July 2, 1815 (Age 5 years)
Birth of a brotherNiels Peter Pedersen
September 3, 1818 (Age 8 years)
Christening of a brotherNiels Peter Pedersen
October 25, 1818 (Age 8 years)
Birth of a sisterKaroline Kirstine Pedersdatter Buch
November 19, 1821 (Age 11 years)
Christening of a sisterKaroline Kirstine Pedersdatter Buch
February 24, 1822 (Age 12 years)
Death of a fatherPeder Nielsen Buch
May 4, 1826 (Age 16 years)
Death of a sisterCecilia Marie Buch
April 27, 1850 (Age 40 years)
Burial of a sisterCecilia Marie Buch
May 5, 1850 (Age 40 years)
Death of a sisterKaroline Kirstine Pedersdatter Buch
February 8, 1863 (Age 53 years)
Burial of a sisterKaroline Kirstine Pedersdatter Buch
February 15, 1863 (Age 53 years)
Death of a motherElisabeth Pedersdatter
November 18, 1864 (Age 54 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 30, 1809Tørring kirke, Vrads herred, Skanderborg amt
herself
Anne Marie Pedersdatter Buch
Birth: about January 3, 1810 32 29Ølholm, Langskov sogn, Nørvang herred, Vejle amt
Death:
5 years
younger sister
3 years
younger brother
3 years
younger sister

Shared note
ID 91-6a: Anne Marie Pedersdatter Buch alias Ane Marie Buch Født: ca. 03-01-1810 i Ølholm, Langskov sogn: "Den 11-02-1810 - (ID 91-6) Peder Nielsen og Lisbeth Pedersdatters hjemmedøbte datter: Ane Marie, i Ølholm, Langskov sogn. Dåben konfirmeret i Uldum kirke den 2. søndag i fasten = 11-02-1810 Båret af Hans Kroghs hustru i Ølholm." Kilde: KB-opslag 31. Langskov sogn. Vejle amt. E.M. 1746-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165939#165939,27875637 Konfirmeret i 1824: Ane Marie Pedersdatter, hjemme hos forældrene, skolelærer Peder Buch og kone Elisabeth Pedersdatter i Randbølle. Kilde: KB-opslag 4, nr. 1. Randbøl sogn. Tørrild herred. Vejle Amt. K.M. År 1815-1829. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=384841#384841,74095032 Folketællinger: FT-1834: Vejle, Tørrild, Bredsten, Ollerup by, 29, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, A3323. lb-nr. 150, kildehenvisning: 4 Elisabeth Pedersdatter Buch, 55, Enke, inderste. skolelærerenke fra Randbøl >> ID 91-6a: Ane Marie Buch, 25, Ugift, hendes børn, ID 91-6d: Caroline Kirstine Buch, 13, Ugift, hendes børn FT-1840: Vejle, Tørrild, Bredsten, Ollerup, Et Huus, 34, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C1808, lb-nr. 183, kildehenvisning: 5 Elisabeth Pedersdatter, 68, Enke, Pension (læs: 60 år gl.) >> ID 91-6a: Ane Marie Pedersdatter, 30, Ugift, Hendes Datter FT-1845: Vejle, Tørrild, Bredsten, Ollerup, et huus, 63, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C1577, lb-nr. 873, kildehenvisning 25 Elisabeth Pedersen, 65, Enke, Inderste lever af sin pension, Skibet sogn >> ID 91-6a: Ane Marie Buch, 36, Ugift, Hendes datter - faar understøttelse af vejle hospital i 11 aar, Langskov sogn