Correll_Dohlmann

Margrethe LarsdatterAge: 74 years17391813

Name
Margrethe Larsdatter
Birth about 1739 25
Alias
Margarethe Larsdatter

Christening
Marriage of parentsLars NielsenMaren ChristensdatterView this family
about 1739
Death of a fatherLars Nielsen
before June 28, 1745 (Age 6 years)

Marriage of a parentPeder PovelsenMaren ChristensdatterView this family
after 1745 (Age 6 years)
Death of a motherMaren Christensdatter
before March 14, 1749 (Age 10 years)
Death of a maternal grandmotherKirsten Hansdatter
before June 28, 1756 (Age 17 years)
MarriageHans JensenView this family
about 1771 (Age 32 years)
Birth of a son
#1
Jens Hansen
about 1772 (Age 33 years)

Birth of a daughter
#2
Kirsten Hansdatter
about August 1777 (Age 38 years)
Birth of a son
#3
Poul Hansen
about August 1777 (Age 38 years)
Christening of a daughterKirsten Hansdatter
August 31, 1777 (Age 38 years)
Christening of a sonPoul Hansen
August 31, 1777 (Age 38 years)
Death of a sonPoul Hansen
about January 31, 1778 (Age 39 years)
Burial of a sonPoul Hansen
February 1, 1778 (Age 39 years)
Marriage of a childJens HansenAne AndersdatterView this family
about 1799 (Age 60 years)

Marriage of a childRasmus JensenKirsten HansdatterView this family
about 1800 (Age 61 years)
Death of a husbandHans Jensen
May 3, 1800 (Age 61 years)
Burial of a husbandHans Jensen
May 11, 1800 (Age 61 years)
Death about May 4, 1813 (Age 74 years)
Burial May 9, 1813 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1739Glumsø kirke, Tybjerg herred
1 year
herself
Margrethe Larsdatter
Birth: about 1739 25Glumsø sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Death: about May 4, 1813Tyvelse sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Mother’s family with Peder Povelsen - View this family
step-father
mother
Marriage: after 1745Glumsø kirke, Tybjerg herred
Family with Hans Jensen - View this family
husband
herself
Margrethe Larsdatter
Birth: about 1739 25Glumsø sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Death: about May 4, 1813Tyvelse sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Marriage: about 1771Tyvelse kirke
2 years
son
6 years
daughter
1 month
son
Poul Hansen
Birth: about August 1777 57 38Tyvelse sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Death: about January 31, 1778Tyvelse sogn, Tybjerg herred, Præstø amt

Shared note
ID 87: Margrethe Larsdatter alias Margarethe Larsdatter Født: ca. 1740 i Glumsø sogn, Tybjerg herred, Præstø amt - datter af (ID 174) gårdmand Lars Nielsen og (ID 175) hustru Maren Christensdatter i Glumsø. Gift ca. 1771: (ID 86) Hans Jensen gifter sig ca. 1771 i Glumsø kirke, Tybjerg herred med (ID 87) Margrethe Larsdatter. Kilde: Sønnen Jens Hansen's fødsel ca. 1772. Død ca. 04-05-1813: Margrethe Larsdatter dør ca. 04-05-1813 i Tyvelse sogn, 73 år gl., og bliver begravet den 3. søndag efter påske 1813 = 09-05-1813 på Tyvelse sogns kirkegård. Født i Glumsø. Afgangne Hans Jensens enke. Kilde: KB-opslag 70, sp. 1. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157914#157914,26514195 Kilder: Skifte af 28-06-1745 efter faderen Lars Nielsen, s. 209 Opslag 212-217. Bavelse og Næsbyholm Gods skifteprotokol: Skifte af 28-06-1745 efter Lars Nielsen: Lars Nielsen, Gårdmand, Glumsø Enke: Maren Christensdatter - hendes laugværge: Hendes trolovede fæstemand Peder Povelsen (ID 175b) Datter: Margreta Laursdatter, 5 år - hendes formynder: Peder Høng, gårdmand i Glumsø, gift med en moster til arvingen. Andre kilder - se: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html Skifteprotokol 1720-1825, opslag 280 til 284 - skifte efter moderen: Skifte af 14-03-1749, side 276b: Maren Christensdatter 1. mand: Lars Nielsen Barn: Margretha Larsdatter, 10 år - Formynder: (ID 351b) Christen Andersen, gårdmand i Åsø, Glumsø (gift med (ID 351) Kirsten Hansdatter, der er mormor til Margrethe Larsdatter). Enkemand: (ID 175b) Peder Povelsen, gårdmand i Glumsø. Andre kilder - se: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html Skifte efter mormoderen (ID 351) Kirsten Hansdatter: Skifte af 28-06-1756, side 44b: Kirsten Hansdatter 1. mand: (ID 350) Christen Thomasen, gårdmand i Åsø, Glumsø sogn, Gård nr. 3 (dør før 01-07-1735) Børn: ID 175-1: Anne Christensdatter, f. ca. 1720 i Åsø, Glumsø sogn, g.m. Mads Andersen, husmand i Glumsø ID 175: Maren Christensdatter, f. ca. 1722 i Åsø, Glumsø sogn, g. m. (ID 174) Lars Nielsen, gårdmand i Glumsø (begge døde) - deres datter: ID 87: Margarethe Larsdatter, 16 år, f. ca. 1740 i Glumsø sogn Enkemand: (ID 351b) Christen Andersen, gårdmand i Åsø, Glumsø sogn, Gård nr. 3 Formynder: (ID 175b) Peder Povelsen, gårdmand i Glumsø, for Margarethe Larsdatter, hendes stedfar. Andre kilder - se: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html Folketællinger: FT-1787: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse, Et huus, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0014, lb-nr. 150, kildehenvisning: 201 ID 86: Hans Jensen, 61, Gift, Mand, Husfæster og gaar i Dagleje (note: nr. 1 ægteskab) >> ID 87: Margrethe Larsdatter, 47, Gift, Hans Kone (note: nr. 1 ægteskab) ID 43: Kirsten Hansdatter, 10, Ugift, Deres Datter FT-1801: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse By, 42 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8982, lb-nr. 222, kildehenvisning: side 192 ID 43-1: Jens Hansen, 28, Gift, Mand, Inderste og daglejer han er landsoldat Ane Andersdatter, 30, Gift, Hans kone ID 43-1a: Sidse Jensdatter, 1, Ugift, Deres datter >> ID 87: Magrethe Larsdatter, 61, Enke, Mandens moder, Inderste og iblandt de fattige ------------------------------------------------------------------------------------ ID 87: Margrethe Larsdatter er Lise-Lone's 3 x tipoldemor ------------------------------------------------------------------------------------