Correll_Dohlmann

Margrethe PedersdatterAge: 61 years16901751

Name
Margrethe Pedersdatter
Birth about 1690
Alias
Margretha Pedersdatter

MarriageHenrich JensenView this family
July 6, 1738 (Age 48 years)
Death of a husbandHenrich Jensen
about November 20, 1741 (Age 51 years)
Burial of a husbandHenrich Jensen
November 26, 1741 (Age 51 years)
Occupation
Gårdmandskone

Death after 1751 (Age 61 years)
Family with Henrich Jensen - View this family
husband
herself
Margrethe Pedersdatter
Birth: about 1690Regerup, Bavelse sogn, Tybjerg herred,
Death: after 1751Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Marriage: July 6, 1738Næsby kirke, Tybjerg herred
Henrich Jensen + Karen Madsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: July 19, 1716Næsby kirke, Tybjerg herred
12 years
step-son
-11 years
step-son
20 months
step-son
21 months
step-daughter
2 years
step-son
Jens Henrichsen
Birth: about December 23, 1722 32 26Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Death: 1727Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
11 years
step-daughter
Kirsten Henrichsdatter
Birth: about February 1734 44 38Bavelse/Glumsø sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Death: about January 20, 1795Vrangstrup sogn, Tybjerg herred

Shared note
ID 168b: Margrethe Pedersdatter alias Margretha Pedersdatter Født: ca. 1690 i Regerup, Bavelse sogn, Tybjerg herred, Præstø amt - datter af Peder Pedersen, gårdmand i Regerup, Bavelse sogn (hans skifte af 13-04-1720) og hustru Mette Jespersdatter i Regerup, Bavelse sogn. Gift 1.g. ca. 1722: Povel Hansen, gårdmand i Næsby, Tybjerg herred, gifter sig med (ID 168b) Margrethe Pedersdatter. Kilde: Skifte efter 1 ægtemand Povel Hansen 11-04-1738. Skifte af 11-04-1738, s 51b Povel Hansen, Gårdmand, Næsby Enke: Margretha Pedersdatter Børn: - Laurs Povelsen, 15 år, f. ca. 1723 - Peder Povelsen, 10 år, f. ca. 1728 Laugværge: Henrich Jensen, Fæstemand Formynder: Morten Andersen, Næsby Jens Ottesen, Næsby se: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html Gift 2. g. 06-07-1738: Enkemand, gårdmand (ID 168) Henrich Jensen gifter sig 06-07-1738 i Næsby kirke med enken (ID 168b) Margrethe Pedersdatter, f. ca. 1690 i Regerup, Bavelse sogn, enke efter Povel Hansen, gårdmand, Næsby (død før 11-04-1738 - se hans skifte). Kilde: KB-opslag 93. Side 94. nederst. Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632469 Død 1751: Margrethe Pedersdatter, gårdmandskone i Næsby, dør 1751 i Næsby sogn,Tybjerg herred, Præstø amt, 61 år gl. Kilde: Kirsten Printzlau via DIS 15. maj 2019 https://www.dis-danmark.dk/forum/read.php?4,376302 Se skifte af 12-02-1743 efter Henrich Jensen: Henrich Jensen, Gårdmand, Næsby (ID 168) 1. hustru: Karen Madsdatter (ID 169=168a) Enke: Margrethe Pedersdatter (ID 168b) - Laugværge: Jens Ottesen, Gårdmand, Næsby 5 børn: - Rasmus Henrichsen, 26 år (ID 84-1) - Peder Henrichsen, 25 år (ID 84-2) - Luzia Henrichsen, 22 år (ID 84-3) - Jens Henrichsen, 14 år (ID 84) - Kirsten Henrichsen, 9 år (ID 84-5) Alle børn af 1. ægteskab Laugværge: Jens Ottesen, Gårdmand, Næsby Formynder: Jens Nielsen, Gårdmand og Anders Christensen, Gårdmand Skifte af 12-02-1743, side 156-162 - (år 1735-1755). Næsbyholm og Bavelse Godser: http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=130560&side=156 http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=130560&side=162 Andre kilder - se: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html -------------------------------------------------------------------------- ID 168b: Margrethe Pedersdatter gifter sig med ID 168: Henrich Jensen, der er Lise-Lone's 4 x tipoldefar --------------------------------------------------------------------------